Digitus Power Cord connection cable
£5.48
£4.57
Power Cord, CEE 7/7 (Typ-F) - C13, 90ø angled M/F, 1.8m, H05VV-F3G 0.75qmm, black
More Information
| SKU | AK-440102-018-S |
|---|---|
| EAN | 4016032311768 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Description
Approved for all European countries
This Power Cord connection cable is used for the connection of a PC or monitor to the indoor power supply system (outlet).
This Power Cord connection cable is used for the connection of a PC or monitor to the indoor power supply system (outlet).
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 | IEC C13 |
| Connector 1 | CEE7/7 |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Cable type | H05VV-F3G |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 | IEC C13 |
| Connector 1 | CEE7/7 |
| Cable length | 1.8 m |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Package type | Polybag |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Package volume | 4256 cm³ |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package weight | 254.043 g |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Package volume | 4256 cm³ |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package weight | 254.043 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| UK Trade Tariff code | 85444290 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
connektgear 10m UK Mains Power Cable - UK Plug to ...
Shop NowLogiLink CP090 power cable Black 1.8 m
Shop NowLogiLink CP095 power cable Black 3 m CEE7/7 C13 co...
Shop NowStarTech.com 3m (10ft) Computer Power Cord, 18AWG,...
Shop NowStarTech.com 3ft (1m) UK Computer Power Cable, BS ...
Shop NowLogiLink CP151 power cable Black 1 m CEE7/7 IEC C1...
Shop NowZebra CBL-DC-376A1-01 power cable Black
Shop NowLogiLink 3m, 2xCEE 7/16 White CEE7/16
Shop NowLogiLink 3m, 2xCEE 7/16 Black CEE7/16
Shop NowDigitus British power cord connection cable
Shop Nowconnektgear 5m UK Mains Power Cable - UK Plug to R...
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug To IEC 2 x C5 Splitter Ex...
Shop NowAIS AIS-NUC8I5BEH-PCUK power cable Black 1.8 m C5 ...
Shop NowDigitus Power Cord extension
Shop NowDigitus Mains connection cable
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowDigitus Y-power cord connection cable
Shop NowLogiLink Swiss-IEC - IEC-C13, 2m Black C13 coupler
Shop NowLogiLink LPS101 power cable White 3 m
Shop NowStarTech.com 2m (6ft) Laptop Power Cord, EU Schuko...
Shop NowLogiLink NEMA5-15P - IEC 60320-1 (C13), 1.8m Black...
Shop NowDatalogic 6003-0941 power cable C13 coupler
Shop NowMotorola 50-16000-255R power cable Black
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power Cable, BS 13...
Shop NowHoneywell 3013-1454-001 power cable Black 1.5 m
Shop NowCables Direct RB-305 power cable Black 5 m
Shop NowLogiLink CP121 power cable Black 1.8 m BS 1363 IEC...
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) UK Computer Power Cable, 18...
Shop NowLogiLink CP120 power cable Black 1.8 m BS 1363 C5 ...
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To IEC C7 Mains Power Cable...
Shop NowLogiLink CP093 power cable Black 1.8 m C5 coupler ...
Shop NowLogiLink CP152 power cable Black 1.8 m CEE7/7 IEC ...
Shop NowCablenet 2m UK (5 Amp) - IEC C5 Cloverleaf Black P...
Shop NowLogiLink CP105 power cable Black 2 m C13 coupler C...
Shop NowDatalogic 6003-0924 power cable C13 coupler
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C13 and IEC C7 Spl...
Shop NowDigitus Mains cable extension
Shop NowDigitus Mains cable
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power Cable, BS 13...
Shop NowC2G 3m Power Cable Black
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To IEC C13 Mains Power Cabl...
Shop NowZebra CBL-DC-383A1-01 power cable Black USB A
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) Power Extension Cord, C14 to...
Shop NowLindy 3m Schuko 2 Pin Plug to IEC C13 Power Cable,...
Shop NowLindy 2m UK 3 Pin to C5 Mains Cable, lead free
Shop NowLindy 2m IEC C14 to IEC C15 'Hot Condition' Power ...
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To Right Angled IEC C7 Main...
Shop NowLindy 2m C14 to C13 Extension Cable
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C5 & IEC C7 Splitt...
Shop NowDatalogic 6003-0940 power cable CEE7/7 C13 coupler
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C13 and IEC C5 Spl...
Shop NowStarTech.com 2m (6ft) Computer Power Cord, 18AWG, ...
Shop NowStarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Power Cable, 1...
Shop NowZebra CBL-DC-388A1-01 power cable Black 1.8 m
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Digitus Power Cord connection cable
£5.48
£4.57
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£4.80
£4.00
|
New
Cisco CP-PWR-CORD-CE= power cable Blac...
£7.56
£6.30
|
Popular
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£6.16
£5.13
|
Recommended
StarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power...
£4.45
£3.71
|
Hot Product
C2G 3m Power Cable Black
£5.39
£4.49
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AK-440102-018-S
|
PXT101EUR
|
CP-PWR-CORD-CE=
|
PXT101UK
|
PXTNB2SUK6
|
88514
|
| Manufacturer |
Digitus
|
StarTech.com
|
Cisco
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
C2G
|