Juice JUI-MAINS-TC-2.4A IN Smartphone, Tablet Blue, White AC Auto
£5.52
£4.60
2.4A, USB-C, 5V, 0.35mA, 1.5m
More Information
| Charger type | Auto |
|---|---|
| SKU | JUIMAINSTC2.4A |
| EAN | 5060771196239 |
| Manufacturer | Juice |
| Availability | Y |
Description
The 2.4Amp USB-C Mains Charger with Integrated Cable from Juice, designed with Sure Grip technology – enabling a better fit and a more secure grip on your hand, no need to fight with the plug socket to get your charger back.
The charger also features a 1.5 metre integrated USB-C cable, no need to remember any extra cables, just pop your charger in your bag and you are ready to go.
Specifically designed for USB-C compatible devices, use this charger with your Samsung, Huawei, Google or Motorola mobile device (check device compatibility). Don't think it's just for mobile devices, you can charge your tablet, or (if you were lucky enough to get one), your Play Station 5 controller!
The charger also features a 1.5 metre integrated USB-C cable, no need to remember any extra cables, just pop your charger in your bag and you are ready to go.
Specifically designed for USB-C compatible devices, use this charger with your Samsung, Huawei, Google or Motorola mobile device (check device compatibility). Don't think it's just for mobile devices, you can charge your tablet, or (if you were lucky enough to get one), your Play Station 5 controller!
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| Design | |
| Product colour | Blue, White |
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
| Input current | 0.35 A |
| Output current | 2400 mA |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Output current (5V) | 2.4 A |
| Technical details | |
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Cable length | 1.5 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 50 mm |
| Depth | 50 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | Blue, White |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Mobilis 020025 mobile device charger Universal Whi...
Shop NowDEQSTER 60-2000140 mobile device charger Universal...
Shop NowLogiLink PA0355 mobile device charger Universal Wh...
Shop NowUgreen PD 20W FAST CHARGER BLACK UK Mobile phone A...
Shop NowLogiLink PA0178 mobile device charger Smartphone, ...
Shop NowMobilis 001360 mobile device charger Universal Bla...
Shop NowMobilis 001361 mobile device charger Universal Bla...
Shop NowPort Designs 900069-UK mobile device charger White...
Shop NowLogiLink PA0203 mobile device charger Power bank, ...
Shop NowLogiLink USB socket adapter, 1x USB-port for Fast ...
Shop NowLogiLink PA0038 mobile device charger Netbook Blac...
Shop NowLogiLink PA0210 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowLogiLink USB socket adapter, 2x USB-port for Fast ...
Shop NowLindy 18W USB Type A Charger
Shop NowOtterBox Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowOtterBox Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Juice JUI-MAINS-TC-2.4A IN Smartphone,...
£5.52
£4.60
|
Recommended
LogiLink PA0038 mobile device charger...
£6.34
£5.28
|
Popular
LogiLink PA0149 mobile device charger...
£8.00
£6.67
|
Hot Product
LogiLink USB socket adapter, 2x USB-po...
£6.34
£5.28
|
Bestseller
LogiLink USB socket adapter, 1x USB-po...
£5.88
£4.90
|
LogiLink PA0210 mobile device charger...
£5.52
£4.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JUIMAINSTC2.4A
|
PA0038
|
PA0149
|
PA0218
|
PA0217
|
PA0210
|
| Manufacturer |
Juice
|
LogiLink
|
LogiLink
|
LogiLink
|
LogiLink
|
LogiLink
|
| Charger type |
Auto
|
N/A
|
Auto
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|