GIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC SFF 16G Graphics Card - 16GB GDDR7, 256bit, PCI-E 5.0, 2542 MHz Core Clock, 3 x DP 2.1a, 1 x HDMI 2.1b, NVIDIA DLSS 4, GV-N507TEAGLE OC-16GD
£949.13
£790.94
GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC SFF 16G Graphics Card - 16GB GDDR7, 256bit, PCI-E 5.0, 2542 MHz Core Clock, 3 x DP 2.1a, 1 x HDMI 2.1b, NVIDIA DLSS 4, GV-N507TEAGLE OC-16GD
- Powered by GeForce RTX 5070 Ti
- Integrated with 16GB GDDR7 256bit memory interface
- WINDFORCE cooling system
- RGB Lighting
- Dual BIOS (Performance / Silent)
- NVIDIA SFF-ready
- Reinforced structure and versatile VGA holder
More Information
| SKU | GV-N507TEAGLE OC-16GD |
|---|---|
| EAN | 4719331355883 |
| Manufacturer | Gigabyte |
| Availability | Y |
Description
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2542 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 8960 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 Ti |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 30000 MHz |
| Memory bandwidth (max) | 28 GB/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 8960 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination | Yes |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 3X |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 300 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Weight | 2 kg |
| Height | 126 mm |
| Depth | 50 mm |
| Length | 304 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 230 mm |
| Package height | 85 mm |
| Package depth | 398 mm |
| Package weight | 3 kg |
| Cables included | Power |
| Packaging content | |
| Cables included | Power |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
MSI GAMING GEFORCE RTX 5080 16G TRIO OC graphics c...
Shop NowASUS ProArt -RTX5070TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 507...
Shop NowMSI VENTUS GeForce RTX5080 16G 3X OC NVIDIA GeForc...
Shop NowAsrock Taichi AMD Radeon RX 9070 XT 16GB OC GDDR6
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-BTF-WHITE NVIDI...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-WHITE-GAMING NV...
Shop NowPowerColor Hellhound Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowAsrock Steel Legend Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GD...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB G...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMING AMD Radeo...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-GAMING NVIDIA G...
Shop NowLenovo NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell 16 GB GDDR7
Shop NowAsrock Radeon RX 9070 XT Challenger 16GB AMD GDDR6
Shop NowPNY GeForce RTX 5070 Ti OC NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowPNY GeForce RTX 5070 Ti NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowPNY GeForce RTX 5080 Overclocked Triple Fan GPU NV...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge OC NVIDIA ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5080 AERO OC SFF 16G Graphics...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5080 SOLID CORE OC NVIDIA...
Shop NowGIGABYTE AORUS GeForce RTX 5080 MASTER ICE 16G Gra...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5080 SOLID OC NVIDIA 16 G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti AERO OC 16G Graphics ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5080 GamingPro OC V1 NVIDIA 16 G...
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC NVIDIA 16...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC ICE SFF 16G ...
Shop NowGIGABYTE Radeon AI PRO R9700 AI TOP 32G Graphics C...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC V2 16G G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti GAMING OC 16G Graphic...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC SFF 16G ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G Graphics C...
Shop NowPalit GeForce RTX 5080 GamingPro V1 NVIDIA 16 GB G...
Shop NowASUS ROG -STRIX-RTX5070TI-O16G-GAMING NVIDIA GeFor...
Shop NowASUS Prime -RTX5070TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5070...
Shop NowASUS Prime -RTX5080-O16G NVIDIA GeForce RTX 5080 1...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
GIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC...
£949.13
£790.94
|
Hot Product
PNY VCNRTXA4500 NVIDIA RTX A4500 20 GB...
£1,031.63
£859.69
|
New
HP NVIDIA RTX PH x2xxx 4mDP Graphics
£922.56
£768.80
|
PNY GeForce RTX 5070 Ti OC NVIDIA 16 G...
£925.15
£770.96
|
Recommended
PNY GeForce RTX 5080 Overclocked Tripl...
£1,256.92
£1,047.43
|
MSI VENTUS GeForce RTX5080 16G 3X OC N...
£1,286.86
£1,072.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GV-N507TEAGLE OC-16GD
|
VCNRTXA4500-SB
|
8D6B8AA
|
VCG5070T16TFXPB1-O
|
VCG508016TFXPB1-O
|
V531-095R
|
| Manufacturer |
Gigabyte
|
PNY
|
HP
|
PNY
|
PNY
|
MSI
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
N/A
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
| Interface type |
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express x16 4.0
|
N/A
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
| Memory bus |
245bit to 256bit
|
256bit to 320bit
|
N/A
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5070 Ti
|
RTX A4500
|
N/A
|
GeForce RTX 5070 Ti
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
N/A
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
N/A
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
N/A
|
1
|
1
|
1
|
| Cooling type |
active
|
active
|
N/A
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
4
|
N/A
|
3
|
3
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
N/A
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
N/A
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|