Logitech G Hyperion Fury
£55.42
£46.18
G402 Hyperion Fury FPS Gaming Mouse
- Fusion Engine. Our exclusive Fusion Engine delivers the highest tracking speed yet
- 8 programmable buttons. Achieve great results with the default configuration straight out of the box. Or, set up one-button triggers for actions that typically require digging into menus
- On-the-fly DPI shifting. Make the right moves in any game situation. Shift through up to 4 DPI settings, from pixel-precise targeting (250 DPI) to lightning-fast manoeuvres (4,000 DPI)
- Constant communication. With a 1-ms report rate, you can be confident that no matter how precise or fast your moves are, they will be communicated to the game at the highest possible speed
- Absolute comfort. We used thermal imaging to determine the right materials and zones to give the optimal feel and function. Lightweight materials and super-low friction feet help ensure that your gaming sessions last as long as you can
More Information
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 8 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 910-004067 |
| EAN | 5099206051768 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
Description
Hyperion Fury is the world's fastest gaming mouse, with Fusion Engine sensor technology that can track reliably at 400 IPS. 8 programmable buttons and 4 DPI settings that can be shifted on the fly give you the precision you need to dominate the battlefield, while the fastest possible USB communication ensures that your timing is accurate to the millisecond. Lightweight materials and low-friction feet offer the most comfortable feeling possible so that your gaming sessions last as long as you can. Hyperion Fury offers a new level of speed and precision. Can you keep up?
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Acceleration (max) | 20 G |
| Buttons durability (million clicks) | 20 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Scroll | Yes |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Response time | 1 ms |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 8 |
| Device interface | USB Type-A |
| Mouse tracking speed | 420 ips |
| Input device | |
| Acceleration (max) | 20 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Scroll | Yes |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Response time | 1 ms |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 8 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 2.13 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rubber grips | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 144 g |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rubber grips | Yes |
| Response time | 1 ms |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Ergonomics | |
| Friction coefficient (Dynamic) | 0.103 |
| Friction coefficient (Static) | 0.153 |
| Feet durability | 250 km |
| Buttons durability (million clicks) | 20 |
| Cable length | 2.13 m |
| Rubber grips | Yes |
| Power | |
| Power source | Cable |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Minimum processor | 32-bit ARM |
| Minimum storage drive space | 100 MB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 144 g |
| Width | 72 mm |
| Depth | 136 mm |
| Height | 41 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 220 g |
| Package width | 46 mm |
| Package depth | 134 mm |
| Package height | 191 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 146 mm |
| Master (outer) case length | 389 mm |
| Master (outer) case height | 210 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.01 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Weight | 144 g |
| Response time | 1 ms |
| Polling rate | 1000 Hz |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ASUS ROG Strix Impact III Wireless mouse Gaming Am...
Shop NowASUS ROG Strix IMPACT III mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowMicrosoft Surface mouse Office Bluetooth BlueTrack
Shop NowRazer DeathAdder V3 mouse Gaming Right-hand USB Ty...
Shop NowHP 480 Comfort Bluetooth Mouse
Shop NowHP 695 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowMicrosoft RJN-00003 mouse Office Ambidextrous Blue...
Shop NowHP 695 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowTrust Bayo+ mouse Office Right-hand RF Wireless + ...
Shop NowLogitech MX Anywhere 2s mouse Office Right-hand Bl...
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowHP 715 Rechargeable Multi-Device Mouse
Shop NowHP 510 Ultra-Fast Rechargeable Wireless Mouse
Shop Now3Dconnexion CadMouse Compact Wireless (USB-C)
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowLogitech Lift Left Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowASUS TUF Gaming M4 Wireless mouse Right-hand RF Wi...
Shop NowRazer DeathAdder V2 X HyperSpeed mouse Gaming Righ...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Ergo mouse Gaming Right-hand...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Sym mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowLogitech G G502 HERO High Performance Gaming Mouse
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowPort Designs ERGO AUDITOR mouse Universal Right-ha...
