ASUS Prime -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB GDDR7
£664.62
£553.85
NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16GB GDDR7, 2.5-slot, 772 TOPs, PCI Express 5.0, OpenGL 4.6, 28 Gbps, 128-bit, 550W
More Information
| SKU | 90YV0MH2-M0NA00 |
|---|---|
| EAN | 4711387994054 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
Description
Primed for Power
Experience Primal performance with the Prime GeForce RTX 5060 Ti, an SFF-Ready Enthusiast GeForce Card featuring a 2.5-slot design for expansive compatibility, enhanced by a triple-fan setup for supreme airflow design for supreme cooling.
Experience Primal performance with the Prime GeForce RTX 5060 Ti, an SFF-Ready Enthusiast GeForce Card featuring a 2.5-slot design for expansive compatibility, enhanced by a triple-fan setup for supreme airflow design for supreme cooling.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2617 MHz |
| Stream processors | 4 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 4608 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 Ti |
| Processor frequency (OC mode) | 2647 MHz |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 4608 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP version | 2.3 |
| NPU performance up to | 759 TOPs |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Multicolour |
| Number of slots | 2.5 |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| SFF ready | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2.5 |
| Weight | 898 g |
| Height | 120 mm |
| Depth | 50 mm |
| Length | 304 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Multicolour |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 405 mm |
| Package height | 88.5 mm |
| Package depth | 233 mm |
| Package weight | 1.49 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
MSI GAMING GeForce RTX 5070 12G TRIO OC NVIDIA 12 ...
Shop NowAsrock Taichi AMD Radeon RX 9070 XT 16GB OC GDDR6
Shop NowSapphire NITRO+ Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PULSE Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PURE Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR...
Shop NowPowerColor Hellhound Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB G...
Shop NowSapphire PULSE Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PURE Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire NITRO+ Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowPowerColor Hellhound Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB G...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowInno3D GeForce RTX 5070 TWIN X2 NVIDIA 12 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE AORUS GeForce RTX 5070 MASTER 12G Graphic...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 16 GB GD...
Shop NowGIGABYTE AORUS Radeon RX 9070 XT ELITE 16G Graphic...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 WINDFORCE OC SFF 12G Gra...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9070 Challenger 16GB GDDR6
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge NVIDIA 12 ...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 OC NVIDIA 16 GB...
Shop NowPNY GeForce RTX 5070 Ti NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 12G VENTUS 2X OC NVIDIA 12 GB...
Shop NowLenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA RTX 2000 Ad...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 OC Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowHP NVIDIA RTX PH x2xxx 4mDP Graphics
Shop NowPNY GeForce RTX 5070 Ti OC NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC NVIDIA 12 GB...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 SOLID OC NVIDIA 12 G...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowXFX Quicksilver Radeon RX 9070 XT Gaming Edition A...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060TI-O16G-GAMING NVIDIA G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 AERO OC 12G Graphics Car...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC SFF 16G Grap...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC ICE SFF 16G ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC V2 16G G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 EAGLE OC SFF 12G Graphic...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 16G ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 EAGLE OC ICE SFF 12G Gra...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O16G-WHITE NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G Grap...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G Graphics C...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 16G Grap...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 OC Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowASUS Prime -RX9070XT-O16G-WHITE AMD Radeon RX 9070...
Shop NowPalit GeForce RTX 5070 White OC NVIDIA 12 GB GDDR7
Shop NowASUS Prime -RX9070XT-O16G AMD Radeon RX 9070 XT 16...
Shop NowPNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16 GB GDDR6
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMING AMD Radeo...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC SFF 16G ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5070 Infinity 3 OC NVIDIA 12 GB ...
Shop NowPNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16 GB GDDR6
Shop NowASUS Prime -RTX5070-O12G-WHITE NVIDIA GeForce RTX ...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING 16G Graphics Car...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowASUS Prime -RX9070-O16G-EVO AMD Radeon RX 9070 16 ...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070-O12G-GAMING NVIDIA GeF...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowASUS Prime -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 1...
Shop NowXFX Quicksilver Radeon RX 9070 XT Gaming Edition A...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 GAMING OC 16G Graphics Car...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowASUS Prime -RX9070-O16G AMD Radeon RX 9070 16 GB G...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE 16G Graph...
Shop NowASUS Dual -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 12...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
ASUS Prime -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeFo...
£664.62
£553.85
|
Popular
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
£557.69
£464.74
|
Hot Product
PNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16...
£636.64
£530.53
|
Bestseller
PNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16...
£625.60
£521.33
|
Lenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA...
£619.87
£516.56
|
New
HP NVIDIA RTX PH x2xxx 4mDP Graphics
£938.53
£782.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90YV0MH2-M0NA00
|
6V9V4AA
|
VCNRTX2000ADA-PB
|
VCNRTX2000ADA-SB
|
4X61P69962
|
8D6B8AA
|
| Manufacturer |
ASUS
|
HP
|
PNY
|
PNY
|
Lenovo
|
HP
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x16 4.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
N/A
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5060 Ti
|
T1000
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
4
|
4
|
0
|
N/A
|
0
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
16GB to 24GB
|
8GB to 12GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|