Lenovo GX41C86982 laptop case 43.9 cm (17.3") Backpack Black
£66.66
£55.55
Legion Active Gaming Backpack
- 10 PET 500ml bottles are reborn to make part of the case
- Easy access front pockets make grabbing your gadgets easy
- Versatile main compartment keeps your gear protected and organized
- Quick access opening on the main compartment enables fast packing and unpacking
- Ventilated back padding with padded shoulder straps ensure lasting comfort
- Waterproof cap and base are made of coated RPET materials for added durability
- Spacious multi-function compartment effortlessly stores a 17” laptop or a gaming keyboard
- Travel-ready luggage trolley strap makes airport trips stress-free
More Information
| SKU | GX41C86982 |
|---|---|
| EAN | 0195713403931 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
Description
The Lenovo Legion Active Gaming Backpack is a testament to what gaming and gamers could be. Forged from recycled PET materials, it was designed to enable eco-conscious gamers to lead the culture towards a greener future. It doesn’t forgo quality either, bringing a range of features to the table, like dedicated compartments and pockets for gear, a padded 17” laptop/keyboard compartment, and much more
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Package width | 310 mm |
| Package height | 460 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Width | 310 mm |
| Weight | 1.15 kg |
| Height | 490 mm |
| Depth | 190 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Brand compatibility | Universal |
| Recycled materials used for making | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Gender | Unisex |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Backpack |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Backpack |
| Gender | Unisex |
| Packaging data | |
| Package width | 310 mm |
| Package height | 460 mm |
| Package depth | 190 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Thule Accent TACBP2116 - Black 40.6 cm (16") Backp...
Shop NowWenger/SwissGear 600627 notebook case 38.1 cm (15"...
Shop NowTechair TAN3710v4e 15-16” Eco Rolling Backpack.
Shop NowAlienware AW5625P 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowDICOTA D32173-RPET laptop case 35.6 cm (14") Brief...
Shop NowDICOTA D32165-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32166-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA Eco CORE 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowTargus TBA00102GL laptop case 40.6 cm (16") Ladies...
Shop NowTargus TBB65002GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowTargus TBB65102GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowDICOTA D32028-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bac...
Shop NowTargus Strike II 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowDICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Grey
Shop NowDICOTA Eco Multi SCALE 14-15.6" 39.6 cm (15.6") Tr...
Shop NowPORT Designs Yosemite Eco Xl 39.6 cm (15.6") Backp...
Shop NowWenger/SwissGear CityUpgrade 16" 40.6 cm (16") Bac...
Shop NowTechair TAN3901V5 14-15.6" Business Rolling Briefc...
Shop NowWenger/SwissGear 600655 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowDELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Backpack - CP762...
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowDELL 460-BBGP laptop case 43.2 cm (17") Briefcase ...
Shop NowHP Creator 16.1-inch Laptop Backpack
Shop NowHP Renew Executive 16-inch Laptop Backpack
Shop NowLenovo ThinkPad Professional 16-inch Topload Gen 2...
Shop NowTargus TSB700EU laptop case 39.6 cm (15.6") Backpa...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lenovo GX41C86982 laptop case 43.9 cm...
£66.66
£55.55
|
Bestseller
Targus TSB700EU laptop case 39.6 cm (1...
£67.36
£56.13
|
Hot Product
Wenger/SwissGear 600627 notebook case...
£55.93
£46.61
|
Popular
DELL 460-BBGP laptop case 43.2 cm (17&...
£44.66
£37.22
|
New
Wenger/SwissGear 600655 notebook case...
£62.54
£52.12
|
Recommended
Techair TAN3901V5 14-15.6" Busine...
£75.82
£63.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GX41C86982
|
TSB700EU
|
600627
|
460-BBGP
|
600655
|
TAN3901V5
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
DELL
|
Wenger/SwissGear
|
Techair
|
| Material |
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
Nylon
|
N/A
|
Polyester
|
| Maximum screen size |
17" to 18"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
15" to 16"
|
| Brand compatibility |
Universal
|
Universal
|
Apple
|
Dell
|
N/A
|
Any brand
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Briefcase
|
Briefcase
|
Trolley case
|
| Product main colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|