Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7 cm (42") Black
£75.10
£62.58
LX HD Wall Mount Monitor Pivot, Heavy Monitor or TV Mount
- Heavy duty
- Smooth adjustment
- Flexible views
- Reliable option
- Excellent value
- Easy install
More Information
| Maximum weight capacity | 22.7 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 42 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 45-269-009 |
| EAN | 0698833018028 |
| Manufacturer | Ergotron |
| Availability | Y |
Reasons To Buy
Heavy duty
Fits VESA-compliant LCDs up to 42" weighing up to 50 lbs
Smooth adjustment
Offers 20° of continuous tilt and 40° pan motion
Flexible views
Allows display to be rotated for portrait or landscape mode
Reliable option
Tested to four times its maximum weight capacity for a secure fit
Excellent value
Affordable wall mount solution for medium displays
Easy install
Set up your mount in three simple steps
Description
The perfect TV wall mount: This pivot offers a flexible alternative to rigid wall mounts for displays weighing up to 23 kg. Embedded CF technology enables effortless screen adjustment for optimal viewing comfort.
Install it yourself in less than 10 minutes – and enjoy comfortably watching your TV in no time!
Benefits
- Position the TV at the most comfortable viewing angle
- Most affordable solution for medium displays
- Effortless adjustment, no knobs or levers necessary
- Easy to install: do it yourself in less than 10 minutes!
- Reliable solution for your flat panel investment
- Integrated tilt lock-down feature
Install it yourself in less than 10 minutes – and enjoy comfortably watching your TV in no time!
Benefits
- Position the TV at the most comfortable viewing angle
- Most affordable solution for medium displays
- Effortless adjustment, no knobs or levers necessary
- Easy to install: do it yourself in less than 10 minutes!
- Reliable solution for your flat panel investment
- Integrated tilt lock-down feature
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 106.7 cm (42") |
| Maximum weight capacity | 22.7 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Swivel angle range | -360 - 360° |
| Pan range | 0 - 40° |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 229 mm |
| Package height | 99 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Neomounts WL35-750BL18 Heavy duty wall mount 55-98...
Shop NowLogiLink TV wall mount, 50–90", tilt, swivel, 75...
Shop NowChief RLF3 TV mount/stand 2.18 m (86") Black
Shop NowVivolink VLMW3775P TV mount/stand 190.5 cm (75") B...
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, F...
Shop NowNeomounts WL30S-850BL16 TV mount wall 42-86" - fix...
Shop NowVivolink VLMW3770 TV mount/stand 177.8 cm (70") Bl...
Shop NowVivolink VLMW60100 TV mount/stand 2.54 m (100") Bl...
Shop NowStarTech.com TV Wall Mount supports 60-100 inch VE...
Shop NowVivolink VLMW4065T TV mount/stand 165.1 cm (65") B...
Shop NowLogiLink BP0047 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowStarTech.com Full Motion TV Wall Mount - 32-55 inc...
Shop NowNeomounts PLASMA-W200BLACK TV mount wall 37-85" - ...
Shop NowNeomounts WL30-750BL16 Heavy duty wall mount 42-86...
Shop NowNeomounts WL35-750BL16 Heavy duty wall mount 42-86...
Shop NowNeomounts WL35-750BL14 Heavy duty wall mount 42-75...
Shop NowNeomounts WL40-550BL16 TV mount wall 40-65" - full...
Shop NowLogiLink BP0115 TV mount/stand 2.29 m (90") Black
Shop NowLogiLink BP0121 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowStarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount - Tilting
Shop NowNeomounts WL70-450BL11 Monitor/TV mount wall 17-32...
Shop NowNeomounts WL30-750BL18 Heavy duty wall mount 55-98...
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 600)
Shop NowNeomounts FPMA-C025BLACK Monitor/TV mount ceiling ...
Shop NowVivolink VLMW2355A TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowB-Tech XRWALLT 165.1 cm (65") Black
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt
Shop NowErgotron LX HD Wall Mount Swing Arm 106.7 cm (42")...
Shop NowChief RLXT3 TV mount 2.16 m (85") Black
Shop NowPeerless PT650 TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless PF660 TV mount 2.29 m (90") Black
Shop NowPeerless ST650P TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless SF660P TV mount 2.03 m (80") Black
Shop NowB-Tech XRWALLFXL 2.18 m (86") Black
Shop NowPeerless PT640 TV mount 116.8 cm (46") Black
Shop NowPeerless ST640P TV mount 127 cm (50") Black
Shop NowNeomounts LFD-W1000 TV mount wall 60-100" - fixed
Shop NowNeomounts FPMA-C340BLACK Monitor/TV mount ceiling ...
Shop NowB-Tech XRWALLF 165.1 cm (65") Black
Shop NowB-Tech XL Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 9...
Shop NowPeerless SF650P TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless PF650 TV mount/stand 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless SF640P TV mount 127 cm (50") Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7...
£75.10
£62.58
|
Popular
Ergotron 100 Series Double Pivot 61 cm...
£76.04
£63.37
|
Ergotron LX HD Wall Mount Swing Arm 10...
£96.12
£80.10
|
Hot Product
Peerless SF660P TV mount 2.03 m (80&qu...
£90.91
£75.76
|
New
Peerless ST650P TV mount 190.5 cm (75&...
£90.91
£75.76
|
Bestseller
Peerless ST640P TV mount 127 cm (50&qu...
£97.13
£80.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
45-269-009
|
47-093-800
|
45-268-026
|
SF660P
|
ST650P
|
ST640P
|
| Manufacturer |
Ergotron
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Peerless
|
Peerless
|
Peerless
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|