LogiLink BP0028 TV mount/stand 177.8 cm (70") Black
£50.69
£42.24
Cable management bracket 100x100 mm steel, zinc-plated
More Information
| Maximum weight capacity | 50 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 70 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | BP0028 |
| EAN | 4052792042757 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
A maximum of flexibility is ensured with the fully movable screen mounts. Depending on your needs, you can now pan and tilt the monitor. Ideal for office environments.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 300,400 x 400,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | -3 - 3 mm |
| Tilt angle range | -20 - 10° |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Distance to the wall (min) | 6.2 cm |
| Distance to the wall (max) | 47.5 cm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (min) | 6.2 cm |
| Distance to the wall (max) | 47.5 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 660 mm |
| Depth | 475 mm |
| Height | 480 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 700 mm |
| Package depth | 65 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 5.85 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Neomounts WL70-450BL11 Monitor/TV mount wall 17-32...
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 600)
Shop NowLindy LCD and LED Multi Joint Cantilever TV Wall B...
Shop NowVivolink VLMW3255 TV mount/stand 139.7 cm (55") Bl...
Shop NowVivolink VLMW3770 TV mount/stand 177.8 cm (70") Bl...
Shop NowLogiLink BP0112 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowVivolink VLMW3775P TV mount/stand 190.5 cm (75") B...
Shop NowChief RLF3 TV mount/stand 2.18 m (86") Black
Shop NowManhattan Wall Mount for TV & Monitors (Tilt), For...
Shop NowVivolink VLMW60100 TV mount/stand 2.54 m (100") Bl...
Shop NowNeomounts WL30S-850BL16 TV mount wall 42-86" - fix...
Shop NowNeomounts WL40-550BL14 TV mount wall 40-55" - full...
Shop NowLogiLink BP0115 TV mount/stand 2.29 m (90") Black
Shop NowMultibrackets M Universal Wallmount Tilt Large Bla...
Shop NowNeomounts WL30-750BL14 Heavy duty wall mount 42-75...
Shop NowNeomounts WL35-750BL14 Heavy duty wall mount 42-75...
Shop NowNeomounts WL35-750BL16 Heavy duty wall mount 42-86...
Shop NowNeomounts WL30-750BL16 Heavy duty wall mount 42-86...
Shop NowVivolink VLMW2355T TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowStarTech.com Heavy Duty Commercial Grade TV Wall M...
Shop NowStarTech.com TV Wall Mount supports 60-100 inch VE...
Shop NowVivolink VLMW4065T TV mount/stand 165.1 cm (65") B...
Shop NowLogiLink BP0047 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowVivolink VLMW4280 TV mount/stand 2.03 m (80") Blac...
Shop NowStarTech.com Full Motion TV Wall Mount - 32-55 inc...
Shop NowTronje AR011 Aluminium
Shop NowStarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount - Tilting
Shop NowSMS Smart Media Solutions FS011073 TV mount 190.5 ...
Shop NowErgotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7 cm (42") Bla...
Shop NowNeomounts WL30-750BL18 Heavy duty wall mount 55-98...
Shop NowNeomounts WL35-550BL16 TV mount wall 42-86" - tilt...
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt
Shop NowProperAV Heavy Duty Swing Arm TV Bracket 37 - 70" ...
Shop NowPeerless PT640 TV mount 116.8 cm (46") Black
Shop NowB-Tech XL Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 9...
Shop NowPeerless SF650P TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless PF650 TV mount/stand 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless SF640P TV mount 127 cm (50") Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
LogiLink BP0028 TV mount/stand 177.8 c...
£50.69
£42.24
|
Recommended
Lindy LCD and LED Multi Joint Cantilev...
£46.49
£38.74
|
New
Tronje AR011 Aluminium
£45.12
£37.60
|
Popular
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7...
£75.10
£62.58
|
Bestseller
Peerless PF650 TV mount/stand 190.5 cm...
£59.09
£49.24
|
Hot Product
Peerless SF640P TV mount 127 cm (50&qu...
£72.52
£60.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BP0028
|
40765
|
24801
|
45-269-009
|
PF650
|
SF640P
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
Lindy
|
Tronje
|
Ergotron
|
Peerless
|
Peerless
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|