R-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with break software, medium (hand size 165-185 mm), right-handed, Bluetooth, black
- With 3-in-1 connection: Bluetooth, wireless via dongle, and with cable. The included cable can be used for both charging your device and connecting with your computer
More Information
Reasons To Buy

Reminds you to take breaks
The R-Go Break mouse contains an LED light controlled by the R-Go Break software. This light changes colour, like a traffic light. When the light turns green, it means you are working healthily. Orange indicates it’s time for a short break and red means you’ve been working too long. This gives you positive feedback on your working behaviour.

Mouse movements from the arm
The vertical shape of the R-Go HE mouse ensures that you move the mouse with your arm instead of the wrist. This relieves small muscles and tendons in the wrist and hand and can prevent annoying complaints such as CANS. The mouse is intentionally lightweight, so you need less muscle tension to move it.

For relaxed mouse usage
With this ergonomic mouse, your hand has a natural and relaxed position. The round design fits your hand precisely, so it is fully supported. The thumb and little finger support surfaces prevent the fingers from sliding down. This provides even more relaxation and comfort during mouse usage!
Description
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Number of movement resolution modes | 5 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Gaming |
| Recommended usage | Universal |
| Scroll | Yes |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | Bluetooth |
| Input device | |
| Number of movement resolution modes | 5 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Gaming |
| Recommended usage | Universal |
| Scroll | Yes |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wireless range | 10 m |
| Cable length | 0.84 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Hand size | 175 - 195 mm |
| Country of origin | China |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Weight | 106 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Ergonomics | |
| Angle adjustment | 70° |
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Yes |
| Cable length | 0.84 m |
| Power | |
|---|---|
| Battery capacity | 500 mAh |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery recharge time | 2 h |
| Battery life (max) | 150 h |
| Charging port type | Mini-USB Type-B |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Battery width | 2.5 cm |
| Battery depth | 5.2 cm |
| Battery height | 4 mm |
| Battery weight | 8 g |
| Weight | 106 g |
| Width | 83 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 75 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 262 g |
| Package width | 103 mm |
| Package depth | 134 mm |
| Package height | 92 mm |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Other features | |
| Weight | 106 g |
| Connectivity technology | Wireless |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 490 mm |
| Master (outer) case length | 540 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Master (outer) case gross weight | 15.3 kg |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Contour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowContour Design Active Key Contour ClassicClean Med...
Shop NowMicrosoft Surface mouse Office Bluetooth BlueTrack
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowMicrosoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bl...
Shop NowContour Design Active Key Contour QuickClean Medic...
Shop NowLogitech 910-007260 mouse Office Right-hand RF Wir...
Shop NowLogitech MX Master 3S mouse Universal Right-hand R...
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wireless
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowCHERRY XTRFY M68 Wireless
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wireless
Shop NowContour Design Unimouse Left-Handed Wired
Shop NowContour Design Unimouse Right-Handed Wired
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless Aimpoint White mouse...
Shop NowASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint mouse Gamin...
Shop NowEndgame Gear OP1we mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S
Shop NowEndgame Gear XM2we mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Gaming Am...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Wh...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Ergo mouse Gaming Right-hand...