Shop NowLogitech ERGO M575S
Shop NowFellowes Breyta Plus+ Vertical Mouse - Small Right
Shop NowHP 400 Quiet Wireless Mouse
Shop NowHP 400 Quiet Black Wireless Mouse
Shop NowHP 700 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowAlienware AW720M mouse Gaming Ambidextrous RF Wire...
Shop NowAlienware AW720M mouse Gaming Ambidextrous RF Wire...
Shop NowLenovo 4Y51R29290 mouse Universal Ambidextrous Blu...
Shop NowKeychron M1 Ultra-Light mouse Universal Ambidextro...
Shop NowMad Catz R.A.T. 6+ mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowCorsair IRONCLAW RGB mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowLogitech G G502 HERO High Performance Gaming Mouse
Shop NowEvoluent VM3R mouse Universal Right-hand USB Type-...
Shop NowMicrosoft RJN-00002 mouse Office Ambidextrous Blue...
Shop NowLogitech G G403 HERO Gaming Mouse
Shop NowMicrosoft 3YR-00006 mouse Office Bluetooth BlueTra...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowRazer Mamba Elite mouse Gaming Right-hand USB Type...
Shop NowLogitech G G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowASUS ROG Gladius III mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowRazer Orochi V2 mouse Gaming Right-hand RF Wireles...
Shop NowLogitech G G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowEvoluent VMSR mouse Right-hand USB Type-A 1200 DPI
Shop NowLogitech ERGO M575 for Business
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowRazer Basilisk V3 mouse Gaming Right-hand USB Type...
Shop NowKensington Orbit Wireless Trackball with Scroll Ri...
Shop NowSeal Shield STWM042 mouse Office USB Type-A Optica...
Shop NowASUS ROG Gladius II Core mouse Gaming Right-hand U...
Shop NowSeal Shield STM042 mouse Office USB Type-A Optical...
Shop NowMicrosoft Bluetooth mouse Office Ambidextrous 1000...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowTrust Ozaa+ mouse Office Right-hand RF Wireless + ...
Shop NowCHERRY MW 4500 LEFT Wireless 45 Degree Mouse, Blac...
Shop NowDELL Pro Premium Mouse - MS900
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand RF Wireless Op...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Gaming Mouse (White)
Shop NowAlienware AW620M mouse Gaming Right-hand RF Wirele...
Shop NowTrust Voxx mouse Office Right-hand RF Wireless + B...
Shop NowCHERRY MW 8C ERGO mouse Right-hand RF Wireless + B...
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowLogitech M325s mouse Travel Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowCorsair M55 mouse Gaming Right-hand USB Type-A Opt...
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S for Business
Shop NowHP 715 Rechargeable Multi-Device Mouse
Shop NowR-Go Tools Vertical mouse R-Go HE Basic, ergonomic...
Shop NowRazer Viper mouse Gaming Right-hand USB Type-A Opt...
Shop NowTrust GXT 927 Redex+ mouse Gaming Right-hand RF Wi...
Shop NowCHERRY MW 9100 mouse Office Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowCHERRY MW 8C ADVANCED mouse Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowCHERRY STREAM MOUSE COMFORT
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowHP X500 Wired Mouse
Shop NowLogitech MX Vertical
Shop NowHP Wireless Premium Mouse
Shop NowHP Wireless Premium Mouse
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand Optical 8500 D...
Shop NowLogitech M720 Triathlon Mouse
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Logitech G Hyperion Fury
£55.42
£46.18
|
Hot Product
Kensington Orbit Trackball with Scroll...
£52.55
£43.79
|
Seal Shield STM042 mouse Office USB Ty...
£56.76
£47.30
|
Seal Shield STWM042 mouse Office USB T...
£56.76
£47.30
|
Popular
R-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Bre...
£61.52
£51.27
|
Recommended
R-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Bre...
£61.52
£51.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
910-004067
|
K72337EU
|
STM042
|
STWM042
|
RGOHELE
|
RGOHELA
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Kensington
|
Seal Shield
|
Seal Shield
|
R-Go Tools
|
R-Go Tools
|
| Buttons quantity |
8
|
2
|
2
|
2
|
5
|
5
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
gaming
|
office
|
office
|
office
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Ring
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|