PNY GeForce RTX 5070 Ti OC NVIDIA 16 GB GDDR7
£937.03
£780.86
16 GB, GDDR7, 256-bit, 2572 MHz boost clock, PCI-Express 5.0 x16, 3x DisplayPort, HDMI, 1x 16-pin
- NVIDIA Blackwell Architecture
- 16GB GDDR7 Memory
- 3x Display Port 1x HDMI
- 8,960 CUDA® Cores
- 300 W Thermal Design Power
More Information
| SKU | VCG5070T16TFXPB1-O |
|---|---|
| EAN | 0751492794594 |
| Manufacturer | PNY |
| Availability | Y |
Description
Get game-changing performance with the GeForce RTX™ 5070 Ti, powered by NVIDIA® Blackwell. Game at high frame rates with DLSS 4, supercharge your creativity with NVIDIA Studio, and enable new experiences with the power of AI.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2295 MHz |
| Processor boost clock speed | 2572 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 8960 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 Ti |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bandwidth (max) | 896 GB/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 8960 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2.98 |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 300 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2.98 |
| Height | 120 mm |
| Depth | 59.6 mm |
| Length | 299.5 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 382 mm |
| Package height | 194 mm |
| Package depth | 72 mm |
| Packaging content | |
| Power cord included | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ASUS ProArt -RTX5070TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 507...
Shop NowAsrock Taichi AMD Radeon RX 9070 XT 16GB OC GDDR6
Shop NowSapphire NITRO+ Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowMSI VENTUS GeForce RTX5080 16G 3X OC NVIDIA GeForc...
Shop NowPowerColor Hellhound Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB G...
Shop NowPowerColor Hellhound Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB G...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowInno3D GeForce RTX 5070 TWIN X2 NVIDIA 12 GB GDDR7
Shop NowLenovo NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell 16 GB GDDR7
Shop NowPNY GeForce RTX 5070 Ti NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE AORUS GeForce RTX 5070 MASTER 12G Graphic...
Shop NowHP NVIDIA RTX PH x2xxx 4mDP Graphics
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5080 AERO OC SFF 16G Graphics...
Shop NowASUS ROG -STRIX-RTX5070TI-O16G-GAMING NVIDIA GeFor...
Shop NowGIGABYTE Radeon AI PRO R9700 AI TOP 32G Graphics C...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC V2 16G G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G Graphics C...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC SFF 16G Grap...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti AERO OC 16G Graphics ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC ICE SFF 16G ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti GAMING OC 16G Graphic...
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC NVIDIA 16...
Shop NowASUS Prime -RTX5070TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5070...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-BTF-WHITE NVIDI...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC SFF 16G ...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMING AMD Radeo...
Shop NowASUS Prime -RX9070XT-O16G-WHITE AMD Radeon RX 9070...
Shop NowASUS Prime -RTX5080-O16G NVIDIA GeForce RTX 5080 1...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-GAMING NVIDIA G...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
PNY GeForce RTX 5070 Ti OC NVIDIA 16 G...
£937.03
£780.86
|
Hot Product
PNY VCNRTXA4500 NVIDIA RTX A4500 20 GB...
£1,038.92
£865.77
|
New
HP NVIDIA RTX PH x2xxx 4mDP Graphics
£938.53
£782.11
|
MSI VENTUS GeForce RTX5080 16G 3X OC N...
£1,393.78
£1,161.48
|
Bestseller
ASUS Prime -RTX5080-O16G NVIDIA GeForc...
£1,404.13
£1,170.11
|
Recommended
GIGABYTE GeForce RTX 5080 GAMING OC 16...
£1,348.82
£1,124.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VCG5070T16TFXPB1-O
|
VCNRTXA4500-SB
|
8D6B8AA
|
V531-095R
|
90YV0LX0-M0NA00
|
GV-N5080GAMING OC-16GD
|
| Manufacturer |
PNY
|
PNY
|
HP
|
MSI
|
ASUS
|
Gigabyte
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
| Interface type |
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
| Memory bus |
245bit to 256bit
|
256bit to 320bit
|
64bit to 128bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5070 Ti
|
RTX A4500
|
RTX 2000 Ada
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
N/A
|
1
|
1
|
1
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
4
|
0
|
3
|
3
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|