B-Tech Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt
£82.18
£68.48
Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt, 49”- 80", 70kg max, up to 600 x 400, Black
- Unique 'Torsion-Tilt' mechanism for easy tilt adjustment
- Post installation screen alignment for perfect screen positioning
- Compatible with B-Tech's collar and pole system for pole mounting screens
- Arms feature levelling screws to adjust the screen height
- Safety screws help prevent unauthorised removal of screens
- Simple ‘hook-on’ installation
- All mounting hardware included
More Information
| Maximum weight capacity | 70 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 80 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | BT8432-PRO/B |
| EAN | 5055067336185 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | Y |
Description
Designed to mount large to extra-large sized screens, the BT8432 is a flat screen wall mount that features a unique ‘Torsion-Tilt’ mechanism which allows easy tilt adjustment of the screen up to +/-15°. Also suitable for pole mounting using B-Tech’s Accessory Collars, the BT8432 features levelling screws to adjust the screen level post installation as well as locking screws which help prevent unauthorised removal of the screen.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 124.5 cm (49") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.03 m (80") |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Distance to the wall (min) | 8.1 cm |
| Distance to the wall (max) | 14.8 cm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (min) | 8.1 cm |
| Distance to the wall (max) | 14.8 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 700 mm |
| Height | 420 mm |
| Depth (min) | 2.1 cm |
| Depth (max) | 14.8 cm |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 10.9 kg |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case volume | 38000 cm³ |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Multibrackets M Universal Fixed Wallmount SD MAX 8...
Shop NowChief RLF3 TV mount/stand 2.18 m (86") Black
Shop NowLogiLink TV wall mount, 50–90", tilt, swivel, 75...
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, F...
Shop NowVivolink VLMW60100 TV mount/stand 2.54 m (100") Bl...
Shop NowStarTech.com TV Wall Mount supports 60-100 inch VE...
Shop NowLogiLink BP0047 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowStarTech.com Full Motion TV Wall Mount - 32-55 inc...
Shop NowNeomounts PLASMA-W200BLACK TV mount wall 37-85" - ...
Shop NowErgotron 61-143-003 TV mount/stand Silver
Shop NowNeomounts WL40S-850BL14 TV mount wall 40-65" - ful...
Shop NowNeomounts WL40-550BL16 TV mount wall 40-65" - full...
Shop NowLogiLink BP0115 TV mount/stand 2.29 m (90") Black
Shop NowLogiLink BP0121 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowNeomounts WL35-750BL14 Heavy duty wall mount 42-75...
Shop NowNeomounts WL35-750BL16 Heavy duty wall mount 42-86...
Shop NowNeomounts WL30-750BL16 Heavy duty wall mount 42-86...
Shop NowNeomounts WL35-750BL18 Heavy duty wall mount 55-98...
Shop NowVivolink VLMW2355A TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowNeomounts WL70-450BL11 Monitor/TV mount wall 17-32...
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt
Shop NowErgotron LX HD Wall Mount Swing Arm 106.7 cm (42")...
Shop NowChief RLXT3 TV mount 2.16 m (85") Black
Shop NowB-Tech XRWALLT 165.1 cm (65") Black
Shop NowPeerless PT650 TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless PF660 TV mount 2.29 m (90") Black
Shop NowPeerless ST650P TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless SF660P TV mount 2.03 m (80") Black
Shop NowErgotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7 cm (42") Bla...
Shop NowB-Tech XRWALLFXL 2.18 m (86") Black
Shop NowNeomounts LFD-W1000 TV mount wall 60-100" - fixed
Shop NowNeomounts FPMA-C340BLACK Monitor/TV mount ceiling ...
Shop NowPeerless ST640P TV mount 127 cm (50") Black
Shop NowB-Tech XRWALLF 165.1 cm (65") Black
Shop NowB-Tech XL Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 9...
Shop NowPeerless SF650P TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless SF640P TV mount 127 cm (50") Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
B-Tech Universal Flat Screen Wall Moun...
£82.18
£68.48
|
Popular
Ergotron 100 Series Double Pivot 61 cm...
£76.04
£63.37
|
Ergotron LX HD Wall Mount Swing Arm 10...
£96.12
£80.10
|
Recommended
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7...
£75.10
£62.58
|
Hot Product
Peerless SF660P TV mount 2.03 m (80&qu...
£90.91
£75.76
|
Bestseller
Peerless ST650P TV mount 190.5 cm (75&...
£90.91
£75.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BT8432-PRO/B
|
47-093-800
|
45-268-026
|
45-269-009
|
SF660P
|
ST650P
|
| Manufacturer |
B-Tech
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Peerless
|
Peerless
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|