HP 715 Rechargeable Multi-Device Mouse
- Click into your work any place, any time, any surface, even glass. Power through days, weeks, and months without pause, up to 90 days of battery life[1] and rechargeable USB-C batteries. When you need a mouse to make your life easier, this clickable companion works as hard as you do.
- Tailor the 6 programmable buttons to fit you and your workstyle through HP Accessory Center[4]. Create app specific shortcuts, fine-tune sensitivity, calibrate hyper fast scroll speed, and more to maximize your personal productivity.
- With multi-OS compatibility you can pair quickly to almost anything. Switch swiftly between up to 3 saved devices. You can connect with the 2.4GHz dongle or Bluetooth 5.3 for efficient low-latency. Seamless connectivity—anywhere, anytime, any device[3].
- When work and life can take you anywhere, take this mouse with you. The compact design fits in your bag or pocket, while the silent clicks fit in at busy offices or quiet cafes. And it contains 60% recycled plastics[5], so it feels as good as it looks.
More Information
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
|---|---|
| Buttons quantity | 7 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement resolution | 3000 DPI |
| SKU | 6E6F0AA |
| EAN | 0196548864997 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
Reasons To Buy
Any Time, Any Place, Any Surface
Click into your work any place, any time, any surface, even glass. Power through days, weeks, and months without pause, up to 90 days of battery life[1] and rechargeable USB-C® batteries. When you need a mouse to make your life easier, this clickable companion works as hard as you do.
Don’t compromise, customize
Tailor the 6 programmable buttons to fit you and your workstyle through HP Accessory Center[4]. Create app specific shortcuts, fine-tune sensitivity, calibrate hyper fast scroll speed, and more to maximize your personal productivity.
Works Well with Others
With multi-OS compatibility you can pair quickly to almost anything. Switch swiftly between up to 3 saved devices. You can connect with the 2.4GHz dongle or Bluetooth® 5.3 for efficient low-latency. Seamless connectivity—anywhere, anytime, any device[3].
Description
Find the freedom to work how you want with programmable buttons, up to 90-day battery life[1], and a compact ambidextrous design. Stay productive from anywhere, on any surface, and with many devices with track on glass sensor and multi-OS connectivity. Work better with the freedom you want and the flexibility you need, all in one mouse.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Silent click | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| HP segment | Business |
| Colour name | Black |
| Technical details | |
| Weight | 84 g |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 43211708 |
| Master (outer) cases per pallet | 63 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Rechargeable battery | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CB, EAC, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Power | |
| Battery life (max) | 3 h |
| Software | |
| Bundled software | HP Accessory Center Software |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 84 g |
| Width | 102.1 mm |
| Depth | 57.1 mm |
| Height | 36.2 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 260 g |
| Bundled software | HP Accessory Center Software |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 55.8 mm |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Warranty card | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CB, EAC, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Other features | |
| Weight | 84 g |
| Compatibility | Compatible with PCs with available USB Type-A port |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; Chrome OS™; mac OS 10.13 or later |
| UNSPSC-code | 43211708 |
| Master (outer) cases per pallet | 63 pc(s) |
| Rechargeable battery | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) cases per pallet | 63 pc(s) |
| Pallet gross weight | 529.3 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Contour Design Active Key Contour Washable Mouse I...
Shop NowASUS TUF Gaming M4 Wireless mouse Right-hand RF Wi...
Shop NowMicrosoft Surface mouse Office Bluetooth BlueTrack
Shop NowASUS ROG Strix Impact III Wireless mouse Gaming Am...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowASUS ROG Strix IMPACT III mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowHP 695 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowRazer DeathAdder V2 X HyperSpeed mouse Gaming Righ...
Shop NowLogitech Signature M650 L Wireless Mouse
Shop NowLogitech ERGO M575S
Shop NowLogitech Signature M650 for Business
Shop NowALOGIC Apex Bluetooth USB-C Rechargeable 7 Keys Pr...
Shop NowKensington Orbit Wireless Trackball with Scroll Ri...
Shop NowRazer Basilisk V3 mouse Gaming Right-hand USB Type...
Shop NowUrban Factory ERGO PRO MAX: WIRELESS RIGHT HAND MO...
Shop NowLogitech ERGO M575 for Business
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowLogitech Lift Left Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowPort Designs 900719 mouse Office Right-hand RF Wir...
Shop NowHP 510 Ultra-Fast Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowKeychron M1 Ultra-Light mouse Universal Ambidextro...
Shop NowHP 695 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowTrust GXT 927 Redex+ mouse Gaming Right-hand RF Wi...
Shop NowUrban Factory ERGO NEXT VERTICAL 2.4GHZ WIRELESS U...
