Trust Laro Black
£88.94
£74.12
High-capacity 100W laptop powerbank to fast-charge your USB-C laptop or MacBook on the go
More Information
| SKU | 25240 |
|---|---|
| EAN | 8713439252408 |
| Manufacturer | Trust |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Less plastic, more power
Give your laptop and the planet a boost with the Laro 100W Laptop Powerbank. Sustainably designed with 50% recycled plastics, this fast-charging powerbank can extend your laptop’s battery life two times over; and can charge up to 3 devices at once via the 2 USB-C and 1 USB-A ports.
Give your laptop and the planet a boost with the Laro 100W Laptop Powerbank. Sustainably designed with 50% recycled plastics, this fast-charging powerbank can extend your laptop’s battery life two times over; and can charge up to 3 devices at once via the 2 USB-C and 1 USB-A ports.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Charger compatibility | Laptop/netbook |
| Product colour | Black |
| Housing material | ABS, Polycarbonate (PC) |
| Built-in display | Yes |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Built-in radio | No |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 1 |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-A connector | Yes |
| Power | |
| Total output power | 100 W |
| Power protection features | Overcharge, Overdischarge, Overheating, Overload, Short circuit |
| Output voltage | 5,9,12,15,20 V |
| Output current | 5 A |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 83 mm |
| Depth | 144 mm |
| Height | 27 mm |
| Weight | 407 g |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Ergonomics | |
| Built-in display | Yes |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Sandberg All-in1 Laptop Powerbank 25000
Shop NowLogiLink PA0266 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowBelkin BPD012HQBK power bank 10000 mAh Wireless ch...
Shop NowCoreParts MBX-PB007 power bank Black
Shop NowSandberg Laptop Powerbank 20000 PD100W
Shop NowDELL APB080GL 25000 mAh Grey
Shop NowSandberg Laptop Powerbank 27000 PD100W
Shop NowAnker A1664H11 power bank 10000 mAh Wireless charg...
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 100W 40000
Shop NowAnker 633 10000 mAh Wireless charging Black
Shop NowUgreen 25000mAh 200W Fast Charging Powerbank Grey
Shop NowApple MGPG4ZM/A power bank Wireless charging White
Shop NowAnker 737 24000 mAh Black, Silver
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
Shop NowANKER MAGGO POWER BANK (10K, MAGNETIC WIRELESS), W...
Shop NowSandberg All-in1 Laptop Powerbank 24000
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 27000 PD 240W
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 27000
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Trust Laro Black
£88.94
£74.12
|
Hot Product
Sandberg All-in1 Laptop Powerbank 24000
£96.36
£80.30
|
Bestseller
Lenovo Go Lithium-Ion (Li-Ion) 20000 m...
£122.08
£101.73
|
LogiLink PA0266 power bank Lithium Pol...
£103.03
£85.86
|
Popular
Sandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
£79.20
£66.00
|
CoreParts MBX-PB007 power bank Black
£71.94
£59.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
25240
|
420-57
|
40ALLG2WWW
|
PA0266
|
420-63
|
MBX-PB007
|
| Manufacturer |
Trust
|
Sandberg
|
Lenovo
|
LogiLink
|
Sandberg
|
CoreParts
|
| Battery technology |
N/A
|
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|