GIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 8G Graphics Card - 8GB GDDR7, 128bit, PCI-E 5.0, 2587MHz Core Clock, 3 x DP, 1 x HDMI, NVIDIA DLSS 4, GV-N506TWF2MAX OC-8GD
£411.30
£342.75
GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 8G Graphics Card - 8GB GDDR7, 128bit, PCI-E 5.0, 2587MHz Core Clock, 3 x DP, 1 x HDMI, NVIDIA DLSS 4, GV-N506TWF2MAX OC-8GD
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- Powered by GeForce RTX 5060Ti
- Integrated with 8GB GDDR7 128bit memory interface
- WINDFORCE cooling system
- Reinforced structure
More Information
| SKU | GV-N506TWF2MAX OC-8GD |
|---|---|
| EAN | 4719331356682 |
| Manufacturer | Gigabyte |
| Availability | Y |
Description
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2587 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 4608 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 Ti |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 28000 MHz |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 4608 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 2X |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 650 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 135 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Weight | 580 g |
| Height | 120 mm |
| Depth | 40 mm |
| Length | 295 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 650 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 210.5 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package depth | 295 mm |
| Package weight | 850 g |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GD...
Shop NowSapphire PURE AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GDDR...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G G...
Shop NowGIGABYTE GAMING Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G Graph...
Shop NowPowerColor Hellhound AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GD...
Shop NowGIGABYTE GAMING Radeon RX 7600 OC 8G AMD 8 GB GDDR...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060-O8G-GAMING NVIDIA GeFo...
Shop NowSapphire PULSE AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GPU GDDR...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9060 XT Challenger 16GB OC GD...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC ICE 8G Graphics...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9060 XT Steel Legend 16GB OC ...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge OC White E...
Shop NowPNY GeForce RTX 5060 8GB NVIDIA GDDR7
Shop NowHP NVIDIA RTX A1000 8 GB with Mini Bracket 4mDP Gr...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge OC NVIDIA ...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Twin X2 OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 16G Graphics ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 8G Graphics C...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC ICE 8G Graph...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB ...
Shop NowLenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA RTX 2000 Ad...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 TI 8G VENTUS 2X OC PLUS NVIDI...
Shop NowPNY RTX A1000 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowPNY NVIDIA RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowLenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA RTX A1000 8...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 OC Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowMSI GEFORCE 5060 TI 16GB SHADOW 2X OC PLUS BULK NV...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 TWIN X2 OC V2 NVIDIA 8 GB ...
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowLenovo 4X61U02753 graphics card NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti GAMING OC 8G Graphics...
Shop NowPNY GeForce RTX 5060 Ti OC NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 OC NVIDIA 16 GB...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 8G Graph...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB ...
Shop NowASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G AMD 16 GB GDDR6
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 50...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 Ti 8G GAMING TRIO OC NVIDIA 8...
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Infinity 3 NVIDIA 16 GB ...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Ti AMP NVIDIA 8 GB G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 8G Graphics ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 GAMING OC 8G Graphics Ca...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowASUS Prime -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 ...
Shop NowASUS Prime -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G VENTUS 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 OC Low Profile 8G Graphi...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G-WHITE AMD Radeon RX 9060 X...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Triple Fan Gami...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 T...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC 8G Graphics Car...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G AMD Radeon RX 9060 XT 16 G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowASUS Dual -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 12...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowASUS RTX5060-O8G-LP-BRK NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
GIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE...
£411.30
£342.75
|
New
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
£537.06
£447.55
|
Bestseller
GIGABYTE GAMING Radeon RX 7600 OC 8G A...
£403.09
£335.91
|
Lenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA...
£613.21
£511.01
|
Hot Product
Nvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
£406.00
£338.33
|
Recommended
PNY RTX A1000 NVIDIA 8 GB GDDR6
£411.42
£342.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GV-N506TWF2MAX OC-8GD
|
6V9V4AA
|
GV-R76GAMING OC-8GD
|
4X61P69962
|
900-5G172-2280-000
|
VCNRTXA1000-SB
|
| Manufacturer |
Gigabyte
|
HP
|
Gigabyte
|
Lenovo
|
Nvidia
|
PNY
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
N/A
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5060 Ti
|
T1000
|
Radeon RX 7600
|
RTX 2000 Ada
|
RTX A1000
|
RTX A1000
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
5120 x 2880 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
N/A
|
N/A
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
N/A
|
N/A
|
0
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
4
|
2
|
N/A
|
N/A
|
0
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
16GB to 24GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|