Targus TBB65102GL laptop case 40.6 cm (16") Backpack Blue
£63.22
£52.68
Targus TBB65102GL, Backpack, 40.6 cm (16"), Shoulder strap, 610 g
More Information
| SKU | TBB65102GL |
|---|---|
| EAN | 5063194002941 |
| Manufacturer | Targus |
| Availability | Y |
Description
Targus TBB65102GL. Case type: Backpack, Maximum screen size: 40.6 cm (16"), Carrying handle(s), Shoulder strap. Weight: 610 g. Surface coloration: Monochromatic
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Volume | 12.5 L |
| Width | 350 mm |
| Weight | 610 g |
| Height | 400 mm |
| Depth | 110 mm |
| Features | |
| Product main colour | Blue |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Water resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Lockable | Yes |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |
| Closure type | Magnetic closure, Zipper |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Protection features | Water resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Water resistant |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Thule Accent TACBP2116 - Black 40.6 cm (16") Backp...
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Toploader bag Blac...
Shop NowTargus Strike II 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowDICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Grey
Shop NowASUS ROG Ranger BP1501G 43.2 cm (17") Backpack Bla...
Shop NowDICOTA Eco Multi SCALE 14-15.6" 39.6 cm (15.6") Tr...
Shop NowWenger/SwissGear MX Reload 35.6 cm (14") Backpack ...
Shop NowWenger/SwissGear MX Professional notebook case 40....
Shop NowWenger/SwissGear MX Light 40.6 cm (16") Backpack G...
Shop NowDICOTA D32028-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bac...
Shop NowTargus TBB65002GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowTargus TBA00102GL laptop case 40.6 cm (16") Ladies...
Shop NowUrban Armor Gear 982010114040 notebook case 38.1 c...
Shop NowTechair TAN1902v2 16-17.3" Rolling Briefcase
Shop NowDICOTA Eco CORE 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowTargus Citygear 39.6 cm (15.6") Briefcase Black
Shop NowWenger/SwissGear City Traveler Carry-On 16" 40.6 c...
Shop NowDICOTA D32166-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowTechair TAN3901V5 14-15.6" Business Rolling Briefc...
Shop NowWenger/SwissGear Transit notebook case 40.6 cm (16...
Shop NowWenger/SwissGear Reload 16 40.6 cm (16") Backpack ...
Shop NowWenger/SwissGear Legacy 16 notebook case 40.6 cm (...
Shop NowDICOTA D32165-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowWenger/SwissGear 600655 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowWenger/SwissGear 600659 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowWenger/SwissGear 600639 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowDICOTA D32173-RPET laptop case 35.6 cm (14") Brief...
Shop NowAlienware AW5625P 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowKensington Contour 15.6'' Laptop Backpack- Black
Shop NowDICOTA Backpack Eco Dual GO for Microsoft Surface
Shop NowTrust 25669 laptop case 43.2 cm (17") Backpack Gre...
Shop NowDICOTA D32038-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bac...
Shop NowTechair TAN3710v4e 15-16” Eco Rolling Backpack.
Shop NowTargus Sagano 39.6 cm (15.6") Backpack Black, Grey
Shop NowLenovo GX41C86982 laptop case 43.9 cm (17.3") Back...
Shop NowTechair TAN1901v2 14-15.6" Rolling Briefcase
Shop NowWenger/SwissGear 600631 laptop case 40.6 cm (16") ...
Shop NowWenger/SwissGear 600627 notebook case 38.1 cm (15"...
Shop NowWenger/SwissGear 600638 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowDELL EcoLoop Leather Sleeve 15
Shop NowTargus Cypress EcoSmart 39.6 cm (15.6") Backpack G...
Shop NowHP Renew Executive 16-inch Laptop Backpack
Shop NowTargus CypressEco 39.6 cm (15.6") Briefcase Black,...
Shop NowPort Designs YOSEMITE Eco XL 39.6 cm (15.6") Backp...
Shop NowTargus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6 cm (16") Black
Shop NowTargus TBR003EU laptop case 40.6 cm (16") Trolley ...
Shop NowLenovo ThinkPad Professional 16-inch Topload Gen 2...
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Targus TBB65102GL laptop case 40.6 cm...
£63.22
£52.68
|
Popular
Kensington Contour 15.6'' La...
£77.59
£64.66
|
Bestseller
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
£62.08
£51.73
|
Hot Product
Targus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6...
£61.50
£51.25
|
Recommended
Wenger/SwissGear 600631 laptop case 40...
£56.74
£47.28
|
New
Wenger/SwissGear 600627 notebook case...
£55.93
£46.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TBB65102GL
|
1500234
|
TBR003EU
|
TSB238EU
|
600631
|
600627
|
| Manufacturer |
Targus
|
Kensington
|
Targus
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Universal
|
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Apple
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Trolley case
|
N/A
|
Backpack
|
Backpack
|
| Product main colour |
Blue
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|