DICOTA D32165-RPET laptop case 40.6 cm (16") Briefcase Black
£62.21
£51.84
12.9'', Polyester, Black, 445 x 350 x 100 mm, 1.02 kg
- Lockable notebook compartment with HDF padding
- Wireframe for additional stability and protection
- Tablet slot fits devices up to 12.9"
- Trolley belt for smooth travel
- Lockable zippers with ring lock for theft protection
- Shoulder strap with metal D-ring
- Hidden tracker slot + RFID pocket
- Cushioned handle for comfort
- Exchangeable/customizable metal logo plate for personal branding
More Information
| SKU | D32165-RPET |
|---|---|
| EAN | 7640239423121 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | Y |
Description
The MULTI FIVE ensures optimal protection and organization for your devices and documents. The lockable notebook compartment with HDF foam provides maximum safety, while the integrated tablet pocket offers additional storage. A dedicated back compartment keeps documents neatly organized, and the front section features structured pockets for accessories. Made from 19.5 recycled PET bottles, it's a smart, eco-conscious choice.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Width | 445 mm |
| Weight | 1.02 kg |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 385 x 40 x 265 mm |
| Height | 350 mm |
| Depth | 100 mm |
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Brand compatibility | Universal |
| Interior pockets | Document pocket |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled polyester |
| Lockable | Yes |
| Design | |
| Case type | Briefcase |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Brand compatibility | Universal |
| Interior pockets | Document pocket |
| Technical details | |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Briefcase |
| Warranty period | 30 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Thule Accent TACBP2116 - Black 40.6 cm (16") Backp...
Shop NowDELL CP5626 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowDICOTA Eco CORE 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowTargus TBA00102GL laptop case 40.6 cm (16") Ladies...
Shop NowTargus TBB65002GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowTargus TBB65102GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowHP 14-inch Convertible Laptop Backpack Tote
Shop NowDICOTA D32028-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bac...
Shop NowDICOTA D32166-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Grey
Shop NowDICOTA Eco Multi SCALE 14-15.6" 39.6 cm (15.6") Tr...
Shop NowUrban Armor Gear 982010114040 notebook case 38.1 c...
Shop NowTechair TAN1902v2 16-17.3" Rolling Briefcase
Shop NowDICOTA D32173-RPET laptop case 35.6 cm (14") Brief...
Shop NowTechair TAN3901V5 14-15.6" Business Rolling Briefc...
Shop NowWenger/SwissGear 600655 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowTechair TAN1901v2 14-15.6" Rolling Briefcase
Shop NowLenovo GX41C86982 laptop case 43.9 cm (17.3") Back...
Shop NowLenovo 4X40X54260 laptop case 43.9 cm (17.3") Back...
Shop NowDELL CC7625 40.6 cm (16") Briefcase Black
Shop NowASUS ROG Ranger BP1501G 43.2 cm (17") Backpack Bla...
Shop NowTechair TAN3710v4e 15-16” Eco Rolling Backpack.
Shop NowDELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Backpack - CP762...
Shop NowDELL 460-BBGP laptop case 43.2 cm (17") Briefcase ...
Shop NowWenger/SwissGear 600627 notebook case 38.1 cm (15"...
Shop NowHP Creator 16.1-inch Laptop Backpack
Shop NowHP Renew Executive 16-inch Laptop Backpack
Shop NowTargus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6 cm (16") Black
Shop NowLenovo ThinkPad Professional 16-inch Topload Gen 2...
Shop NowTargus TSB700EU laptop case 39.6 cm (15.6") Backpa...
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
DICOTA D32165-RPET laptop case 40.6 cm...
£62.21
£51.84
|
Bestseller
Targus TSB700EU laptop case 39.6 cm (1...
£67.36
£56.13
|
Hot Product
Targus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6...
£51.04
£42.53
|
New
Wenger/SwissGear 600627 notebook case...
£55.93
£46.61
|
Popular
DELL 460-BBGP laptop case 43.2 cm (17&...
£39.60
£33.00
|
Wenger/SwissGear 600655 notebook case...
£62.54
£52.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D32165-RPET
|
TSB700EU
|
TSB238EU
|
600627
|
460-BBGP
|
600655
|
| Manufacturer |
Dicota
|
Targus
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
DELL
|
Wenger/SwissGear
|
| Material |
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
Nylon
|
N/A
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Universal
|
Universal
|
N/A
|
Apple
|
Dell
|
N/A
|
| Case type |
Briefcase
|
Backpack
|
N/A
|
Backpack
|
Briefcase
|
Briefcase
|
| Product main colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|