DELL Bluetooth® Travel Mouse - MS700 - Black
More Information
Reasons To Buy

Effortless portability
A lightweight mouse
Coming in at only 56.9 grams (0.13 lb), take your travel mouse wherever you go without it weighing you down.
Smooth turning, twistable design
To activate the world's first twistable mouse that connects via Bluetooth, to multiple devices, just give it a twist. Twist it again to power off and flatten the mouse, making it easy to stow in a small compartment.

Tailored to your work
Seamlessly connect
Link the mouse with up to 3 Bluetooth compatible devices and switch between them with the press of a button.
Quietly click
With reduced clicking sound and touch-scrolling, work anywhere without disturbing your neighbors or your thought process.

Built for peace of mind
Long-lasting battery
Do a lot more with fewer batteries with up to 24-month battery life
Protected by Dell
With a 3-year warranty, you can be sure you're covered from life's mishaps.

More responsive
Easy and reactive touch-scrolling allows you to move up and down the page faster.

One click pairing
With Dell Pair, you can now connect effortlessly and securely in just one click.

Enhanced precision
With up to 4000 DPI (dots per inch), control every aspect of your day and customize mouse sensitivity to your needs with Dell Peripheral Manager.
Description
Your on-the-go workday becomes more portable than ever with this lightweight twistable mouse featuring multi-device connectivity that easily stows in any bag or travel case.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Travel |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Scroll type | Touch |
| Frequency band | 2.4 - 2.48 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | Bluetooth |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Travel |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Scroll type | Touch |
| Frequency band | 2.4 - 2.48 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wireless range | 10 m |
| Frequency band | 2.4 - 2.48 GHz |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Technical details | |
| Service life of battery | 24 month(s) |
| Weight | 56.9 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
| Service life of battery | 24 month(s) |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 8.1, Windows 8.1 x64 |
| Linux operating systems supported | Red Hat Enterprise 8.2, Ubuntu 22.04 |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android 11.0, iOS 15 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 8.1, Windows 8.1 x64 |
| Linux operating systems supported | Red Hat Enterprise 8.2, Ubuntu 22.04 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 56.9 g |
| Width | 57.2 mm |
| Depth | 116.5 mm |
| Height | 29.8 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 56.9 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
ASUS ROG Strix IMPACT III mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowMicrosoft Surface mouse Bluetooth BlueTrack
Shop NowLenovo 4X30H56887 mouse Ambidextrous RF Wireless L...
Shop NowLogitech G G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowLogitech G G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowASUS ROG Gladius II Core mouse Gaming Right-hand U...
Shop NowLenovo ThinkBook mouse Office Ambidextrous Bluetoo...
Shop NowLogitech G G203 LIGHTSYNC Gaming Mouse
Shop NowTargus AMW584GL mouse Right-hand RF Wireless Blue ...
Shop NowRazer DeathAdder Essential mouse Gaming Right-hand...
Shop NowRazer DeathAdder Essential mouse Gaming Right-hand...
Shop NowRazer Basilisk V3 mouse Gaming Right-hand USB Type...
Shop NowHP 220 Silent Wireless Mouse
Shop NowLogitech Signature M650 L Wireless Mouse
Shop NowLogitech Signature M650 Wireless Mouse
Shop NowLogitech Signature M650 Wireless Mouse
Shop NowLogitech Signature M650 L Wireless Mouse
Shop NowASUS TUF Gaming M4 Wireless mouse Right-hand RF Wi...
Shop NowKeychron M1 Ultra-Light mouse Universal Ambidextro...
Shop NowUrban Factory ERGO NEXT VERTICAL WIRED USB-A & USB...
Shop NowRazer DeathAdder V3 mouse Gaming Right-hand USB Ty...
Shop NowHP 715 Rechargeable Multi-Device Mouse
Shop NowKensington Pro Fit Ergo TB550 Trackball
Shop NowHP 420 Programmable Bluetooth Mouse
Shop NowTrust Bayo II mouse Medical Right-hand RF Wireless...
Shop NowTrust Bayo+ mouse Office Right-hand RF Wireless + ...
Shop NowHP 480 Comfort Bluetooth Mouse
Shop NowAdesso iMouse E10 mouse Office Right-hand RF Wirel...
Shop NowALOGIC Apex Bluetooth USB-C Rechargeable 7 Keys Pr...
Shop NowHP 515 Ultra-Fast Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowHYPER HS2100GL mouse Universal Right-hand Bluetoot...
Shop NowHP 510 Ultra-Fast Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowLenovo 4Y51R29290 mouse Universal Ambidextrous Blu...
Shop NowDucky Feather mouse Gaming Ambidextrous USB Type-A...
Shop NowHP 705 Rechargeable Wireless EMEA mouse
Shop NowHP 400 Quiet Black Wireless Mouse
Shop NowHP 400 Quiet Wireless Mouse
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Ergonomic ...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowLogitech G G502 HERO High Performance Gaming Mouse
