Wenger/SwissGear Reload 16 40.6 cm (16") Backpack case Black
£67.31
£56.09
10 - 16'', 1.12 kg, 310 x 180 x 440 mm, 24 L
More Information
| Product colour | Black |
|---|---|
| Maximum screen size | 16 " |
| Material | Nylon,PVC |
| Case type | Backpack case |
| SKU | 601070 |
| EAN | 7613329014523 |
| Manufacturer | Wenger/SwissGear |
| Availability | Y |
Description
16" / 4 cm Laptop Backpack with Tablet / eReader Pocket
Padded 16" / 41 cm laptop compartment and dedicated 10" / 25 cm tablet / eReader pocket
Multipurpose zippered side pocket holds a water bottle
Front zippered pocket
Pass-Thru trolley sleeve for easy travel with wheeled luggage
Padded 16" / 41 cm laptop compartment and dedicated 10" / 25 cm tablet / eReader pocket
Multipurpose zippered side pocket holds a water bottle
Front zippered pocket
Pass-Thru trolley sleeve for easy travel with wheeled luggage
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Width | 310 mm |
| Weight | 1.12 kg |
| Height | 440 mm |
| Depth | 180 mm |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 1 |
| Interior material | Polyester |
| Quantity | 1 |
| Material | Nylon, PVC |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Mouse included | No |
| Design | |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 1 |
| Interior material | Polyester |
| Material | Nylon, PVC |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Quantity | 1 |
| Technical details | |
| Interior material | Polyester |
| Quantity | 1 |
| Material | Nylon, PVC |
| Case type | Backpack case |
| Handle(s) | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Suitable for | 10'' tablet, eReader |
| Colour group | Black |
| Front pocket | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Mouse included | No |
| Other features | |
| Handle(s) | Yes |
| Suitable for | 10'' tablet, eReader |
| Colour group | Black |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Thule Accent TACBP2116 - Black 40.6 cm (16") Backp...
Shop NowDICOTA D32028-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bac...
Shop NowTargus TBB65102GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowTargus Strike II 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowDICOTA Eco MOTION 13 - 15.6" 39.6 cm (15.6") Grey
Shop NowDICOTA Eco Multi SCALE 14-15.6" 39.6 cm (15.6") Tr...
Shop NowDICOTA Eco CORE 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowWenger/SwissGear City Traveler Carry-On 16" 40.6 c...
Shop NowWenger/SwissGear CityUpgrade 16" 40.6 cm (16") Bac...
Shop NowDICOTA D32166-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowTechair TAN3901V5 14-15.6" Business Rolling Briefc...
Shop NowWenger/SwissGear Reload 14 35.6 cm (14") Backpack ...
Shop NowWenger/SwissGear Legacy 16 notebook case 40.6 cm (...
Shop NowDICOTA D32165-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32162-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32173-RPET laptop case 35.6 cm (14") Brief...
Shop NowAlienware AW5625P 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowTechair TAN1902v2 16-17.3" Rolling Briefcase
Shop NowTargus TBA00102GL laptop case 40.6 cm (16") Ladies...
Shop NowWenger/SwissGear MX Professional notebook case 40....
Shop NowLenovo GX41C86982 laptop case 43.9 cm (17.3") Back...
Shop NowWenger/SwissGear 600655 notebook case 43.2 cm (17"...
Shop NowTargus TBB65002GL laptop case 40.6 cm (16") Backpa...
Shop NowTechair TAN3710v4e 15-16” Eco Rolling Backpack.
Shop NowTechair TAN1901v2 14-15.6" Rolling Briefcase
Shop NowWenger/SwissGear 600638 laptop case 43.2 cm (17") ...
Shop NowDELL 460-BBGP laptop case 43.2 cm (17") Briefcase ...
Shop NowWenger/SwissGear 600627 notebook case 38.1 cm (15"...
Shop NowPORT Designs Yosemite Eco Xl 39.6 cm (15.6") Backp...
Shop NowWenger/SwissGear 600631 laptop case 40.6 cm (16") ...
Shop NowDELL Pro 14-16 Premium EcoLoop Backpack - CP762...
Shop NowHP Creator 16.1-inch Laptop Backpack
Shop NowHP Renew Executive 16-inch Laptop Backpack
Shop NowLenovo ThinkPad Professional 16-inch Topload Gen 2...
Shop NowTargus Citygear 43.9 cm (17.3") Backpack Black
Shop NowTargus TSB700EU laptop case 39.6 cm (15.6") Backpa...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Wenger/SwissGear Reload 16 40.6 cm (16...
£67.31
£56.09
|
Bestseller
Targus TSB700EU laptop case 39.6 cm (1...
£67.36
£56.13
|
Hot Product
Wenger/SwissGear 600631 laptop case 40...
£56.74
£47.28
|
Recommended
Wenger/SwissGear 600627 notebook case...
£55.93
£46.61
|
Popular
DELL 460-BBGP laptop case 43.2 cm (17&...
£56.05
£46.71
|
Wenger/SwissGear 600655 notebook case...
£62.54
£52.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
601070
|
TSB700EU
|
600631
|
600627
|
460-BBGP
|
600655
|
| Manufacturer |
Wenger/SwissGear
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
DELL
|
Wenger/SwissGear
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
Nylon
|
N/A
|
| Maximum screen size |
N/A
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Universal
|
N/A
|
Apple
|
Dell
|
N/A
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Briefcase
|
Briefcase
|
| Product main colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|