Digitus Mains connection cable
£5.06
£4.22
Power Cord, CEE 7/7 (Typ-F) - C13 M/F, 1.8m, H05VV-F3G 0.75qmm, black
- VDE tested
More Information
| SKU | AK-440101-018-S |
|---|---|
| EAN | 4016032311751 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Description
European country approvals
This power cable is used to connect a PC or monitor to the household power supply (socket).
This power cable is used to connect a PC or monitor to the household power supply (socket).
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 | IEC C13 |
| Connector 1 | CEE7/7 |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Cable type | H05VV-F3G |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 | IEC C13 |
| Connector 1 | CEE7/7 |
| Cable length | 1.8 m |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Package type | Polybag |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Package volume | 945 cm³ |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package weight | 206.5 g |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Package volume | 945 cm³ |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package weight | 206.5 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| UK Trade Tariff code | 85444290 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HPE Aruba Networking PC-AC-UK 250V/10A 1.8m C13 to...
Shop NowLogiLink CP090 power cable Black 1.8 m
Shop Nowconnektgear 5m UK Mains Power Cable - UK Plug to R...
Shop Nowconnektgear 10m UK Mains Power Cable - UK Plug to ...
Shop NowLogiLink 3m, 2xCEE 7/16 Black CEE7/16
Shop NowLogiLink 3m, 2xCEE 7/16 White CEE7/16
Shop NowLogiLink 2m, CEE 7-7/C13 Black CEE7/7 C13 coupler
Shop NowLogiLink CP151 power cable Black 1 m CEE7/7 IEC C1...
Shop NowStarTech.com 3m (10ft) Computer Power Cord, 18AWG,...
Shop NowLogiLink Swiss-IEC - C13, 1.8m Black C13 coupler
Shop NowAIS AIS-NUC8I5BEH-PCUK power cable Black 1.8 m C5 ...
Shop NowMotorola 50-16000-255R power cable Black
Shop NowHoneywell 3013-1454-001 power cable Black 1.5 m
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power Cable, BS 13...
Shop NowDatalogic 6003-0941 power cable C13 coupler
Shop NowLogiLink LPS101 power cable White 3 m
Shop NowDigitus British power cord connection cable
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowDigitus Y-power cord connection cable
Shop NowStarTech.com 2m (6ft) Laptop Power Cord, EU Schuko...
Shop NowLogiLink CP152 power cable Black 1.8 m CEE7/7 IEC ...
Shop NowStarTech.com 3ft (1m) UK Computer Power Cable, BS ...
Shop NowDigitus Power Cord extension
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C13 and IEC C7 Spl...
Shop NowCablenet 2m UK (5 Amp) - IEC C5 Cloverleaf Black P...
Shop NowLogiLink CP093 power cable Black 1.8 m C5 coupler ...
Shop NowDatalogic 6003-0924 power cable C13 coupler
Shop NowLogiLink CP095 power cable Black 3 m CEE7/7 C13 co...
Shop NowLogiLink NEMA5-15P - IEC 60320-1 (C13), 1.8m Black...
Shop NowLogiLink CP120 power cable Black 1.8 m BS 1363 C5 ...
Shop NowLogiLink CP091 power cable Black 1.8 m C14 coupler...
Shop NowLogiLink CP121 power cable Black 1.8 m BS 1363 IEC...
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To IEC C7 Mains Power Cable...
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug To IEC 2 x C5 Splitter Ex...
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowDigitus Mains cable extension
Shop NowLogiLink CP105 power cable Black 2 m C13 coupler C...
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power Cable, BS 13...
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To Right Angled IEC C7 Main...
Shop NowLindy 3m Schuko 2 Pin Plug to IEC C13 Power Cable,...
Shop NowLindy 1m IEC Splitter Cable IEC C14 to 2 x IEC C13
Shop NowLogiLink Swiss-IEC - IEC-C13, 2m Black C13 coupler
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) Power Extension Cord, C14 to...
Shop NowCables Direct RB-305 power cable Black 5 m
Shop NowC2G 3m Power Cable Black
Shop NowDigitus Mains cable
Shop NowLindy 2m IEC Extension Cable, Red
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To IEC C13 Mains Power Cabl...
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C5 & IEC C7 Splitt...
Shop NowLindy 2m UK 3 Pin to C5 Mains Cable, lead free
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) UK Computer Power Cable, 18...
Shop NowZebra CBL-DC-383A1-01 power cable Black USB A
Shop NowDatalogic 6003-0940 power cable CEE7/7 C13 coupler
Shop NowLindy 2m IEC C14 to IEC C15 'Hot Condition' Power ...
Shop NowLindy 2m C14 to C13 Extension Cable
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C13 and IEC C5 Spl...
Shop NowStarTech.com 2m (6ft) Computer Power Cord, 18AWG, ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Digitus Mains connection cable
£5.06
£4.22
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£4.80
£4.00
|
Popular
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£6.16
£5.13
|
Recommended
StarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power...
£4.45
£3.71
|
Hot Product
C2G 3m Power Cable Black
£5.39
£4.49
|
LogiLink LPS101 power cable White 3 m
£7.36
£6.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AK-440101-018-S
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
PXTNB2SUK6
|
88514
|
LPS101
|
| Manufacturer |
Digitus
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
C2G
|
LogiLink
|