Mitel MiVoice 5304 IP IP phone Black, Grey 2 lines LCD
£91.08
£75.90
MiVoice 5304 IP Phone
More Information
| Product type | IP phone |
|---|---|
| SKU | 51011571 |
| EAN | 0710980231966 |
| Manufacturer | Mitel |
| Availability | Y |
Description
Mitel MiVoice 5304 IP Phone is a cost-effective entry-level display phone with a small base, making it perfect for hotel guest rooms, educational classrooms, retail stores and for teleworkers.
Mitel MiVoice 5304 IP Phone is a cost-effective entry-level display phone that provides access to the features and applications enabled by Mitel IP-based IP communications platforms. This two-line, dual-port IP phone with a 40-character backlit display supports both SIP and MiNet protocols and works behind a range of Mitel platforms and can be easily deployed as a Teleworker phone. It is specifically suited to be deployed in areas where a small footprint is required: cruise ship cabins, hotel guest room phones, university dorms, classrooms or beside a cash register in the retail environment.
- 40-character backlit display (with auto-dimming)
- Two lines with LED indication: one prime line and one programmable key with LED
- Eight programmable keys: speed dials, features access codes, paging, conferencing, voice mail access, etc.
- Paging & page receive capability
- Direct page & group page support
- Dual-mode: MiNet and SIP support
- Incoming call visual indication
- Message waiting indication
- Adjustable volume / ringing controls
- Wall-mountable (optional)
- Multiple powering options (802.3af compliant)
- ADA-compliant (HAC handset)
- Small footprint (26.5 cm x 10 cm or 10.5 in x 4 in)
- Designed for power conservation: reduces power consumption for overall energy savings
- Supported on Mitel MiVoice Business (formerly Mitel Communications Director (MCD)), Mitel SX-200 IP Communications Platform (ICP), Mitel MiVoice Office (formerly Mitel 5000 Communications Platform (CP)), and Mitel MiVoice Border Gateway
Mitel MiVoice 5304 IP Phone is a cost-effective entry-level display phone that provides access to the features and applications enabled by Mitel IP-based IP communications platforms. This two-line, dual-port IP phone with a 40-character backlit display supports both SIP and MiNet protocols and works behind a range of Mitel platforms and can be easily deployed as a Teleworker phone. It is specifically suited to be deployed in areas where a small footprint is required: cruise ship cabins, hotel guest room phones, university dorms, classrooms or beside a cash register in the retail environment.
- 40-character backlit display (with auto-dimming)
- Two lines with LED indication: one prime line and one programmable key with LED
- Eight programmable keys: speed dials, features access codes, paging, conferencing, voice mail access, etc.
- Paging & page receive capability
- Direct page & group page support
- Dual-mode: MiNet and SIP support
- Incoming call visual indication
- Message waiting indication
- Adjustable volume / ringing controls
- Wall-mountable (optional)
- Multiple powering options (802.3af compliant)
- ADA-compliant (HAC handset)
- Small footprint (26.5 cm x 10 cm or 10.5 in x 4 in)
- Designed for power conservation: reduces power consumption for overall energy savings
- Supported on Mitel MiVoice Business (formerly Mitel Communications Director (MCD)), Mitel SX-200 IP Communications Platform (ICP), Mitel MiVoice Office (formerly Mitel 5000 Communications Platform (CP)), and Mitel MiVoice Border Gateway
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Handset type | Wired handset |
| Mounting | Desk/Wall |
| Wall mountable | Yes |
| Volume control | Digital |
| Ethernet cable | Yes |
| Display contacts list status | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Technical details | |
| Handset type | Wired handset |
| Mounting | Desk/Wall |
| Volume control | Digital |
| Ethernet cable | Yes |
| Display contacts list status | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
| Design | |
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wired handset |
| Mounting | Desk/Wall |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Phone features | |
| Lines quantity | 2 lines |
| Caller ID | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Management features | |
| Volume control | Digital |
| Display contacts list status | Yes |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Display | LCD |
| Backlight display | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | MiNet, SIP |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | No |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black, Grey |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power consumption (typical) | 2.88 W |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 110 - 220 V |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 66 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4 - 49 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 34 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 102 mm |
| Depth | 267 mm |
| Height | 89 mm |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 296 mm |
| Package height | 81 mm |
| Weight | 610 g |
| Package weight | 1.02 kg |
| Packaging content | |
| Ethernet cable | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP Poly CCX 400 Business Media Phone with Open SIP...
