Acer Aspire Lite AL15-33P - 15.6" Full HD, Intel N150, 4GB, 128GB SSD, Windows 11 Notebook
£293.41
£244.51
Acer Aspire Lite AL15-33P - 15.6" Full HD, Intel N150, 4GB, 128GB SSD, Windows 11 Notebook
- Intel N150 Processor
- 4GB LPDDR5 Memory
- 128GB SSD Storage
- 15.6" Full HD Display
More Information
| SKU | NX.DA9EK.001 |
|---|---|
| EAN | 4711474575760 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Product Family | Aspire |
| Product Series | Lite |
Description
Powered by the latest Intel N150 processor, 4GB LPDDR5 memory and ample storage, the Aspire Lite 15 delivers smooth performance for everyday use. Whether you're checking email, editing documents, or catching up on your favourite shows, handle it all with ease.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | China |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Display surface | Matt |
| Panel type | TN |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core (N Series) |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | N150 |
| Processor boost frequency | 0.8 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor manufacturer | InfoTM Microelectronics |
| Processor family | Intel® N |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Audio | |
| Number of microphones | 1 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Battery | |
| Battery life (max) | 9 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 51.3 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 357.8 mm |
| Depth | 235.6 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 1.53 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2 kg |
| Package width | 498 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package depth | 310 mm |
| Mouse included | No |
| AC adapter included | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| Mouse included | No |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
T1A DELL Latitude 5320 Intel® Core™ i7 i7-1185G...
Shop NowTeqcycle Dell Latitude 7420 Intel® Core™ i5 i5-...
Shop NowTeqcycle Dell Latitude 7420 Intel® Core™ i5 i5-...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14s G1 Intel® Core™ i...
Shop NowA2C Dell Latitude 5410 Intel® Core™ i7 Laptop 3...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14s G1 AMD AMD Ryzen™ ...
Shop NowLenovo Chrome 100e G5 M89 MediaTek Kompanio 540 Ch...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14s G2 AMD AMD Ryzen™ ...
Shop NowHP Laptop 15-fc1006na AMD Ryzen™ 3 7320U 39.6 cm...
Shop NowASUS Vivobook Go 14 E1404TA-EB100WS Intel® N N150...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14s G1 Intel® Core™ i...
Shop NowTeqcycle Dell Latitude 7420 Intel® Core™ i5 i5-...
Shop NowASUS BR12CT-C81XA-3Y + MAXCases Extreme Shell-F3 I...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14s G1 Intel® Core™ i...
Shop NowA2C Lenovo ThinkPad L13 Yoga G2 I7 11th Gen 16GB R...
Shop NowA2C Lenovo ThinkPad L13 Yoga I7 10th Gen 16GB RAM ...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14 G1 Intel® Core™ i5...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14 G1 Intel® Core™ i5...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14s G1 Intel® Core™ i...
Shop NowASUS Vivobook 17 X1704VA-AU674W Intel® Core™ i3...
Shop NowASUS BR1100C-C81XA Intel® Celeron® N N4500 Lapto...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14 G1 Intel® Core™ i5...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14s G1 Intel® Core™ i...
Shop NowHP Chromebook 14a-nf0007nax Intel® N N100 35.6 cm...
Shop NowTeqcycle Lenovo ThinkPad X13 Gen 1 AMD Ryzen™ 5 ...
Shop NowT1A DELL Latitude 5420 Intel® Core™ i5 i5-1145G...
Shop NowBSI-Refurbished Latitude 5400 Dell i5 8th Gen (BSI...
Shop NowBSI-Refurbished EliteBook 850 HP G6 i5 Gen 8 (BSI ...
Shop NowBSI-Refurbished EliteBook 840 HP G7 i5 Gen 10 (BSI...
Shop NowBSI-Refurbished Latitude 5400 Dell i5 8th Gen (BSI...
Shop NowHP Chromebook 11 G9 Intel® Celeron® N4500 29.5 c...
Shop NowBSI-Refurbished Latitude 5400 Dell i5 8th Gen (BSI...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14 G1 Intel® Core™ i5...
Shop NowTeqcycle HP EliteBook 840 G6 Intel® Core™ i5 i5...
Shop NowHP 14s-dq0007na Intel® Celeron® N4120 Laptop 35....
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14 G1 AMD Ryzen™ 5 PRO...
Shop NowTeqcycle Lenovo ThinkPad L14 G1 Intel® Core™ i5...
Shop NowLenovo IdeaPad Slim 3 14inch FHD MediaTek Kompanio...
Shop NowT1A Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 4 Refurbished Inte...
Shop NowHP 15-fc0536na AMD Ryzen™ 3 7320U Laptop 39.6 cm...
Shop NowHP 14-ep0529na Intel® Core™ i5 i5-1334U Laptop ...
Shop NowHP 15-fd0060na Intel® Core™ i3 i3-N305 Laptop 3...
Shop NowASUS Vivobook 15 X1504VA-NJ814W Intel® Core™ i3...
Shop NowAcer TravelMate B3 (TMB311-34-TCO) Intel N250, 8GB...
Shop NowASUS BR12CT-C81XA-3Y Intel® N N150 Laptop 31 cm (...
Shop NowHP Fortis G1i 14 Chromebook Intel® N N150 35.6 cm...
