LogiLink USB socket adapter, 1x USB-port for Fast Charging, 10.5W
£5.88
£4.90
USB fast charging power socket adapter, 1x USB-A, 10.5 W, round, black
- Featuring with the Fast Charging-Technologie
- 1x USB-port
- Overcurrent, overvoltage, overheating and short-circuit protection
- Compatible with most smartphones and tablets
- Compact and lightweighted, suitable for travelling
More Information
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | PA0217 |
| EAN | 4052792057027 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
The Universal Wall USB Charger will help you to charge your USB devices easily: Just plug it in, connect your device via the USB cable and it starts to charge immediately. From now on you do not need to use different cable for charging at a power plug, simply use the matching USB cable and the adapter. Featuring the Fast Charging technology, the adapter can significantly reduce the charging time.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input current | 1 A |
| Output current | 2100 mA |
| Maximum power | 10.5 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Harmonized System (HS) code | 85044090 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45 mm |
| Depth | 45 mm |
| Height | 61 mm |
| Weight | 40 g |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044090 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink PA0355 mobile device charger Universal Wh...
Shop NowLogiLink PA0178 mobile device charger Smartphone, ...
Shop NowJuice JUI-MAINS-TC-2.4A IN Smartphone, Tablet Blue...
Shop NowLogiLink PA0203 mobile device charger Power bank, ...
Shop NowPort Designs 900069-UK mobile device charger White...
Shop NowMobilis 001360 mobile device charger Universal Bla...
Shop NowMobilis 020025 mobile device charger Universal Whi...
Shop NowJuice JUI-MAINS-PD-PLUG-USBC-20W-ECO-WHT Universal...
Shop Nowmophie Wall Adapter-USB-C-20W-White-EU
Shop NowMobilis 001361 mobile device charger Universal Bla...
Shop Nowmophie essentials 20W USB-C PD wall adapter Univer...
Shop NowDEQSTER 60-2000140 mobile device charger Universal...
Shop NowLogiLink PA0038 mobile device charger Netbook Blac...
Shop NowLogiLink PA0210 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowLogiLink USB socket adapter, 2x USB-port for Fast ...
Shop NowLindy 20W USB Type A and C Charger
Shop NowLindy 18W USB Type A Charger
Shop NowLogiLink PA0137 mobile device charger Smartphone, ...
Shop Nowmophie essentials 20W USB-C PD wall adapter Univer...
Shop NowOtterBox Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowLogiLink PA0149 mobile device charger Mobile phone...
Shop NowOtterBox Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
LogiLink USB socket adapter, 1x USB-po...
£5.88
£4.90
|
Recommended
LogiLink PA0038 mobile device charger...
£6.34
£5.28
|
Popular
LogiLink PA0149 mobile device charger...
£8.00
£6.67
|
Hot Product
LogiLink USB socket adapter, 2x USB-po...
£6.34
£5.28
|
LogiLink PA0210 mobile device charger...
£5.52
£4.60
|
LogiLink PA0203 mobile device charger...
£7.13
£5.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PA0217
|
PA0038
|
PA0149
|
PA0218
|
PA0210
|
PA0203
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
LogiLink
|
LogiLink
|
LogiLink
|
LogiLink
|
LogiLink
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Auto
|
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|