Shop NowRazer DeathAdder V3 mouse Gaming Right-hand USB Ty...
Shop NowHP 715 Rechargeable Multi-Device Mouse
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowTrust Ozaa+ mouse Office Right-hand RF Wireless + ...
Shop NowTrust Bayo+ mouse Office Right-hand RF Wireless + ...
Shop NowTrust Bayo II mouse Medical Right-hand RF Wireless...
Shop NowLogitech MX Anywhere 2s mouse Office Right-hand Bl...
Shop NowLogitech G G502 HERO High Performance Gaming Mouse
Shop NowLogitech G G502 HERO High Performance Gaming Mouse
Shop NowSeal Shield STWM042 mouse Office USB Type-A Optica...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowPort Designs 910204 mouse Universal Right-hand RF ...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Breyta Plus+ Vertical Mouse - Small Right
Shop NowEvoluent VMSR mouse Right-hand USB Type-A 1200 DPI
Shop NowLogitech G G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowLogitech G G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowEvoluent VM3R mouse Universal Right-hand USB Type-...
Shop NowHP 150 Wired Mouse
Shop NowLogitech G G403 HERO Gaming Mouse
Shop NowKensington Pro Fit Ergo Wireless Mouse—Black
Shop NowTrust Verro mouse Office Right-hand RF Wireless Op...
Shop NowHP 700 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 Core Wls - Gaming Mouse (...
Shop NowDucky Feather mouse Gaming Ambidextrous USB Type-A...
Shop NowEndgame Gear OP1 RGB mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowMicrosoft 3YR-00006 mouse Office Bluetooth BlueTra...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowLenovo 4Y51R29290 mouse Universal Ambidextrous Blu...
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowRazer Orochi V2 mouse Gaming Right-hand RF Wireles...
Shop NowDELL MS700 mouse Travel Ambidextrous Bluetooth Opt...
Shop NowSeal Shield STM042 mouse Office USB Type-A Optical...
Shop NowRazer COBRA mouse Gaming Right-hand USB Type-A Opt...
Shop NowLogitech G Hyperion Fury
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowASUS ROG Gladius II Core mouse Gaming Right-hand U...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowCHERRY MW 4500 LEFT Wireless 45 Degree Mouse, Blac...
Shop NowRazer Viper mouse Gaming Right-hand USB Type-A Opt...
Shop NowCHERRY MW 8C ERGO mouse Right-hand RF Wireless + B...
Shop NowCHERRY MW 8C ADVANCED mouse Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowDELL Pro Premium Mouse - MS900
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S for Business
Shop NowDELL Bluetooth® Travel Mouse - MS700 - Black
Shop NowCHERRY STREAM MOUSE COMFORT
Shop NowLogitech Marathon M705 mouse Right-hand RF Wireles...
Shop NowR-Go Tools Vertical mouse R-Go HE Basic, ergonomic...
Shop NowTrust Voxx mouse Office Right-hand RF Wireless + B...
Shop NowAlienware AW620M mouse Gaming Right-hand RF Wirele...
Shop NowAlienware AW620M mouse Gaming Right-hand RF Wirele...
Shop NowLogitech M325s mouse Travel Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand Optical 8500 D...
Shop NowHP 150 Wired Mouse
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowHP X500 Wired Mouse
Shop NowHP 220 Silent Wireless Mouse
Shop NowLenovo Go Multi-Device mouse Office Ambidextrous R...
Shop NowLogitech MX Vertical
Shop NowHP Wireless Premium Mouse
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowHP Wireless Premium Mouse
Shop NowLogitech M720 Triathlon Mouse
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
HP 715 Rechargeable Multi-Device Mouse
£53.33
£44.44
|
Hot Product
Kensington Orbit Trackball with Scroll...
£52.58
£43.82
|
Popular
Seal Shield STM042 mouse Office USB Ty...
£56.76
£47.30
|
Seal Shield STWM042 mouse Office USB T...
£56.76
£47.30
|
Bestseller
Logitech Marathon M705 mouse Right-han...
£42.90
£35.75
|
Recommended
Logitech G Hyperion Fury
£55.43
£46.19
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
6E6F0AA
|
K72337EU
|
STM042
|
STWM042
|
910-003443
|
910-004067
|
| Manufacturer |
HP
|
Kensington
|
Seal Shield
|
Seal Shield
|
Logitech
|
Logitech
|
| Buttons quantity |
N/A
|
2
|
2
|
2
|
3
|
8
|
| Movement detection technology |
N/A
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
N/A
|
office
|
office
|
office
|
office
|
gaming
|
| Device interface |
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
N/A
|
Ring
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|