HP 14-inch Convertible Laptop Backpack Tote
- Adjust this shapeshifting bag to your on-the-go lifestyle. No matter what you’re doing or where you’re going, you’ll find this thin, light laptop backpack both functional and versatile as it conveniently transforms into four different form factors—laptop backpack, tote, foldable bag, and handbag—with a single strap.
- Organize your things your way with this convertible backpack that offers 18L of workable space. Your laptop[1] fits inside both vertically and horizontally. And the entire bag attaches snuggly to your rolling luggage. Take advantage of five pockets total—including external quick pocket, protective RFID-blocking pocket, and three internal pockets for pens and accessories.
- You mean business, and so does this backpack. Designed for lasting performance, it comes with an impressive 3-year warranty. The bottom is lined with a thicker fabric for added durability each and every time you set the bag down. Plus, it’s equipped with metal D rings and buckles for heavy handling.
- Here’s a functional laptop backpack that you can really feel good about wearing, with 60% post-consumer recycled plastic (PCR) (31 plastic bottles)[2] and FSC certified packaging.
More Information
| Brand compatibility | Universal |
|---|---|
| Maximum screen size | 14.1 " |
| Material | Polyester |
| Case type | Backpack |
| SKU | 9C2H0AA |
| EAN | 0197961280494 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy

One Bag for Any Situation
Adjust this shapeshifting bag to your on-the-go lifestyle. No matter what you’re doing or where you’re going, you’ll find this thin, light laptop backpack both functional and versatile as it conveniently transforms into four different form factors—laptop backpack, tote, foldable bag, and handbag—with a single strap.

Packed and Protected
Organize your things your way with this convertible backpack that offers 18L of workable space. Your laptop[1] fits inside both vertically and horizontally. And the entire bag attaches snuggly to your rolling luggage. Take advantage of five pockets total—including external quick pocket, protective RFID-blocking pocket, and three internal pockets for pens and accessories.

Built to Last
You mean business, and so does this backpack. Designed for lasting performance, it comes with an impressive 3-year warranty. The bottom is lined with a thicker fabric for added durability each and every time you set the bag down. Plus, it’s equipped with metal D rings and buckles for heavy handling.
Description
Whether on-the-go for work or play, keep your technology close with one functional, lightweight bag that adjusts to match your style and mission. Convert it from a 14-inch[1] laptop backpack to a tote, folded bag, or handbag, so you can take it with you no matter what you do or where you go.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.8 cm (14.1") |
| Volume | 18 L |
| Package width | 350 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Width | 350 mm |
| Weight | 770 g |
| Package weight | 830 g |
| Height | 420 mm |
| Depth | 130 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Colour name | Black; Taupe |
| Case type | Backpack |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Fits most laptops up to 14.1-inch diagonal |
| Maximum screen size | 35.8 cm (14.1") |
| HP segment | Home |
| Brand compatibility | Universal |
| Trolley retainer strap | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | FSC Certified Packaging; 60% post-consumer recycled plastic; LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Black; Taupe |
| Case type | Backpack |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Fits most laptops up to 14.1-inch diagonal |
| Maximum screen size | 35.8 cm (14.1") |
| Brand compatibility | Universal |
| Trolley retainer strap | Yes |
| Technical details | |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester |
| Compatibility | Fits most laptops up to 14.1-inch diagonal |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Pallet weight (imperial) | 200.2 kg (441.3 lbs) |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Case type | Backpack |
| Water-resistant | Yes |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Box contents | Backpack; Removable straps |
| Sustainable technologies and materials | FSC Certified Packaging; 60% post-consumer recycled plastic; LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Other features | |
| Pallet weight (imperial) | 200.2 kg (441.3 lbs) |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Water-resistant | Yes |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Pallet gross weight | 200.2 kg |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package width | 350 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package weight | 830 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 200.2 kg |
| Pallet weight (imperial) | 200.2 kg (441.3 lbs) |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Thule Accent TACBP2116 - Black 40.6 cm (16") Backp...
Shop NowTechair TAN3710v4e 15-16” Eco Rolling Backpack.
Shop NowAlienware AW5625P 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowWenger/SwissGear Reload 16 40.6 cm (16") Backpack ...
Shop NowTechair TAN3901V5 14-15.6" Business Rolling Briefc...
Shop NowDICOTA D32173-RPET laptop case 35.6 cm (14") Brief...
Shop NowWenger/SwissGear CityUpgrade 16" 40.6 cm (16") Bac...
Shop NowWenger/SwissGear City Traveler Carry-On 16" 40.6 c...
Shop NowDICOTA Eco Multi SCALE 14-15.6" 39.6 cm (15.6") Tr...
Shop NowDICOTA D32167-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowStarTech.com 15.6" Laptop Backpack with Removable ...
Shop NowDICOTA D32162-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32166-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA Eco CORE 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowGetac GMBPX1 laptop case 39.6 cm (15.6") Backpack ...
Shop NowDELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Backpack - CP762...
Shop NowLenovo GX41C86982 laptop case 43.9 cm (17.3") Back...
Shop NowWenger/SwissGear 600638 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowHP Renew Executive 16-inch Laptop Backpack
Shop NowTargus TSB700EU laptop case 39.6 cm (15.6") Backpa...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
HP 14-inch Convertible Laptop Backpack...
£81.22
£67.68
|
Bestseller
Targus TSB700EU laptop case 39.6 cm (1...
£67.36
£56.13
|
Popular
Getac GMBPX1 laptop case 39.6 cm (15.6...
£118.62
£98.85
|
Hot Product
Wenger/SwissGear 600638 laptop case 43...
£70.33
£58.61
|
Wenger/SwissGear Reload 16 40.6 cm (16...
£67.31
£56.09
|
Recommended
Techair TAN3901V5 14-15.6" Busine...
£75.82
£63.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
9C2H0AA
|
TSB700EU
|
GMBPX1
|
600638
|
601070
|
TAN3901V5
|
| Manufacturer |
HP
|
Targus
|
Getac
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
Techair
|
| Material |
Polyester
|
Polyester
|
Nylon
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
| Maximum screen size |
14" to 15"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
15" to 16"
|
| Brand compatibility |
Universal
|
Universal
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Any brand
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Trolley case
|
| Product main colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|