Mobilis 001360 mobile device charger Universal Black AC Auto
£5.42
£4.52
Fast Wall Charger - 10.5W - USB-A for Smartphone & Tablet
- 1 USB-A port
- Max. power: 10.5W
- Compatible with all European power outlets (Type C / E / F)
- GRS-certified recycled plastic
More Information
| Charger type | Auto |
|---|---|
| SKU | 001360 |
| EAN | 3700992530383 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Y |
Description
This power adapter features 1 USB-A port with a maximum output of 10.5 Watts. Its compact size means you can take it with you wherever you go to recharge your smartphone or tablet. Compatible with all USB-A charging cables (sold separately). This product is made from GRS (Global Recycled Standard) certified recycled plastic.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Socket type | Type C (Europlug) |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum power | 10.5 W |
| Technical details | |
|---|---|
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 82 mm |
| Depth | 35 mm |
| Height | 23 mm |
| Weight | 38 g |
| Colour | |
| Product colour | Black |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Mobilis 020025 mobile device charger Universal Whi...
Shop NowDEQSTER 60-2000140 mobile device charger Universal...
Shop NowLogiLink PA0355 mobile device charger Universal Wh...
Shop NowUgreen PD 20W FAST CHARGER BLACK UK Mobile phone A...
Shop NowLogiLink PA0178 mobile device charger Smartphone, ...
Shop NowJuice JUI-MAINS-TC-2.4A IN Smartphone, Tablet Blue...
Shop NowMobilis 001361 mobile device charger Universal Bla...
Shop NowJuice JUI-MAINS-PD-PLUG-USBC-20W-ECO-WHT Universal...
Shop NowPort Designs 900069-UK mobile device charger White...
Shop NowLogiLink PA0203 mobile device charger Power bank, ...
Shop NowLogiLink USB socket adapter, 1x USB-port for Fast ...
Shop NowLogiLink PA0038 mobile device charger Netbook Blac...
Shop NowLogiLink PA0210 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowLogiLink USB socket adapter, 2x USB-port for Fast ...
Shop NowLindy 18W USB Type A Charger
Shop NowUgreen PD Fast Charger UK (White)
Shop NowOtterBox Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowOtterBox Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Mobilis 001360 mobile device charger U...
£5.42
£4.52
|
Recommended
LogiLink PA0038 mobile device charger...
£6.34
£5.28
|
Popular
LogiLink PA0149 mobile device charger...
£8.00
£6.67
|
Hot Product
LogiLink USB socket adapter, 2x USB-po...
£6.34
£5.28
|
LogiLink USB socket adapter, 1x USB-po...
£6.34
£5.28
|
LogiLink PA0210 mobile device charger...
£5.52
£4.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
001360
|
PA0038
|
PA0149
|
PA0218
|
PA0217
|
PA0210
|
| Manufacturer |
Mobilis
|
LogiLink
|
LogiLink
|
LogiLink
|
LogiLink
|
LogiLink
|
| Charger type |
Auto
|
N/A
|
Auto
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|