Grandstream Networks WP810 IP phone Black, Metallic 2 lines TFT Wi-Fi
£88.44
£73.70
1.8 inch (128x160) TFT color LCD, 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi
- Dual-band Wi-Fi with efficient antenna design and advanced roaming support
- 2 SIP accounts, 2 lines
- HD voice & dual MIC design with AEC and Noise Shield Technology
- Rechargeable 1500mAh battery, 6 hour talk time, 120-hour standby
- Configurable button for push-to-talk
- Micro USB port and 3.5mm headset jack
More Information
| Product type | IP phone |
|---|---|
| SKU | WP810 |
| EAN | 6947273702993 |
| Manufacturer | Grandstream Networks |
| Availability | Y |
Description
The WP810 is a portable Wi-Fi IP phone designed to suit a variety of enterprises and vertical market applications, including retail, logistics, medical and security. This basic cordless Wi-Fi phone comes equipped with integrated dual-band 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi, an advanced antenna design and roaming support. By adding 6-hour talk time and HD voice with dual-MICs, the WP810 offers an affordable option and comes equipped with a combination of features, mobility and durability to suit all portable telephony needs.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Handset type | Wireless handset |
| Headset connectivity | 3.5 mm |
| Product colour | Black, Metallic |
| Technical details | |
| Handset type | Wireless handset |
| Input current | 1 A |
| Speakerphone | Yes |
| Headset connectivity | 3.5 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
| Power | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Input current | 1 A |
| Talk time | 6 h |
| Standby time | 120 h |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Design | |
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wireless handset |
| Product colour | Black, Metallic |
| Phone features | |
| Frequency band | 2.4/5 GHz |
| Lines quantity | 2 lines |
| Conference call | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Display | |
| Display resolution | 128 x 160 pixels |
| Display diagonal | 4.57 cm (1.8") |
| Display | TFT |
| Audio | |
| Speakerphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Network | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black, Metallic |
| Microphone | |
| Number of microphones | 2 |
| Ports & interfaces | |
| Headset connectivity | 3.5 mm |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Handset dimensions (WxDxH) | 158.5 x 50 x 22.5 mm |
| Base dimensions (WxDxH) | 81.15 x 75.89 x 36.36 mm |
| Handset weight | 120 g |
| Packaging content | |
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Yealink W71P IP phone Black LCD
Shop NowYealink SIP-T43U IP phone Grey 12 lines LCD Wi-Fi
Shop NowYealink SIP T42U IP phone Grey LCD Wi-Fi
Shop NowYealink W74P IP phone Grey TFT
Shop NowYealink W78P IP phone Black TFT
Shop NowHP Poly VVX 350 6-Line IP Phone and PoE-enabled
Shop NowYealink W73H IP phone Black 2 lines TFT
Shop NowHP Poly Edge E400 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowPoly CCX 500 Business Media Phone for Microsoft Te...
Shop NowYealink MP45
Shop NowGrandstream Networks WP816 IP phone Blue 2 lines T...
Shop NowHP Poly Edge E320 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowHP Poly Edge E300 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowSnom Tischtelefon D717 IP phone Black 3 lines TFT
Shop NowSnom D150 IP phone Grey 2 lines TFT
Shop NowSnom D713 IP phone Black TFT
Shop NowGrandstream Networks DP722 IP phone Black, Grey 10...
Shop NowGrandstream Networks WP820 IP phone Black, Silver ...
Shop NowCisco 6851 IP phone Black 4 lines Wi-Fi
Shop NowYealink SIP-T53W IP phone Grey 8 lines LCD Wi-Fi
Shop NowYealink W73P IP phone Grey TFT
Shop NowAvaya J139 IP phone Black
Shop NowGigaset Maxwell Basic IP phone Black 2 lines LCD
Shop NowAvaya J169 IP phone Black
Shop NowYealink SIP-T44U IP phone Grey 8 lines LCD Wi-Fi
Shop NowMitel MiVoice 5304 IP IP phone Black, Grey 2 lines...
Shop NowCisco 7821 IP phone Black, Silver 2 lines
Shop NowHP Poly Edge E350 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowYealink Yealink-SIP-T74U
Shop NowYealink W57R IP phone Black 2 lines TFT
Shop NowYealink W76P IP phone Grey 20 lines TFT
Shop NowAudioCodes 405HD IP-Phone PoE GbE black
Shop NowYealink Yealink-SIP-T73W
Shop NowAudioCodes 405HD IP phone Black 2 lines LCD
Shop NowCisco IP Business Phone 8811, 5-inch Greyscale Dis...
Shop NowYealink Yealink-SIP-T74W
Shop NowYealink Yealink-SIP-T85W
Shop NowYealink AX83H IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowYealink Yealink-SIP-T73U
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Grandstream Networks WP810 IP phone Bl...
£88.44
£73.70
|
Bestseller
Cisco IP Business Phone 7841, 3.5-inch...
£105.60
£88.00
|
Popular
Cisco IP Business Phone 8811, 5-inch G...
£118.80
£99.00
|
Mitel MiVoice 5304 IP IP phone Black,...
£91.08
£75.90
|
Recommended
Cisco 7821 IP phone Black, Silver 2 li...
£112.20
£93.50
|
New
Gigaset Maxwell Basic IP phone Black 2...
£92.40
£77.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WP810
|
CP-7841-K9=
|
CP-8811-K9=
|
51011571
|
CP-7821-3PCC-K9=
|
S30853-H4002-R101
|
| Manufacturer |
Grandstream Networks
|
Cisco
|
Cisco
|
Mitel
|
Cisco
|
Gigaset
|
| Product type |
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|