Cisco 7821 IP phone Black, Silver 2 lines
£92.40
£77.00
Supporting two lines, 3.5" 396 × 162, 2 x 10/100BASE-T, PoE, Black/Silver, Third-Party Call Control
More Information
| Product type | IP phone |
|---|---|
| SKU | CP-7821-3PCC-K9= |
| EAN | 0882658829796 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Description
Increase Productivity with Clear Communications Deploy reliable and highly secure voice communications with the Cisco IP Phone 7821. This full-featured phone is easy to use and easy on your budget. This endpoint supports wideband audio for superior voice communications quality and advanced IP telephony features to make your business calls more efficient and productive. The Cisco IP Phone 7821 is a two-line endpoint that is designed for information workers and managers. This phone is ideal for: - Customers who currently use traditional analog or digital phones but want to move to IP telephony - Organizations that want to expand their voice communications investment by using Cisco Unified Communications Superior User Experience To improve the user experience, this phone has four context-sensitive soft keys and a white-backlit display that: - Measures 3.5 inches (89 millimeters) - Has high-resolution graphics and grayscale - Is 396 x 162 pixels Other features and capabilities of the 7821 phone that contribute to an exceptional user experience include: - Dedicated fixed keys for common functions such as conference, messaging, and directory, and a two-way navigation button - Full wideband audio (G.722) performance throughout the handset, headset, and speakerphone for superior clarity - Electronic hookswitch control for added flexibility in managing personal calls when using third-party headsets Easy Administration The 7821 phone is easy to deploy and manage, with features such as: - Power over Ethernet (PoE) Class 1 endpoint and Cisco EnergyWise to reduce your energy costs and carbon footprint - Enhanced customization with a field-replaceable bezel option - Integrated IEEE 10/100 switch to support traffic from a co-located PC for reduced cable infrastructure costs - A wall-mount option for common areas such as aisles or hallways, or where desk space is limited
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Integrated voicemail | Yes |
| Handset type | Wired handset |
| Case material | Polycarbonate |
| Mounting | Desk/Wall |
| Wall mountable | Yes |
| Volume control | Digital |
| Product colour | Black, Silver |
| Technical details | |
| Integrated voicemail | Yes |
| Answering machine | Yes |
| Handset type | Wired handset |
| Case material | Polycarbonate |
| Mounting | Desk/Wall |
| Volume control | Digital |
| Speakerphone | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
| Security | |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| Design | |
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wired handset |
| Case material | Polycarbonate |
| Mounting | Desk/Wall |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Phone features | |
| Answering machine | Yes |
| Lines quantity | 2 lines |
| Speed dialling | Yes |
| Conference call | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call forwarding | Yes |
| Management features | |
| Integrated voicemail | Yes |
| Volume control | Digital |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 396 x 162 pixels |
| Display diagonal | 8.89 cm (3.5") |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711a, G.722, G.729A, G.729B, iLBC |
| Speakerphone | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3af |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | No |
| Colour | |
| Product colour | Black, Silver |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Certificates | |
| Safety | UL 60950, CAN/CSA - C22.2, EN 60950, IEC 60950, AS/NZS 60950, GB4943 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 207 mm |
| Depth | 206 mm |
| Height | 28 mm |
| Weight | 867 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Yealink W71P IP phone Black LCD
Shop NowYealink W74P IP phone Grey TFT
Shop NowYealink SIP T42U IP phone Grey LCD Wi-Fi
Shop NowYealink W78P IP phone Black TFT
Shop NowHP Poly VVX 350 6-Line IP Phone and PoE-enabled
Shop NowYealink W73H IP phone Black 2 lines TFT
Shop NowHP Poly Edge E400 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowGrandstream Networks WP836 IP phone Blue 3 lines L...
Shop NowHP Poly Edge E320 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowHP Poly Edge E300 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowSnom Tischtelefon D717 IP phone Black 3 lines TFT
Shop NowSnom D150 IP phone Grey 2 lines TFT
Shop NowCisco 6851 IP phone Black 4 lines Wi-Fi
Shop NowGrandstream Networks WP810 IP phone Black, Metalli...
Shop NowGrandstream Networks WP820 IP phone Black, Silver ...
Shop NowYealink W57R IP phone Black 2 lines TFT
Shop NowYealink SIP-T53W IP phone Grey 8 lines LCD Wi-Fi
Shop NowAvaya J139 IP phone Black
Shop NowAvaya J169 IP phone Black
Shop NowYealink W73P IP phone Grey TFT
Shop NowMitel MiVoice 5304 IP IP phone Black, Grey 2 lines...
Shop NowYealink W76P IP phone Grey 20 lines TFT
Shop NowYealink SIP-T44U IP phone Grey 8 lines LCD Wi-Fi
Shop NowHP Poly Edge E350 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowAudioCodes 405HD IP-Phone PoE GbE black
Shop NowHP Poly Edge E100 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowCisco IP Business Phone 8811, 5-inch Greyscale Dis...
Shop NowYealink Yealink-SIP-T85W
Shop NowYealink Yealink-SIP-T74U
Shop NowAudioCodes 405HD IP phone Black 2 lines LCD
Shop NowYealink Yealink-SIP-T74W
Shop NowCisco IP Business Phone 7841, 3.5-inch Greyscale D...
Shop NowYealink Yealink-SIP-T73W
Shop NowYealink AX83H IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowYealink Yealink-SIP-T73U
Shop NowYealink W73H IP phone Black 2 lines TFT
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Cisco 7821 IP phone Black, Silver 2 li...
£92.40
£77.00
|
Bestseller
Cisco IP Business Phone 7821 w, 3.5-in...
£138.60
£115.50
|
Hot Product
Cisco IP Business Phone 7841, 3.5-inch...
£105.60
£88.00
|
Popular
Cisco IP Business Phone 8811, 5-inch G...
£118.80
£99.00
|
Mitel MiVoice 5304 IP IP phone Black,...
£91.08
£75.90
|
Recommended
Cisco 6851 IP phone Black 4 lines Wi-Fi
£99.00
£82.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CP-7821-3PCC-K9=
|
CP-7821-K9=
|
CP-7841-K9=
|
CP-8811-K9=
|
51011571
|
CP-6851-3PCC-K9=
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Mitel
|
Cisco
|
| Product type |
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|