Urban Factory MOVEE OVER-THE-EAR WIRED HEADPHONE with integrated microphone
£13.48
£11.23
MOVEE OVER-THE-EAR WIRED HEADPHONE with integrated microphone
- 2x speakers with 40mm diameter
- Impedance of 32ohm
- Sensitivity of 108dB +/- 5dB
- Frequency range between 20 and 20,000hz
- 3.5mm jack connector
- 1.2m cable length with integrated microphone
- Material: Glossy Black ABS
More Information
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Music |
| Microphone type | Not available |
| SKU | HLP03UF |
| EAN | 3760170858906 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Y |
Description
MOVEE: Wired 3.5mm headset.
Movee is a wired over-ear headset. It connects very easily to your computer or tablet using the 3.5mm jack connector. The very enveloping ear cushions will give you natural sound isolation to stay focused on your activity. The cable includes a microphone to participate in your video conferences or answer your daily calls.
Movee is a wired over-ear headset. It connects very easily to your computer or tablet using the 3.5mm jack connector. The very enveloping ear cushions will give you natural sound isolation to stay focused on your activity. The cable includes a microphone to participate in your video conferences or answer your daily calls.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headphones |
| Microphone type | Not available |
| Recommended usage | Music |
| Country of origin | China |
| Compatible products | 3.5mm Jack |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | Black |
| Detachable cable | Yes |
| Technical details | |
| Compatible products | 3.5mm Jack |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product type | Headphones |
| Microphone type | Not available |
| Compatible products | 3.5mm Jack |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | No |
| Bluetooth | No |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 108 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Not available |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 163 g |
| Width | 180 mm |
| Height | 175 mm |
| Depth | 80 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 115 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package weight | 175 g |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Sandberg Saver MiniJack Headphone Large
Shop NowAndrea Communications EDU-375 Headphones Head-band...
Shop NoweSTUFF ES652200-BULK headphones/headset Wired In-e...
Shop NowGumdrop Cases DropTech B1 Headphones Wired Head-ba...
Shop NowSennheiser PC 7 USB
Shop NowLindy 3.5mm and USB Type C Monaural Headset with I...
Shop NowSennheiser PC 3 CHAT
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowSandberg Saver Earphones
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowAvid AE-75 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headset Large
Shop NowSennheiser PC 5 CHAT
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowSandberg Saver MiniJack HeadPhoneTravel
Shop NowSandberg USB-C/A In-Earset with Line-Mic
Shop NowGumdrop Cases DropTech Headset Wired Head-band Edu...
Shop NowLogiLink HS0053 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowHama HS-USB250 V2 Headset Wired Head-band Office/C...
Shop NowAvid AE-55 Headset Wired Head-band Education USB T...
Shop NowAvid AE-39 Headset Head-band USB Type-A Black, Gre...
Shop NowLindy USB Type A Wired Headset with In-Line Contro...
Shop NowCanyon CNS-CEP3DG Headset Wired In-ear Calls/Music...
Shop NowAndrea Communications BT-875 Headphones Head-band ...
Shop NowSandberg MiniJack Office Headset Saver
Shop NowEDIS EC147 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowBelkin ROCKSTAR Headphones Wired In-ear Calls/Musi...
Shop NowEDIS EC146 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowBelkin ROCKSTAR Headphones Wired In-ear Calls/Musi...
Shop NowSandberg MiniJack Headset Bulk
Shop NowLogitech 981-000612 headphones/headset Wired Head-...
Shop NowTrust 21661 headphones/headset Wired Head-band Cal...
Shop NowTurtle Beach Recon 50 Headset Wired Gaming Headset...
Shop NoweSTUFF In-ear Headphone for USB-C Devices
Shop NowAndrea Communications EDU-255M Headset Wired Head-...
Shop NowSandberg Speak’n Go Earset Black
Shop NowAndrea Communications EDU-175 Headphones Wired Hea...
Shop NowSandberg Speak’n Go In-Earset Black
Shop NowAndrea Communications NC-181 Headset Wired Head-ba...
Shop NowSandberg Saver USB headset
Shop NowYealink UH34 Lite Headset Wired Head-band Office/C...
Shop NowSandberg USB Headset Bulk
Shop NowApple EarPods (3.5mm Headphone Plug)
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowSennheiser PC 8 USB
Shop NowLenovo 4XD1J77351 headphones/headset Wired In-ear ...
Shop NowSandberg Bulk Headphone
Shop NowLogitech H150 Stereo Headset
Shop NowLogitech H150 Stereo Headset
Shop NowHP Stereo USB Headset G2
Shop NowApple EarPods Headset Wired In-ear Calls/Music Whi...
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowLogitech 960 USB Computer Headset
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Urban Factory MOVEE OVER-THE-EAR WIRED...
£13.48
£11.23
|
Hot Product
Logitech 960 USB Computer Headset
£19.27
£16.06
|
Bestseller
Logitech H390 USB Computer Headset
£20.20
£16.83
|
Popular
Logitech H150 Stereo Headset
£20.00
£16.67
|
Recommended
Sandberg Speak’n Go In-Earset Black
£15.84
£13.20
|
Sandberg Speak’n Go Earset Black
£16.50
£13.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HLP03UF
|
981-000100
|
981-000406
|
981-000350
|
125-62
|
125-66
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Sandberg
|
Sandberg
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
In-ear
|
In-ear
|
| Recommended usage |
Music
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Calls/Music
|
Calls/Music
|
| Product type |
Headphones
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Not available
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
In-line microphone
|
In-line microphone
|