B-Tech Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 400)
£56.44
£47.03
Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 400)
- Low profile design for a close to the wall installation
- Lateral adjustment of screen once mounted
- Levelling screws allow adjustment of screen height
- Compatible with B-Tech's collar and pole system for pole mounting screens
- Security locking screws help prevent unauthorised removal of screens
- Simple ‘hook-on’ installation
- All mounting hardware included
More Information
| Maximum weight capacity | 80 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 55 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | BT8441/B |
| EAN | 5019318651205 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Y |
Description
Designed for medium and large sized screens, the BT8441 supports weights up to 80kg and features a low-profile design that mounts screens just 30mm from the wall. The universal interface accommodates mounting patterns up to 455 x 400mm and comes with adjustment screws which allow the screen to be levelled once mounted.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 99.1 cm (39") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 455 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 80 kg |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (max) | 3 cm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (max) | 3 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 500 mm |
| Height | 420 mm |
| Depth (max) | 3 cm |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 12.8 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case volume | 21100 cm³ |
| Harmonized System (HS) code | 83024200 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink BP0115 TV mount/stand 2.29 m (90") Black
Shop NowNeomounts PLASMA-W200BLACK TV mount wall 37-85" - ...
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, F...
Shop NowNeomounts WL40-550BL14 TV mount wall 40-55" - full...
Shop NowStarTech.com Heavy Duty Commercial Grade TV Wall M...
Shop NowStarTech.com TV Wall Mount supports 60-100 inch VE...
Shop NowLogiLink BP0047 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowStarTech.com Full Motion TV Wall Mount - 32-55 inc...
Shop NowLogiLink BP0028 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowNeomounts WL40-550BL16 TV mount wall 40-65" - full...
Shop NowNeomounts WL30-750BL14 Heavy duty wall mount 42-75...
Shop NowNeomounts WL35-750BL14 Heavy duty wall mount 42-75...
Shop NowNeomounts WL35-750BL16 Heavy duty wall mount 42-86...
Shop NowNeomounts WL30-750BL16 Heavy duty wall mount 42-86...
Shop NowTronje AR210 61 cm (24")
Shop NowHama TV Wall Bracket, Swivel, Extendable, Long Arm...
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt
Shop NowNeomounts WL30-750BL18 Heavy duty wall mount 55-98...
Shop NowStarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount - Tilting
Shop NowLindy LCD and LED Multi Joint Cantilever TV Wall B...
Shop NowNeomounts FPMA-W250BLACK Monitor/TV mount wall 10-...
Shop NowNeomounts FPMA-C025BLACK Monitor/TV mount ceiling ...
Shop NowPeerless PT650 TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless PT640 TV mount 116.8 cm (46") Black
Shop NowErgotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7 cm (42") Bla...
Shop NowNeomounts FPMA-C340BLACK Monitor/TV mount ceiling ...
Shop NowB-Tech XL Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 9...
Shop NowPeerless SF640P TV mount 127 cm (50") Black
Shop NowPeerless SF650P TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless PF650 TV mount/stand 190.5 cm (75") Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
B-Tech Universal Flat Screen Wall Moun...
£56.44
£47.03
|
Popular
Ergotron 100 Series Double Pivot 61 cm...
£76.04
£63.37
|
Lindy LCD and LED Multi Joint Cantilev...
£44.95
£37.46
|
New
Tronje AR210 61 cm (24")
£73.74
£61.45
|
Recommended
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7...
£75.10
£62.58
|
Bestseller
Peerless PF650 TV mount/stand 190.5 cm...
£59.09
£49.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BT8441/B
|
47-093-800
|
40765
|
24802
|
45-269-009
|
PF650
|
| Manufacturer |
B-Tech
|
Ergotron
|
Lindy
|
Tronje
|
Ergotron
|
Peerless
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|