Shop NowAcer Smart Fit Vertical - Retail pack mouse Right-...
Shop NowHama 00182699 mouse Office Right-hand RF Wireless ...
Shop NowMicrosoft 1850 mouse Ambidextrous RF Wireless Opti...
Shop NowHP Z3700 Blue Wireless Mouse
Shop NowLogitech G G502 HERO High Performance Gaming Mouse
Shop NowDELL Pro Wired Mouse - MS3220 - Grey
Shop NowCHERRY MW 4500 LEFT Wireless 45 Degree Mouse, Blac...
Shop NowHP 150 Wired Mouse
Shop NowLenovo ThinkPad USB-C Wireless Compact mouse Offic...
Shop NowLogitech Signature M650 L Wireless Mouse
Shop NowLogitech Signature M650 Wireless Mouse
Shop NowASUS TUF Gaming M4 Air mouse Ambidextrous USB Type...
Shop NowLogitech Signature M650 L for Business
Shop NowHP 435 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowDELL WM126 mouse Office Ambidextrous RF Wireless O...
Shop NowKensington Pro Fit Ergo TB450 Trackball
Shop NowR-Go Tools Vertical mouse R-Go HE Basic, ergonomic...
Shop NowTrust TM-270 mouse Office Right-hand RF Wireless O...
Shop NowDELL MS700 mouse Travel Ambidextrous Bluetooth Opt...
Shop NowKensington Pro Fit Ergo MY630 EQ Rechargeable Mous...
Shop NowLogitech ERGO M575S
Shop NowAlienware AW320M mouse Gaming Ambidextrous USB Typ...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowLogitech M500 mouse Right-hand USB Type-A Laser 10...
Shop NowLogitech Marathon M705 mouse Right-hand RF Wireles...
Shop NowHP USB Optical 2.9M Mouse
Shop NowKensington Pro Fit Ergo Wireless Mouse—Black
Shop NowRazer Viper mouse Gaming Right-hand USB Type-A Opt...
Shop NowLogitech Marathon Mouse M705
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowCHERRY MW 8C ERGO mouse Right-hand RF Wireless + B...
Shop NowHP 220 Silent Wireless Mouse
Shop NowSandberg Wireless Vertical Mouse Pro
Shop NowHP 150 Wired Mouse
Shop NowHP 410 Slim Silver Bluetooth Mouse
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowHP 430 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowLogitech M325s mouse Travel Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowHP 715 Rechargeable Multi-Device Mouse
Shop NowTrust Bayo II mouse Right-hand USB Type-A 2400 DPI
Shop NowTrust Ozaa+ mouse Office Right-hand RF Wireless + ...
Shop NowTrust GXT 927 Redex+ mouse Gaming Right-hand RF Wi...
Shop NowTrust GXT 926 Redex II mouse Gaming Right-hand RF ...
Shop NowCHERRY STREAM MOUSE COMFORT
Shop NowCorsair M55 mouse Gaming Right-hand USB Type-A Opt...
Shop NowLogitech G G203 LIGHTSYNC Gaming Mouse
Shop NowTrust 25733 mouse Travel Ambidextrous RF Wireless ...
Shop NowTrust 25673 mouse Universal Ambidextrous Bluetooth...
Shop NowLogitech M500 mouse USB Type-A Laser 1000 DPI
Shop NowLogitech LGT-M500
Shop NowLogitech G Hyperion Fury
Shop NowLogitech M330 SILENT PLUS
Shop NowHP Wireless Premium Mouse
Shop NowHP Wireless Premium Mouse
Shop NowCHERRY MW 4500 Wireless 45 Degree Mouse, Black, US...
Shop NowKensington Pro Fit Ergo Vertical Wireless Mouse
Shop NowTrust Voxx mouse Office Right-hand RF Wireless + B...
Shop NowLogitech M500s
Shop NowHP 430 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowHP 435 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowCHERRY MW 9100 mouse Office Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowHP 280 Silent Wireless Mouse
Shop NowLogitech M325s mouse Travel Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowRazer COBRA mouse Gaming Right-hand USB Type-A Opt...
Shop NowDELL Pro Premium Compact Mouse - MS7421W - Platinu...
Shop NowLenovo 4Y51J62544 mouse Office Right-hand Bluetoot...
Shop NowASUS TUF Gaming M3 Gen II mouse Right-hand USB Typ...
Shop NowLogitech Marathon Mouse M705
Shop NowKensington Pro Fit Wireless Full-Size Mouse
Shop NowCHERRY MW 3000 Wireless Mouse, Black, USB
Shop NowLogitech M720 Triathlon Mouse
Shop NowTrust Verto mouse Office Right-hand RF Wireless Op...
Shop NowKensington Orbit Optical Trackball
Shop NowLogitech Marathon M705 mouse Office Right-hand RF ...
Shop NowLogitech Corded M500 mouse Right-hand USB Type-A L...
Shop NowLogitech Signature M650 for Business
Shop NowKensington Orbit Trackball with Scroll Ring
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
DELL Bluetooth® Travel Mouse - MS700 -...
£37.70
£31.42
|
Bestseller
Kensington Orbit Optical Trackball
£40.09
£33.41
|
New
Logitech M500 mouse USB Type-A Laser 1...
£38.94
£32.45
|
Logitech M500 mouse Right-hand USB Typ...
£40.26
£33.55
|
Hot Product
Kensington Orbit Trackball with Scroll...
£55.18
£45.98
|
Popular
Logitech Marathon M705 mouse Office Ri...
£40.26
£33.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MS700-BK-R-EU
|
64327EU
|
910-001202
|
910-001203
|
K72337EU
|
910-001950
|
| Manufacturer |
DELL
|
Kensington
|
Logitech
|
Logitech
|
Kensington
|
Logitech
|
| Buttons quantity |
3
|
2
|
6
|
5
|
2
|
8
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Laser
|
Laser
|
Optical
|
Laser
|
| Purpose |
Travel
|
office
|
N/A
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
Bluetooth
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Touch
|
N/A
|
N/A
|
Wheel
|
Ring
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|