Techair TAN1902v2 16-17.3" Rolling Briefcase
£62.33
£51.94
techair TAN1902v2 Classic essential 16 - 17.3" trolley briefcase Black
- Hard wearing fabric
- Light weight
- Lots of storage
- Adaptable branding
- Separate zipped accessories pocket
More Information
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Maximum screen size | 17.3 " |
| Material | Foam,Polyester |
| Case type | Trolley case |
| SKU | TAN1902V2 |
| EAN | 5060369674835 |
| Manufacturer | Techair |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
For overnight business trips you want to travel light – but not at the expense of leaving anything behind. Our rolling business case for up to 17.3” laptop is perfect for the travelling professional. That’s function with emotion.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Width | 435 mm |
| Weight | 2.57 kg |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 420 x 300 x 45 mm |
| Height | 450 mm |
| Depth | 225 mm |
| Minimum screen size | 40.6 cm (16") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Trolley case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 2 |
| Linear mass density | 1200 D |
| Number of front pockets | 1 |
| Country of origin | China |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Impact resistant, Knock resistant, Water repellent |
| Material | Foam, Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | 16 - 17.3" laptops |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Lockable | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Retractable handle | Yes |
| Handle length (max) | 100 cm |
| Design | |
| Case type | Trolley case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 2 |
| Linear mass density | 1200 D |
| Number of front pockets | 1 |
| Country of origin | China |
| Protection features | Bump resistant, Impact resistant, Knock resistant, Water repellent |
| Material | Foam, Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | 16 - 17.3" laptops |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Impact resistant, Knock resistant, Water repellent |
| Material | Foam, Polyester |
| Compatibility | 16 - 17.3" laptops |
| Case type | Trolley case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 420212 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Customs product code (TARIC) | 4202129990 |
| Harmonized System (HS) code | 420212 |
| Other features | |
| Minimum screen size | 40.6 cm (16") |
| Country of origin | China |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Thule Accent TACBP2116 - Black 40.6 cm (16") Backp...
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Toploader bag Blac...
Shop NowASUS ROG Ranger BP1501G 43.2 cm (17") Backpack Bla...
Shop NowTargus Strike II 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowDICOTA D32028-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bac...
Shop NowDICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Grey
Shop NowDICOTA D32038-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bac...
Shop NowDICOTA Eco Multi SCALE 14-15.6" 39.6 cm (15.6") Tr...
Shop NowWenger/SwissGear MX Reload 35.6 cm (14") Backpack ...
Shop NowWenger/SwissGear MX Professional notebook case 40....
Shop NowWenger/SwissGear MX Light 40.6 cm (16") Backpack G...
Shop NowTargus TBB65102GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowTargus TBB65002GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowTargus TBA00102GL laptop case 40.6 cm (16") Ladies...
Shop NowDICOTA Eco CORE 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowWenger/SwissGear Legacy 16 notebook case 40.6 cm (...
Shop NowTrust 25669 laptop case 43.2 cm (17") Backpack Gre...
Shop NowAlienware AW5625P 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowDICOTA D32173-RPET laptop case 35.6 cm (14") Brief...
Shop NowDICOTA D32165-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowWenger/SwissGear 600639 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowWenger/SwissGear 600659 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowWenger/SwissGear 600655 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowDICOTA D32166-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowTargus Citygear 39.6 cm (15.6") Briefcase Black
Shop NowWenger/SwissGear Reload 16 40.6 cm (16") Backpack ...
Shop NowWenger/SwissGear Transit notebook case 40.6 cm (16...
Shop NowTechair TAN3901V5 14-15.6" Business Rolling Briefc...
Shop NowWenger/SwissGear City Traveler Carry-On 16" 40.6 c...
Shop NowDELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Backpack - CP762...
Shop NowTechair TAN3710v4e 15-16” Eco Rolling Backpack.
Shop NowDICOTA Backpack Eco Dual GO for Microsoft Surface
Shop NowTargus Sagano 39.6 cm (15.6") Backpack Black, Grey
Shop NowLenovo GX41C86982 laptop case 43.9 cm (17.3") Back...
Shop NowTechair TAN1901v2 14-15.6" Rolling Briefcase
Shop NowWenger/SwissGear 600631 laptop case 40.6 cm (16") ...
Shop NowDELL EcoLoop Leather Sleeve 15
Shop NowPort Designs YOSEMITE Eco XL 39.6 cm (15.6") Backp...
Shop NowTargus CypressEco 39.6 cm (15.6") Briefcase Black,...
Shop NowWenger/SwissGear 600638 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowWenger/SwissGear 600627 notebook case 38.1 cm (15"...
Shop NowHP Renew Executive 16-inch Laptop Backpack
Shop NowTargus Cypress EcoSmart 39.6 cm (15.6") Backpack G...
Shop NowTargus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6 cm (16") Black
Shop NowTargus TBR003EU laptop case 40.6 cm (16") Trolley ...
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowLenovo ThinkPad Professional 16-inch Topload Gen 2...
Shop NowTargus TBB013EU laptop case 39.6 cm (15.6") Backpa...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Techair TAN1902v2 16-17.3" Rollin...
£62.33
£51.94
|
Hot Product
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
£63.00
£52.50
|
Popular
Targus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6...
£62.41
£52.01
|
Bestseller
Targus TBB013EU laptop case 39.6 cm (1...
£50.70
£42.25
|
Recommended
Wenger/SwissGear 600631 laptop case 40...
£56.74
£47.28
|
New
Wenger/SwissGear 600627 notebook case...
£55.93
£46.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TAN1902V2
|
TBR003EU
|
TSB238EU
|
TBB013EU
|
600631
|
600627
|
| Manufacturer |
Techair
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum screen size |
17" to 18"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Apple
|
| Case type |
Trolley case
|
Trolley case
|
N/A
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|