HP Poly Edge E400 IP Phone and PoE-enabled
£119.96
£99.97
Poly Edge E400 IP Phone and PoE-enabled
- The perfect desk phone for the modern office, the Poly Edge E400 Series is packed with features and contacts. These phones pair Poly noise reduction technology with cutting-edge design that brings style to any desktop.
- The Poly E400 Series offer quality audio with Poly HD voice and bass frequency enhancing speaker design. They reduce noise and distractions with Poly NoiseBlockAI and Acoustic Fence technologies.
More Information
| SKU | 82M93AA |
|---|---|
| EAN | 0197497341416 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | Y |
Reasons To Buy
The new office standard
The perfect desk phone for the modern office, the Poly Edge E400 Series is packed with features and contacts. These phones pair Poly noise reduction technology with cutting-edge design that brings style to any desktop.
Enterprise-quality sound
The Poly E400 Series offer quality audio with Poly HD voice and bass frequency enhancing speaker design. They reduce noise and distractions with Poly NoiseBlockAI and Acoustic Fence technologies.
Description
Designed for the new way you work
This desk phone makes hybrid work easy. Built for hot-desking or the home office, these phones offer the perfect user experience. Two displays and 14-line keys give you more ways to connect, plus quality audio, in a seriously sharp package.
This desk phone makes hybrid work easy. Built for hot-desking or the home office, these phones offer the perfect user experience. Two displays and 14-line keys give you more ways to connect, plus quality audio, in a seriously sharp package.
Specifications
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | HTTPS |
| Display | |
| Display | IPS |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Network | |
| Security algorithms | HTTPS |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 20 |
| Compliance certificates | EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Certificates | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 300 g |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| UNSPSC-code | 43191511 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP Poly Edge E500 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowYealink W74P IP phone Grey TFT
Shop NowYealink W78P IP phone Black TFT
Shop NowYealink AX86R IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowSnom D815W IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowGrandstream Networks WP836 IP phone Blue 3 lines L...
Shop NowHP Poly Edge E320 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowHP Poly Edge E300 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowSnom Tischtelefon D717 IP phone Black 3 lines TFT
Shop NowGrandstream Networks WP825 IP phone Anthracite 2 l...
Shop NowYealink W77P IP phone Black TFT
Shop NowMitel 6930w IP phone Black Wi-Fi
Shop NowAudioCodes Teams C435HD-R IP-Phone PoE GbE black
Shop NowGrandstream Networks WP820 IP phone Black, Silver ...
Shop NowMitel MiVOICE 5330e IP phone Black
Shop NowCisco 6851 IP phone Black 4 lines Wi-Fi
Shop NowCisco 7861 IP phone Black, Silver 16 lines LCD
Shop NowCisco 8851 IP phone Black
Shop NowYealink SIP-T53W IP phone Grey 8 lines LCD Wi-Fi
Shop NowYealink Yealink-SIP-T77U
Shop NowYealink MP54 Microsoft Teams Edition
Shop NowCisco IP Business Phone 7811, 3.2-inch Greyscale D...
Shop NowCisco 8841 IP phone Black, Silver
Shop NowPoly CCX 500 Business Media Phone for Microsoft Te...
Shop NowMitel MiVoice 6920 IP phone Black LCD
Shop NowAvaya J179 IP phone Black
Shop NowAvaya J169 IP phone Black
Shop NowAvaya J139 IP phone Black
Shop NowYealink W73P IP phone Grey TFT
Shop NowAvaya 9611G IP phone Grey 8 lines LCD
Shop NowHP Poly Edge E350 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowYealink W76P IP phone Grey 20 lines TFT
Shop NowHP Poly Edge E450 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowCisco IP Business Phone 7841, 3.5-inch Greyscale D...
Shop NowCisco IP Business Phone 8811, 5-inch Greyscale Dis...
Shop NowYealink SIP-T54W IP phone Black 10 lines LCD Wi-Fi
Shop NowYealink Yealink-SIP-T74U
Shop NowYealink Yealink-SIP-T85W
Shop NowYealink MP52 E2 Teams IP phone Grey LED
Shop NowYealink Yealink-SIP-T74W
Shop NowYealink SIP-T46U IP phone Grey LCD Wi-Fi
Shop NowYealink Yealink-SIP-T73W
Shop NowCisco IP Business Phone 7821 w, 3.5-inch Greyscale...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
HP Poly Edge E400 IP Phone and PoE-ena...
£119.96
£99.97
|
Avaya 9611G IP phone Grey 8 lines LCD
£145.20
£121.00
|
Bestseller
Cisco IP Business Phone 7821 w, 3.5-in...
£138.60
£115.50
|
Hot Product
Cisco IP Business Phone 7841, 3.5-inch...
£105.60
£88.00
|
Popular
Cisco IP Business Phone 8811, 5-inch G...
£118.80
£99.00
|
Recommended
Cisco IP Business Phone 7811, 3.2-inch...
£188.17
£156.81
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
82M93AA
|
700480593
|
CP-7821-K9=
|
CP-7841-K9=
|
CP-8811-K9=
|
CP-7811-K9=
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Avaya
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| Product type |
N/A
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|