eSTUFF In-ear Headphone for USB-C Devices
£16.18
£13.48
In-ear Headphone for USB-C Devices
- Cable lenngth 1.2 m
- Max power: 3mv
- Impedance: 32ohms
- Cable jacket TPE
More Information
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | In-ear |
| Ideal use | Calls/Music |
| Microphone type | In-line microphone |
| SKU | ES652200 |
| EAN | 5704174458593 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
Description
Earpod headphone equipped with a USB-C plug ensuring compitability with all USB-C enabled devices.
The headphone delivers great sound and is the perfect companion on the move, in school, in the office or elsewhere where you want to listen to music or talk to friends or colleagues.
The headphone delivers great sound and is the perfect companion on the move, in school, in the office or elsewhere where you want to listen to music or talk to friends or colleagues.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headphones |
| Microphone type | In-line |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | White |
| Volume control | Button |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | White |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Answer/end call |
| Intraaural headphones type | Earbuds |
| Technical details | |
| Driver type | Dynamic |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | White |
| Maximum input power | 3 mW |
| Design | |
| Product type | Headphones |
| Microphone type | In-line |
| Driver type | Dynamic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | White |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | White |
| Headphones | |
| Maximum input power | 3 mW |
| Driver type | Dynamic |
| Impedance | 32 Ω |
| Driver unit | 1.2 cm |
| Intraaural headphones type | Earbuds |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone type | In-line |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 90 g |
| Packaging data | |
| Package width | 80 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 175 mm |
| Package depth | 23 mm |
| Package weight | 100 g |
| Other features | |
| Maximum input power | 3 mW |
| Volume control | Button |
| Package type | Hanging box |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowHama Spirit Calypso II Headset Wireless Head-band ...
Shop NowApple EarPods (3.5mm Headphone Plug)
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headphone Large
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headset Large
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowTrust HS-150 Headset Wired Head-band Office/Call c...
Shop NowYealink YHS34 Headset Wired Head-band Office/Call ...
Shop NowAvid AE-75 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowHP Poly Blackwire C3225 Top
Shop NowCanyon CNS-CHSU1B headphones/headset Wired Head-ba...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowHP Poly Blackwire 3310 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowUrban Factory MOVEE: OVER-THE-EAR BLUETOOTH 5.1 RE...
Shop NowAndrea Communications EDU-455 Headset Wired Head-b...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowLindy 3.5mm and USB Type C Monaural Headset with I...
Shop NowSennheiser PC 7 USB
Shop NowCreative Labs HS-230 Headset Wired Head-band Calls...
Shop NowAvid AE-39 Headset Head-band USB Type-A Black, Gre...
Shop NowAvid AE-55 Headset Wired Head-band Education USB T...
Shop NowHama HS-USB250 V2 Headset Wired Head-band Office/C...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowYealink UH34 Mono Teams Headset
Shop NowAdesso Xtream P7 Headset Wired Head-band Calls/Mus...
Shop NowYealink YHS34 Lite Dual Headset Wired Head-band Of...
Shop NowLogiLink HS0053 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowSennheiser PC 8 USB
Shop NowGumdrop Cases DropTech Headset Wired Head-band Edu...
Shop NowYealink YHS36 Headset Wired Head-band Office/Call ...
Shop NowSandberg USB-C/A In-Earset with Line-Mic
Shop NowSandberg Play'n Go Wireless Earbuds
Shop NowAvid AE-79 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowAdesso Xtream P1 Headset Wired Head-band Office/Ca...
Shop NowSandberg Saver MiniJack HeadPhoneTravel
Shop NowuRage SoundZ 200 V2 Headset Wired Head-band Gaming...
Shop NowLogitech 981-000612 headphones/headset Wired Head-...
Shop NowCanyon CNS-SBTHS1B headphones/headset Wireless In-...
Shop NowBelkin ROCKSTAR Headphones Wired In-ear Calls/Musi...
Shop NowCanyon CNS-CEP3DG Headset Wired In-ear Calls/Music...
Shop NowSandberg Saver USB Headset Large
Shop NowSandberg USB Headset Bulk
Shop NowSandberg Saver USB headset
Shop NowConceptronic POLONA USB Headset
Shop NowSandberg USB Office Headset
Shop NowSandberg USB Office Headset Saver
Shop NowGumdrop Cases DropTech B1 Headphones Wired Head-ba...
Shop NowLindy USB Type A Wired Headset with In-Line Contro...
Shop NowSandberg MiniJack Office Headset Saver
Shop NowEDIS EC147 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowEDIS EC146 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowSandberg MiniJack Headset Bulk
Shop NowTrust 21661 headphones/headset Wired Head-band Cal...
Shop NowSandberg MiniJack Headset with Line-Mic
Shop NowSandberg Speak’n Go In-Earset Black
Shop NowSandberg Speak’n Go Earset Black
Shop NowLogiLink HS0033 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NoweSTUFF ES652200-BULK headphones/headset Wired In-e...
Shop NowAndrea Communications EDU-375 Headphones Head-band...
Shop NowAndrea Communications BT-875 Headphones Head-band ...
Shop NowTurtle Beach Recon 50 Headset Wired Gaming Headset...
Shop NowYealink UH34 Lite Headset Wired Head-band Office/C...
Shop NowAndrea Communications NC-181 Headset Wired Head-ba...
Shop NowAndrea Communications EDU-255M Headset Wired Head-...
Shop NowYealink UH34 Lite Dual UC Headset
Shop NowYealink UH34 Mono UC Headset
Shop NowUrban Factory MOVEE OVER-THE-EAR WIRED HEADPHONE w...
Shop NowTrust 21665 headphones/headset Wired In-ear Calls/...
Shop NowYealink UH34 Lite Dual Teams Headset
Shop NowApple EarPods Headset Wired In-ear Calls/Music Whi...
Shop NowKensington Classic USB-A Headset with Mic
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Headset +USB-C...
Shop NowHP Stereo USB Headset G2
Shop NowLenovo 4XD1J77351 headphones/headset Wired In-ear ...
Shop NowLogitech 960 USB Computer Headset
Shop NowLogitech H150 Stereo Headset
Shop NowLogitech H150 Stereo Headset
Shop NowLogitech H340 USB Computer Headset
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Headset +USB-C...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
eSTUFF In-ear Headphone for USB-C Devi...
£16.18
£13.48
|
Hot Product
Logitech 960 USB Computer Headset
£19.27
£16.06
|
Popular
Logitech H340 USB Computer Headset
£22.44
£18.70
|
Bestseller
Logitech H390 USB Computer Headset
£20.20
£16.83
|
Logitech H150 Stereo Headset
£20.00
£16.67
|
Sandberg Speak’n Go In-Earset Black
£15.84
£13.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES652200
|
981-000100
|
981-000475
|
981-000406
|
981-000350
|
125-62
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Sandberg
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
In-ear
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
In-ear
|
| Recommended usage |
Calls/Music
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Calls/Music
|
| Product type |
Headphones
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
In-line microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
In-line microphone
|