Shop NowYealink SIP-T43U IP phone Grey 12 lines LCD Wi-Fi
Shop NowYealink SIP T42U IP phone Grey LCD Wi-Fi
Shop NowYealink W74P IP phone Grey TFT
Shop NowYealink W78P IP phone Black TFT
Shop NowYealink W73H IP phone Black 2 lines TFT
Shop NowHP Poly Edge E400 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowPoly CCX 500 Business Media Phone for Microsoft Te...
Shop NowYealink MP45
Shop NowYealink W71P IP phone Black LCD
Shop NowHP Poly Edge E320 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowHP Poly Edge E300 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowSnom Tischtelefon D717 IP phone Black 3 lines TFT
Shop NowSnom D150 IP phone Grey 2 lines TFT
Shop NowSnom D713 IP phone Black TFT
Shop NowGrandstream Networks WP810 IP phone Black, Metalli...
Shop NowGrandstream Networks DP722 IP phone Black, Grey 10...
Shop NowGrandstream Networks WP820 IP phone Black, Silver ...
Shop NowAvaya J169 IP phone Black
Shop NowCisco 6851 IP phone Black 4 lines Wi-Fi
Shop NowYealink SIP-T53W IP phone Grey 8 lines LCD Wi-Fi
Shop NowYealink W73P IP phone Grey TFT
Shop NowAvaya J139 IP phone Black
Shop NowGigaset Maxwell Basic IP phone Black 2 lines LCD
Shop NowCisco 7821 IP phone Black, Silver 2 lines
Shop NowYealink SIP-T44U IP phone Grey 8 lines LCD Wi-Fi
Shop NowHP Poly Edge E350 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowYealink Yealink-SIP-T74U
Shop NowYealink W57R IP phone Black 2 lines TFT
Shop NowYealink W76P IP phone Grey 20 lines TFT
Shop NowYealink W77P IP phone Black TFT
Shop NowYealink SIP-T53 IP phone Grey 8 lines LCD
Shop NowAudioCodes 405HD IP-Phone PoE GbE black
Shop NowYealink Yealink-SIP-T73W
Shop NowAudioCodes 405HD IP phone Black 2 lines LCD
Shop NowCisco IP Business Phone 8811, 5-inch Greyscale Dis...
Shop NowYealink Yealink-SIP-T74W
Shop NowYealink Yealink-SIP-T85W
Shop NowHP Poly Edge E100 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowYealink AX83H IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowYealink Yealink-SIP-T73U
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Mitel MiVoice 5304 IP IP phone Black,...
£91.08
£75.90
|
Bestseller
Cisco IP Business Phone 7841, 3.5-inch...
£105.60
£88.00
|
Popular
Cisco IP Business Phone 8811, 5-inch G...
£118.80
£99.00
|
Recommended
Cisco 7821 IP phone Black, Silver 2 li...
£112.20
£93.50
|
New
Gigaset Maxwell Basic IP phone Black 2...
£92.40
£77.00
|
Hot Product
Cisco 6851 IP phone Black 4 lines Wi-Fi
£99.00
£82.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
51011571
|
CP-7841-K9=
|
CP-8811-K9=
|
CP-7821-3PCC-K9=
|
S30853-H4002-R101
|
CP-6851-3PCC-K9=
|
| Manufacturer |
Mitel
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Gigaset
|
Cisco
|
| Product type |
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|