Razer Viper mouse Gaming Right-hand USB Type-A Optical 20000 DPI
£52.48
£43.73
20000 DPI, 650 IPS, 50G, Optical
- RazerTM 8000Hz HyperPolling Technology
- RazerTM Focus+ 20K DPI Optical Sensor
- 2nd-gen RazerTM Optical Mouse Switch
- 71g lightweight design
- Advanced On-board Memory
- RazerTM Speedflex Cable
More Information
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 8 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | RZ01-03580100-R3M1 |
| EAN | 8886419333135 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | Y |
Description
Razer™ 8000Hz HyperPolling Technology
8x faster than any other gaming mice
Razer™ Focus+ 20K DPI Optical Sensor
for cutting-edge precision
2nd-gen Razer™ Optical Mouse Switch
for actuation at the speed of light
71g lightweight design
for swift, effortless control
Advanced On-board Memory
for personalized settings wherever you go
Razer™ Speedflex Cable
for minimal drag and fluid swipes
8x faster than any other gaming mice
Razer™ Focus+ 20K DPI Optical Sensor
for cutting-edge precision
2nd-gen Razer™ Optical Mouse Switch
for actuation at the speed of light
71g lightweight design
for swift, effortless control
Advanced On-board Memory
for personalized settings wherever you go
Razer™ Speedflex Cable
for minimal drag and fluid swipes
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 20000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 8 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 20000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 8 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Illumination | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 105 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Illumination | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Products per pallet | 945 pc(s) |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471607200 |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.8 m |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 105 g |
| Width | 126.7 mm |
| Depth | 66.2 mm |
| Height | 37.8 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 233 g |
| Package type | Box |
| Package width | 54 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 175 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 352 mm |
| Master (outer) case length | 122 mm |
| Master (outer) case height | 208 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.48 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Products per pallet | 945 pc(s) |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross length | 106 cm |
| Pallet gross height | 158.5 cm |
| Pallet gross weight | 279.72 g |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471607200 |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |
| Other features | |
| Weight | 105 g |
| Products per pallet | 945 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ASUS ROG Strix Impact III Wireless mouse Gaming Am...
Shop NowASUS ROG Strix IMPACT III mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowMicrosoft Surface mouse Office Bluetooth BlueTrack
Shop NowKensington Pro Fit Ergo TB550 Trackball
Shop NowHP 480 Comfort Bluetooth Mouse
Shop NowHP 695 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowMicrosoft RJN-00003 mouse Office Ambidextrous Blue...
Shop NowHP 695 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowTrust Bayo+ mouse Office Right-hand RF Wireless + ...
Shop NowTrust Bayo II mouse Medical Right-hand RF Wireless...
Shop NowLogitech MX Anywhere 2s mouse Office Right-hand Bl...
Shop NowALOGIC Apex Bluetooth USB-C Rechargeable 7 Keys Pr...
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowHP 715 Rechargeable Multi-Device Mouse
Shop NowRazer DeathAdder V3 mouse Gaming Right-hand USB Ty...
Shop NowLogitech Lift Left Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowASUS TUF Gaming M4 Wireless mouse Right-hand RF Wi...
Shop NowLogitech Signature M650 Wireless Mouse
Shop NowFellowes Breyta Plus+ Vertical Mouse - Small Right
Shop NowHama 00182699 mouse Office Right-hand RF Wireless ...
Shop NowLogitech G G502 HERO High Performance Gaming Mouse
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowPort Designs ERGO AUDITOR mouse Universal Right-ha...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowLogitech ERGO M575S
Shop NowHP 400 Quiet Wireless Mouse
Shop NowHP 400 Quiet Black Wireless Mouse
Shop NowHP 700 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowAlienware AW720M mouse Gaming Ambidextrous RF Wire...
Shop NowDucky Feather mouse Gaming Ambidextrous USB Type-A...
Shop NowLenovo 4Y51R29290 mouse Universal Ambidextrous Blu...
Shop NowHP 510 Ultra-Fast Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowKeychron M1 Ultra-Light mouse Universal Ambidextro...
