Sandberg Solar 5-Panel Powerbank 27000
£79.20
£66.00
Sandberg Solar 5-Panel Powerbank 27000
- Charge your devices by sunlight
- Charge by high capacity powerbank
- Built-in Flashlight
More Information
| Battery capacity | 27000 mAh |
|---|---|
| SKU | 421-06 |
| EAN | 5705730421068 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Solar 5-Panel Powerbank 27000 is a combo of a powerful 27000 mAh powerbank and a foldable solar panel, allowing you to quickly and efficiently recharge the powerbank in sunlight. Charge it at home and place it in the sun whenever you get the chance. This way, you'll always have power for your mobile devices, no matter how far you are from an outlet.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Built-in flashlight | Yes |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Protection features | Water resistant |
| Wireless charging | Yes |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 99.9 Wh |
| Battery capacity | 27000 mAh |
| Charging source | Solar, USB |
| Fast charging technology | Programmable Power Supply (PPS) |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-A connector | Yes |
| Power | |
| Port 2 output current | 5 A |
| Port 1 output current | 3 A |
| Solar panel voltage | 5 V |
| Solar panel power | 8 W |
| Port 3 output current | 5 A |
| Input voltage | 5 / 9 / 12 V |
| Output voltage | 4.5 / 5 / 9 / 12 V |
| Input current | 3 / 2 / 1.5 A |
| Output current | 5 A |
| Solar panel current | 1600 mA |
| Port 1 output power | 20 W |
| Port 2 output power | 22.5 W |
| Port 3 output power | 22.5 W |
| Wireless charging power | 15 W |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 99.9 Wh |
| Battery capacity | 27000 mAh |
| Charging source | Solar, USB |
| Fast charging technology | Programmable Power Supply (PPS) |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 98 mm |
| Depth | 63 mm |
| Height | 172 mm |
| Weight | 900 g |
| USB Type-C cable length | 30 cm |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 1.05 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 1.05 kg |
| Lighting | |
| Built-in flashlight | Yes |
| Ergonomics | |
| On/off switch | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Trust Laro Black
Shop NowBelkin BPD012HQBK power bank 10000 mAh Wireless ch...
Shop NowBelkin BoostCharge Black
Shop NowDELL APB080GL 25000 mAh Grey
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging White
Shop NowAnker 633 10000 mAh Wireless charging Black
Shop NowUrban Factory BIGEE XL POWERBANK USB-C 20.000 MAH ...
Shop NowLogiLink PA0266 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowSandberg Car Jumpstarter Powerbank 10000
Shop NowAnker A1664H11 power bank 10000 mAh Wireless charg...
Shop NowApple MGPG4ZM/A power bank Wireless charging White
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 27000 PD 240W
Shop NowAnker 737 24000 mAh Black, Silver
Shop NowLenovo 40ALLG1WWW power bank Lithium-Ion (Li-Ion) ...
Shop NowANKER MAGGO POWER BANK (10K, MAGNETIC WIRELESS), W...
Shop NowSandberg All-in1 Laptop Powerbank 24000
Shop NowSandberg Solar 6-Panel Powerbank 20000
Shop NowBelkin BoostCharge Pro 20000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Sandberg Solar 5-Panel Powerbank 27000
£79.20
£66.00
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
£65.34
£54.45
|
Sandberg All-in1 Laptop Powerbank 24000
£95.70
£79.75
|
LogiLink PA0266 power bank Lithium Pol...
£103.03
£85.86
|
Bestseller
Sandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
£79.20
£66.00
|
Recommended
Urban Factory BIGEE XL POWERBANK USB-C...
£63.41
£52.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
421-06
|
420-38
|
420-57
|
PA0266
|
420-63
|
BEB22UF
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
LogiLink
|
Sandberg
|
Urban Factory
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Polymer
|