Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin (CEE 7/4 Schuko) plug to C5 Female (cloverleaf/triangular), 3m, 2.5A, Lead, Lifetime Warranty
£6.14
£5.12
Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin (CEE 7/4 Schuko) plug to C5 Female (cloverleaf/triangular), 3m, 2.5A, Lead, Lifetime Warranty
- Connects a device with IEC 60320 C6 socket to a standard two-slot EU AC or similar power outlet
- Great for laptop power supplies, printers and more
- Ideal replacement, upgrade or spare power cable for a misplaced or overused one
- Universal CEE 7/7 hybrid plug fits both European type F and French type E sockets
- Pure bare copper wire for maximum conductivity
- Flexible, durable PVC jacket with heavy-duty strain relief
- High-temperature resistance for use in areas that are not air conditioned
- For indoor use only
More Information
| SKU | 356602 |
|---|---|
| EAN | 0766623356602 |
| Manufacturer | Manhattan |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Laptop Power Cord 3m - great as a replacement or spare AC power supply cable for notebook computer and printer
The Manhattan EU Power Cable CEE 7/7 to C5 (sometimes popularly called the Mickey Mouse connector) easily connects and extends the reach between a European two-prong power outlet and a laptop power adapter, printer or other compatible device that receives power through a three-slot C6 ""cloverleaf"" socket. Ideal for new systems or replacement applications, this power cable is engineered and built from quality materials that meet current safety standards to deliver and maintain reliable connections. Fully molded boots with strain relief, a durable PVC jacket and heavy-duty construction enable this power cable to transmit dependable power where and when needed with maximum electrical conductivity.
The Manhattan EU Power Cable CEE 7/7 to C5 (sometimes popularly called the Mickey Mouse connector) easily connects and extends the reach between a European two-prong power outlet and a laptop power adapter, printer or other compatible device that receives power through a three-slot C6 ""cloverleaf"" socket. Ideal for new systems or replacement applications, this power cable is engineered and built from quality materials that meet current safety standards to deliver and maintain reliable connections. Fully molded boots with strain relief, a durable PVC jacket and heavy-duty construction enable this power cable to transmit dependable power where and when needed with maximum electrical conductivity.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | IEC C5 |
| Connector 1 | CEE7/7 |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of conductors | 3 |
| Cable type | H05VV-F3G |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | IEC C5 |
| Connector 1 | CEE7/7 |
| Cable length | 3 m |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Connector 2 standard | IEC 60320 |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Package type | Polybag |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 2.5 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, UKCA, VDE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 37 mm |
| Depth | 37 mm |
| Weight | 240 g |
| Diameter | 6.8 mm |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 310 mm |
| Package weight | 250 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 310 mm |
| Package weight | 250 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, UKCA, VDE |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 16 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case width | 400 mm |
| Master (outer) case length | 300 mm |
| Master (outer) case height | 280 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lindy 3m C14 to C13 Extension Cable
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowDigitus Mains connection cable
Shop NowDigitus Y-power cord connection cable
Shop NowLogiLink LPS104 power cable Black, White 3 m Power...
Shop NowAIS AIS-NUC8I5BEH-PCUK power cable Black 1.8 m C5 ...
Shop NowLogiLink CP153 power cable Black 3 m CEE7/7 C19 co...
Shop NowZebra CBL-DC-388A2-01 power cable Black 1.8 m
Shop NowStarTech.com 3m (10ft) Computer Power Cord, 18AWG,...
Shop NowCablenet 0.3m IEC C14 - IEC C13 Green PVC 0.75mm P...
Shop NowLogiLink 3m, 2xCEE 7/16 Black CEE7/16
Shop NowLogiLink 3m, 2xCEE 7/16 White CEE7/16
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C13 Blue PVC 0.75mm Po...
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C13 Green PVC 0.75mm P...
Shop NowDigitus British power cord connection cable
Shop NowManhattan Power Cord/Cable, C14 Male to C13 Female...
Shop NowManhattan Power Cord/Cable Y-Splitter, C14 Male to...
Shop NowLogiLink LPS101 power cable White 3 m
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin plug ...
Shop NowStarTech.com 2m (6ft) Laptop Power Cord, EU Schuko...
Shop NowHoneywell 3013-1454-001 power cable Black 1.5 m
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C13 White PVC 0.75mm P...
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C13 Grey PVC 0.75mm Po...
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C13 Black PVC 0.75mm P...
Shop NowMotorola 50-16000-255R power cable Black
Shop NowLogiLink CP095 power cable Black 3 m CEE7/7 C13 co...
Shop NowCablenet 0.3m IEC C14 - IEC C13 Blue PVC 0.75mm Po...
Shop NowDigitus Mains cable
Shop NowLogiLink CP152 power cable Black 1.8 m CEE7/7 IEC ...
Shop NowCablenet 0.3m IEC C14 - IEC C13 Black PVC 0.75mm P...
Shop NowCablenet 2m UK (5 Amp) - IEC C5 Cloverleaf Black P...
Shop NowLogiLink CP121 power cable Black 1.8 m BS 1363 IEC...
Shop NowDigitus Mains cable extension
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) UK Computer Power Cable, 18...
Shop NowCables Direct RB-305 power cable Black 5 m
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power Cable, BS 13...
Shop NowMotorola 23844-00-00R power cable Black
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C13 and IEC C7 Spl...
Shop NowLindy 2m IEC Splitter Cable IEC C14 to 2 x IEC C13
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) UK Computer Power Cable Y Sp...
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To IEC C13 Mains Power Cabl...
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To IEC C7 Mains Power Cable...
Shop NowLogiLink CP120 power cable Black 1.8 m BS 1363 C5 ...
Shop NowZebra CBL-DC-383A1-01 power cable Black USB A
Shop NowLindy 3m Schuko 2 Pin Plug to IEC C13 Power Cable,...
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C5 & IEC C7 Splitt...
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To Right Angled IEC C7 Main...
Shop NowCisco CP-PWR-CORD-NA= Power Cable for 7800 Series ...
Shop NowStarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Power Cable, 1...
Shop NowMotorola AC Line Cord 1.8 m
Shop NowZebra CBL-DC-388A1-01 power cable Black 1.8 m
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro...
£6.14
£5.12
|
New
Cisco CP-PWR-CORD-NA= Power Cable for...
£8.66
£7.22
|
Popular
Cisco CP-PWR-CORD-CE= power cable Blac...
£7.56
£6.30
|
Hot Product
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£6.16
£5.13
|
Recommended
LogiLink LPS101 power cable White 3 m
£7.36
£6.13
|
Bestseller
StarTech.com 10ft (3m) UK Computer Pow...
£5.54
£4.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
356602
|
CP-PWR-CORD-UK=
|
CP-PWR-CORD-CE=
|
PXT101UK
|
LPS101
|
PXT101UK3M
|
| Manufacturer |
Manhattan
|
Cisco
|
Cisco
|
StarTech.com
|
LogiLink
|
StarTech.com
|