Shop NowRazer DeathAdder V2 X HyperSpeed mouse Gaming Righ...
Shop NowMicrosoft RJN-00002 mouse Office Ambidextrous Blue...
Shop NowMicrosoft 3YR-00006 mouse Office Bluetooth BlueTra...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowKensington Pro Fit Ergo Wireless Mouse—Black
Shop NowLogitech G G403 HERO Gaming Mouse
Shop NowMad Catz R.A.T. 6+ mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowRazer Orochi V2 mouse Gaming Right-hand RF Wireles...
Shop NowCorsair IRONCLAW RGB mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowLogitech G G502 HERO High Performance Gaming Mouse
Shop NowHP 150 Wired Mouse
Shop NowLogitech ERGO M575 for Business
Shop NowRazer Basilisk V3 mouse Gaming Right-hand USB Type...
Shop NowKensington Orbit Wireless Trackball with Scroll Ri...
Shop NowEvoluent VM3R mouse Universal Right-hand USB Type-...
Shop NowLogitech G G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowLogitech G G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowEvoluent VMSR mouse Right-hand USB Type-A 1200 DPI
Shop NowHP 220 Silent Wireless Mouse
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowSeal Shield STWM042 mouse Office USB Type-A Optica...
Shop NowASUS ROG Gladius II Core mouse Gaming Right-hand U...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowSeal Shield STM042 mouse Office USB Type-A Optical...
Shop NowMicrosoft Bluetooth mouse Office Ambidextrous 1000...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowCHERRY MW 4500 LEFT Wireless 45 Degree Mouse, Blac...
Shop NowTrust Ozaa+ mouse Office Right-hand RF Wireless + ...
Shop NowDELL Pro Premium Mouse - MS900
Shop NowTrust GXT 927 Redex+ mouse Gaming Right-hand RF Wi...
Shop NowCHERRY MW 8C ADVANCED mouse Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowLogitech Marathon M705 mouse Right-hand RF Wireles...
Shop NowLogitech G Hyperion Fury
Shop NowCHERRY MW 9100 mouse Office Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowCHERRY MW 8C ERGO mouse Right-hand RF Wireless + B...
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowAlienware AW620M mouse Gaming Right-hand RF Wirele...
Shop NowLogitech M325s mouse Travel Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Gaming Mouse (White)
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S for Business
Shop NowHP 715 Rechargeable Multi-Device Mouse
Shop NowCorsair M55 mouse Gaming Right-hand USB Type-A Opt...
Shop NowCHERRY STREAM MOUSE COMFORT
Shop NowR-Go Tools Vertical mouse R-Go HE Basic, ergonomic...
Shop NowTrust Voxx mouse Office Right-hand RF Wireless + B...
Shop NowRazer COBRA mouse Gaming Right-hand USB Type-A Opt...
Shop NowHP X500 Wired Mouse
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowHP 220 Silent Wireless Mouse
Shop NowLogitech MX Vertical
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand Optical 8500 D...
Shop NowLogitech M720 Triathlon Mouse
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Razer Viper mouse Gaming Right-hand US...
£52.48
£43.73
|
Hot Product
Kensington Orbit Trackball with Scroll...
£52.55
£43.79
|
Popular
Seal Shield STM042 mouse Office USB Ty...
£56.76
£47.30
|
Seal Shield STWM042 mouse Office USB T...
£56.76
£47.30
|
Recommended
Logitech Marathon M705 mouse Right-han...
£42.90
£35.75
|
Bestseller
Logitech G Hyperion Fury
£55.42
£46.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RZ01-03580100-R3M1
|
K72337EU
|
STM042
|
STWM042
|
910-003443
|
910-004067
|
| Manufacturer |
Razer
|
Kensington
|
Seal Shield
|
Seal Shield
|
Logitech
|
Logitech
|
| Buttons quantity |
8
|
2
|
2
|
2
|
3
|
8
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
gaming
|
office
|
office
|
office
|
office
|
gaming
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Ring
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|