Kensington Contour 15.6'' Laptop Backpack- Black
£77.59
£64.66
Contour 15.6'' Laptop Backpack- Black
- Hard wearing 1680 Denier Ballistic Nylon backpack protects and cushions your laptop
- Securely store your laptop or ultrabook & accessories in this backpack that fits up to 15.6''/39.6cm devices
- Padded shoulder straps and lumbar support panel designed to fit the contours of your body and ease back, neck and shoulder strain
- Laptop compartment with SnugFit(TM) protection system for oustanding laptop protection
- Stay organised on the move with mulitple accessories pockets and water bottle holder
More Information
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 16 " |
| Material | Polyester |
| SKU | 1500234 |
| EAN | 5028252168168 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Here's the protection you need for your notebook. Rugged yet comfortably lightweight, the Contour Backpack Laptop Case offers excellent computer protection with exceptional comfort. Its ergonomically designed side panels efficiently bring weight in towards your center of gravity.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Width | 500 mm |
| Weight | 1.39 kg |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 390 x 40 x 270 mm |
| Height | 360 mm |
| Depth | 220 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Country of origin | Japan |
| Quantity | 1 |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Laptops |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Country of origin | Japan |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Laptops |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Material | Polyester |
| Compatibility | Laptops |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Water bottle holder | Yes |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 119.4 cm |
| Pallet net weight | 68.6 kg |
| Products per pallet (EU) | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 68.6 kg |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 119.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Water bottle holder | Yes |
| Pallet gross weight | 68.6 kg |
| Country of origin | Japan |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Thule Accent TACBP2116 - Black 40.6 cm (16") Backp...
Shop NowWenger/SwissGear 600662 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowTrust 25669 laptop case 43.2 cm (17") Backpack Gre...
Shop NowAlienware AW5625P 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowDICOTA D32173-RPET laptop case 35.6 cm (14") Brief...
Shop NowDICOTA D32165-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32166-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA Eco CORE 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowTargus TBB65102GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowDICOTA Eco Multi SCALE 14-15.6" 39.6 cm (15.6") Tr...
Shop NowTechair TAN1902v2 16-17.3" Rolling Briefcase
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Toploader bag Blac...
Shop NowWenger/SwissGear 600639 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowWenger/SwissGear 600659 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowWenger/SwissGear 600655 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowWenger/SwissGear Potomac 43.2 cm (17") Trolley cas...
Shop NowWenger/SwissGear Reload 16 40.6 cm (16") Backpack ...
Shop NowTechair TAN3901V5 14-15.6" Business Rolling Briefc...
Shop NowWenger/SwissGear City Traveler Carry-On 16" 40.6 c...
Shop NowDICOTA Backpack Eco Dual GO for Microsoft Surface
Shop NowLenovo GX41C86982 laptop case 43.9 cm (17.3") Back...
Shop NowWenger/SwissGear 600638 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowDICOTA D32162-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32167-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowTechair TAN3710v4e 15-16” Eco Rolling Backpack.
Shop NowDELL EcoLoop Leather Sleeve 15
Shop NowTargus Cypress EcoSmart 39.6 cm (15.6") Backpack G...
Shop NowHP Renew Executive 16-inch Laptop Backpack
Shop NowTargus TBR003EU laptop case 40.6 cm (16") Trolley ...
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Kensington Contour 15.6'' La...
£77.59
£64.66
|
Bestseller
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
£62.08
£51.73
|
Recommended
Wenger/SwissGear 600662 laptop case 43...
£113.06
£94.22
|
New
Wenger/SwissGear 600639 laptop case 43...
£70.33
£58.61
|
Hot Product
Wenger/SwissGear 600659 notebook case...
£89.60
£74.67
|
Wenger/SwissGear 600655 notebook case...
£62.54
£52.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1500234
|
TBR003EU
|
600662
|
600639
|
600659
|
600655
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
| Material |
Polyester
|
Polyester
|
Polyamide
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Backpack
|
Trolley case
|
Trolley case
|
Backpack
|
Trolley case
|
Briefcase
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|