Shop NowHP Fortis G1m 11 inch Chromebook MediaTek 520 29.5...
Shop NowAcer Chromebook 314 (CBOA314-1H) - Intel Celeron, ...
Shop NowHP Fortis G1m Chromebook MediaTek 520 29.5 cm (11....
Shop NowAcer Chromebook Spin 314 convertible (CP314-2HN) -...
Shop NowAcer TravelMate P2 (TMP214-56-TCO) Intel Core 5 12...
Shop NowHP Certified Refurbished EliteBook 840 G8 Intel® ...
Shop NowAcer Chromebook 315 CB315-4HT - Intel Celeron N450...
Shop NowLenovo IdeaPad Slim 3 15Q8X10 Copilot+ PC Snapdrag...
Shop NowLenovo V14 G4 ABP AMD Ryzen™ 5 5500U Laptop 35.6...
Shop NowAcer TravelMate B3 TMB311-34 - 11.6" HD, Intel N15...
Shop NowHP 14s-dq5013na Intel® Core™ i3 i3-1215U Laptop...
Shop NowHP Chromebook x360 14b-cd0002na Intel® N N100 35....
Shop NowHP Chromebook 15a-na0007na Intel® Celeron® N4500...
Shop NowASUS Chromebook CM30 Detachable CM3001DM2A-R70052 ...
Shop NowHP 15s-fq5021na Intel® Core™ i5 i5-1235U Laptop...
Shop NowLenovo ThinkPad E14 Gen 5 (AMD) AMD Ryzen™ 3 733...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad L14 G2 Intel® Core™ i5...
Shop NowTeqcycle HP EliteBook 840 G7 Intel® Core™ i5 i5...
Shop NowLenovo V14 G4 ABP AMD Ryzen™ 5 7430U Laptop 35.6...
Shop NowHP 250R G9 Intel® Core™ i3 i3-1315U Laptop 39.6...
Shop NowLenovo IdeaPad Slim 3 Chrome 14IAN8 Intel Core i3 ...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad L14 G2 Intel® Core™ i5...
Shop NowHP 255 G10 AMD Ryzen™ 3 7330U Laptop 39.6 cm (15...
Shop NowHP Chromebook x360 14b-cd0003na Intel® Core™ i3...
Shop NowAcer Chromebook 311 Kompanio Kompanio 528 29.5 cm ...
Shop NowASUS Chromebook CZ11 Flip CZ1104FM2A-NS0146 MediaT...
Shop NowASUS Chromebook CZ11 CZ1104CM2A-N00124 ARM Cortex ...
Shop NowHP 15-fc0045na AMD Ryzen™ 3 7320U Laptop 39.6 cm...
Shop NowHP Chromebook x360 14b-cd0001na Intel® N N200 35....
Shop NowHP EliteBook 840 G7 i5 16GB/256 Certified Refurbis...
Shop NowHP EliteBook 840 G7 i5 16GB/256 Certified Refurbis...
Shop NowASUS Vivobook Go 15 E1504FA-BQ2075W AMD Ryzen™ 5...
Shop NowHP EliteBook 840 G7 Intel® Core™ i5 i5-10310U L...
Shop NowASUS Vivobook 15 X1504VA-BQ2890W Intel Core 5 120U...
Shop NowASUS Vivobook 15 X1504VA-BQ2897W Intel® Core™ i...
Shop NowHP Fortis G1m 11 inch Chromebook MediaTek 520 29.5...
Shop NowAcer Aspire Go 14 AG14-22P-R76A AMD Ryzen™ 3 732...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Acer Aspire Lite AL15-33P - 15.6"...
£293.41
£244.51
|
Recommended
ASUS BR1100C-C81XA Intel® Celeron® N N...
£237.29
£197.74
|
Bestseller
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U L...
£407.88
£339.90
|
Popular
Lenovo IdeaPad Slim 3 Chrome 14IAN8 In...
£330.00
£275.00
|
New
HP 15s-fq5021na Intel® Core™ i5 i5-123...
£435.60
£363.00
|
Hot Product
Acer Chromebook 311 Kompanio Kompanio...
£256.10
£213.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
NX.DA9EK.001
|
BR1100C-C81XA
|
82YU00U8UK
|
83BN001EUK
|
8R554EA#ABU
|
NX.KKAEK.002
|
| Manufacturer |
Acer
|
ASUS
|
Lenovo
|
Lenovo
|
HP
|
Acer
|
| Weight |
Thin and Light
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
N/A
|
| Display diagonal |
15" to 16"
|
11" to 12"
|
15" to 16"
|
14" to 15"
|
15" to 16"
|
11" to 12"
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
| Product colour |
Silver
|
Grey
|
Black
|
Grey
|
Silver
|
Black
|
| Processor family |
Intel N
|
Intel Celeron N
|
AMD Ryzen 5
|
Intel Core i3 N-series
|
Intel Core i5
|
Kompanio
|
| Operating system installed |
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro Education
|
Windows 11 Home
|
ChromeOS
|
Windows 11 Home
|
ChromeOS
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
N/A
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| On-board graphics adapter |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
4GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
4GB
|
| Storage media |
SSD
|
eMMC
|
SSD
|
eMMC
|
SSD
|
eMMC
|
| Product type |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Chromebook
|
Notebook
|
Chromebook
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|