Kingston Technology 512GB microSDXC Canvas Select Plus Gen3 150MB/s A1 Card + Adapter
£60.06
£50.05
512GB microSDXC Canvas Select Plus Gen3 150MB/s A1 Card + Adapter
- Class 10 UHS-I speeds up to 150MB/s*
- Optimised for use with Android devices
- Capacities up to 1TB**
- Durable***
- Lifetime Warranty
More Information
| SKU | SDCS3/512GB |
|---|---|
| EAN | 0740617348552 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
Description
with Android A1 Performance Class
Kingston’s Canvas Select Plus microSD card offers reliable performance, compatible with Android devices and cameras, with speeds up to 150MB/s*. With A1 app performance, it ensures smooth multitasking and fast load times. Durable and versatile, it’s perfect for everyday storage needs.
Kingston’s Canvas Select Plus microSD is compatible with Android devices and designed with enhanced A1-rated performance. It offers reliable speed and large capacites for faster app loads and capturing images and videos in capacities up to 1TB**. Powerful in performance, speed, and durability, the Canvas Select Plus microSD is designed for reliability so you can take them anywhere with confidence that your photos, videos, and files will be protected. Available with a lifetime warranty.
Impressive Speeds
Incredible read speeds up to 150MB/s*
Optimised for use with Android devices
Enhanced Android A1 Performance Class
Large capacities
Capacities up to 1TB** to store your photos and files.
Durable
For peace of mind, cards are extensively tested and proven to be waterproof, temperature proof, and X-ray proof.***
Kingston’s Canvas Select Plus microSD card offers reliable performance, compatible with Android devices and cameras, with speeds up to 150MB/s*. With A1 app performance, it ensures smooth multitasking and fast load times. Durable and versatile, it’s perfect for everyday storage needs.
Kingston’s Canvas Select Plus microSD is compatible with Android devices and designed with enhanced A1-rated performance. It offers reliable speed and large capacites for faster app loads and capturing images and videos in capacities up to 1TB**. Powerful in performance, speed, and durability, the Canvas Select Plus microSD is designed for reliability so you can take them anywhere with confidence that your photos, videos, and files will be protected. Available with a lifetime warranty.
Impressive Speeds
Incredible read speeds up to 150MB/s*
Optimised for use with Android devices
Enhanced Android A1 Performance Class
Large capacities
Capacities up to 1TB** to store your photos and files.
Durable
For peace of mind, cards are extensively tested and proven to be waterproof, temperature proof, and X-ray proof.***
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 512 GB |
| Read speed | 150 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Application performance class | A1 |
| Performance | |
| Write protection switch | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Write protection switch | Yes |
| Security | |
| Write protection switch | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Memory adapter included | SD |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 512 GB |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.23 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 11 mm |
| Height | 1 mm |
| Memory adapter size (WxDxH) | 32 x 24 x 2.1 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 101.6 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 114.3 mm |
| Package depth | 5.59 mm |
| Package weight | 12.73 g |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 114.3 mm |
| Master (outer) case length | 120.7 mm |
| Master (outer) case height | 94 mm |
| Master (outer) case gross weight | 368.58 g |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Supported file systems | exFAT |
| Country of origin | China, Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ADATA UD256GEX3L1-C memory card 256 GB MicroSDXC U...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
Shop NowSanDisk Express 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowIntegral 256GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V...
Shop NowSanDisk Extreme 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXW2-064G-GNCIN 32 GB SDHC Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PLUS 256 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowHypertec HYCFM0104G-IND memory card 4 GB CompactFl...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 256 GB MicroSDX...
Shop NowSanDisk 32GB Extreme Pro CF 160MB/s memory card Co...
Shop NowSanDisk SDSQXAV-256G-GN6XN memory card 256 GB Micr...
Shop NowHypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 256 GB MicroSDX...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Extreme 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowSanDisk Express 256 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowADATA AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1 memory card 256 GB M...
Shop NowKingston Technology 32GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 128 GB MicroSDX...
Shop NowSanDisk High Endurance 256 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowIntegral 128GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7...
Shop NowSanDisk Ultra 512 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowCisco 1GB SD
Shop NowKingston Technology 256GB Canvas React Plus SDXC U...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Max Endurance 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology 512GB microSDXC Ca...
£60.06
£50.05
|
New
Hypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
£63.36
£52.80
|
Hypertec HYCFM0104G-IND memory card 4...
£59.40
£49.50
|
Popular
Cisco 1GB SD
£76.84
£64.03
|
Recommended
SanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
£71.80
£59.83
|
Hot Product
SanDisk High Endurance 256 GB MicroSDX...
£55.62
£46.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDCS3/512GB
|
HYSDC0304G
|
HYCFM0104G-IND
|
SD-IE-1GB=
|
SDCFXSB-064G-G46
|
SDSQQNR-256G-GN6IA
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Cisco
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
SD
|
CompactFlash
|
SD
|
CompactFlash
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
| Capacity |
256GB and more
|
4GB to 5GB
|
4GB to 5GB
|
1GB to 2GB
|
64GB to 128GB
|
256GB and more
|