Shop Nowbe quiet! Dark Perk | Sym mouse Gaming Right-hand ...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergo...
Shop NowFellowes Breyta Plus+ Vertical Mouse - Small Right
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowRazer Basilisk V3 35K mouse Gaming Right-hand Opti...
Shop NowEndgame Gear OP1W 4K V2 mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowEndgame Gear XM2w 4k v2 Wireless Gaming Mouse - Bl...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop NowEndgame Gear OP1 8K V2 mouse Gaming Right-hand USB...
Shop Now3Dconnexion CadMouse Compact Wireless (USB-C)
Shop NowHP 700 Rechargeable Wireless Mouse
Shop NowLogitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Shop NowCorsair IRONCLAW RGB mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowMicrosoft 3YR-00006 mouse Office Bluetooth BlueTra...
Shop NowASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse Gaming Righ...
Shop NowEvoluent VMDSW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VMDMW mouse Right-hand RF Wireless Laser
Shop NowMad Catz R.A.T. 6+ mouse Gaming Right-hand USB Typ...
Shop NowFellowes 9894701 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowFellowes 9894501 mouse Office Ambidextrous RF Wire...
Shop NowFellowes Ambidextrous Vertical Mouse - Small Wirel...
Shop NowEvoluent VMDLW mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowEvoluent VM3R mouse Universal Right-hand USB Type-...
Shop NowEvoluent VMSR mouse Right-hand USB Type-A 1200 DPI
Shop NowEvoluent Verticalmouse 4 mouse Bluetooth Optical 2...
Shop NowEvoluent VM4RM mouse Right-hand Bluetooth Optical
Shop NowEvoluent VM4S mouse Office USB Type-A
Shop NowEvoluent VM4L mouse Office Left-hand USB Type-A Op...
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Right-hand RF Wirel...
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowLogitech M510 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowLogitech G G502 X LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse
Shop NowMad Catz R.A.T 8+ ADV mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowASUS ROG Gladius III mouse Gaming Right-hand USB T...
Shop NowLogitech Lift Left Vertical Ergonomic Mouse
Shop NowMad Catz R.A.T. DWS mouse Gaming Right-hand RF Wir...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M510
Shop NowR-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Break with brea...
Shop NowHP 925 Ergonomic Vertical Mouse
Shop NowRazer Cobra mouse Gaming Right-hand RF Wireless Op...
Shop NowLogitech Lift Vertical Ergonomic Mouse for Busines...
Shop NowRazer DeathAdder V3 Pro mouse Gaming Right-hand RF...
Shop NowCorsair M65 RGB ULTRA mouse Gaming Right-hand USB ...
Shop NowRazer Basilisk V3 Pro mouse Right-hand RF Wireless...
Shop NowHP X500 Wired Mouse
Shop NowCHERRY XTRFY M42 RGB mouse Gaming Ambidextrous RF ...
Shop NowEvoluent VM4RW mouse RF Wireless Laser
Shop NowEvoluent VerticalMouse 4 mouse Office Right-hand U...
Shop NowLogitech MX Master 3S for Business
Shop NowLogitech MX Anywhere 3S for Business
Shop NowLogitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse
Shop NowRazer Basilisk Mobile mouse Gaming Right-hand RF W...
Shop NowRazer Pro Click V2 mouse Gaming Right-hand RF Wire...
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Gaming Mouse (White)
Shop NowHyperX Pulsefire Haste 2 - Wireless Gaming Mouse (...
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowHP 635 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowLogitech MX Vertical
Shop NowKensington Expert Mouse Wired Trackball
Shop NowApple Magic mouse Office Ambidextrous Bluetooth
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
R-Go Tools Ergonomic mouse R-Go HE Bre...
£82.38
£68.65
|
Bestseller
Kensington Expert Mouse Wired Trackball
£98.28
£81.90
|
New
Evoluent VerticalMouse 4 mouse Right-h...
£114.60
£95.50
|
Popular
Logitech M510 mouse RF Wireless Laser
£91.74
£76.45
|
Evoluent VM4L mouse Office Left-hand U...
£94.54
£78.78
|
Hot Product
Evoluent VM4S mouse Office USB Type-A
£94.54
£78.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RGOHEWL
|
64325
|
VM4SW
|
910-001826
|
VM4L
|
VM4S
|
| Manufacturer |
R-Go Tools
|
Kensington
|
Evoluent
|
Logitech
|
Evoluent
|
Evoluent
|
| Buttons quantity |
5
|
4
|
6
|
5
|
6
|
6
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Laser
|
Optical
|
N/A
|
| Purpose |
gaming
|
office
|
N/A
|
N/A
|
office
|
office
|
| Device interface |
Bluetooth
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Ring
|
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|