Hama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/Music Bluetooth Pink
£14.83
£12.36
"Freedom Light" Bluetooth® Headphones, True Wireless, Earbuds, Voice Ctrl., Pink
- True wireless headset for comfortable telephony at work, in the car or on the move
- Smartphone function can be controlled via touch control (e.g. accept / make / reject calls / last number redial)
- Music control functions (play/pause)
- Volume can be controlled via voice assistants
- With charging box: this means that the headset can be charged up to 3x while on the move
- The charging box is charged via the USB-C connection
- Music time / talk time: 7h/5h with a fully charged headset, 28h/20 h with mobile docking station
- Easy handling thanks to auto power-on and auto-pairing
More Information
| Connection | Wireless |
|---|---|
| Style | In-ear |
| Ideal use | Calls/Music |
| Microphone type | Built-in microphone |
| SKU | 184076 |
| EAN | 4047443458964 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | Y |
Description
- Thanks to the integrated microphone you can easily switch between music playback and call answer. So you will no longer miss a call when listening to music.
- Bluetooth at its best: maximum freedom of movement as both earphones are not connected by cable
- Supports the voice assistants Siri and Google Assistant: Bluetooth pairing and touch control allow direct access - without having to hold the smartphone
- Bluetooth at its best: maximum freedom of movement as both earphones are not connected by cable
- Supports the voice assistants Siri and Google Assistant: Bluetooth pairing and touch control allow direct access - without having to hold the smartphone
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Pink |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Control type | Touch |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Pink |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Pink |
| Control type | Touch |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| 3.5 mm connector | No |
| Bluetooth | Yes |
| Frequency band | 2.402-2.480 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AGHFP, AVRCP, HFP, HSP, PBAP, SPP |
| Headphones | |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 102 dB |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 5000 Hz |
| Microphone sensitivity | -42 dB |
| Microphone input impedance | 0.4 Ω |
| Control unit | |
|---|---|
| Control type | Touch |
| Battery | |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Talk time | 5 h |
| Continuous audio playback time | 7 h |
| Standby time | 150 h |
| Battery operated | Yes |
| Talk time (with charging case) | 20 h |
| Continuous audio playback time (with charging case) | 28 h |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 40 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Other features | |
| Continuous audio playback time | 7 h |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AGHFP, AVRCP, HFP, HSP, PBAP, SPP |
| Talk time (with charging case) | 20 h |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP Poly Blackwire C3225 Top
Shop NowHama Spirit Calypso II Headset Wireless Head-band ...
Shop NowApple EarPods (3.5mm Headphone Plug)
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headphone Large
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headset Large
Shop NowYealink YHS34 Headset Wired Head-band Office/Call ...
Shop NowAvid AE-75 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowUrban Factory MOVEE: OVER-THE-EAR BLUETOOTH 5.1 RE...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowSennheiser PC 8 USB
Shop NowLindy 3.5mm and USB Type C Monaural Headset with I...
Shop NowGumdrop Cases DropTech B1 Headphones Wired Head-ba...
Shop NowSandberg MiniJack Headset with Line-Mic
Shop NowLogiLink HS0053 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowAvid AE-39 Headset Head-band USB Type-A Black, Gre...
Shop NowAvid AE-55 Headset Wired Head-band Education USB T...
Shop NowHama HS-USB250 V2 Headset Wired Head-band Office/C...
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowYealink UH34 Mono Teams Headset
Shop NowYealink YHS34 Lite Dual Headset Wired Head-band Of...
Shop NowSennheiser PC 7 USB
Shop NowCreative Labs HS-230 Headset Wired Head-band Calls...
Shop NowGumdrop Cases DropTech Headset Wired Head-band Edu...
Shop NowYealink YHS36 Headset Wired Head-band Office/Call ...
Shop NowSandberg USB-C/A In-Earset with Line-Mic
Shop NowAvid AE-79 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowAdesso Xtream P1 Headset Wired Head-band Office/Ca...
Shop NowSandberg Saver MiniJack HeadPhoneTravel
Shop NowBelkin ROCKSTAR Headphones Wired In-ear Calls/Musi...
Shop NowEDIS EC146 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowEDIS EC147 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowSandberg MiniJack Office Headset Saver
Shop NowSandberg USB Office Headset
Shop NowSandberg Saver USB headset
Shop NowSandberg USB Headset Bulk
Shop NowCanyon CNS-CEP3DG Headset Wired In-ear Calls/Music...
Shop NowBelkin ROCKSTAR Headphones Wired In-ear Calls/Musi...
Shop NoweSTUFF ES652200-BULK headphones/headset Wired In-e...
Shop NowLindy USB Type A Wired Headset with In-Line Contro...
Shop NowTrust 21661 headphones/headset Wired Head-band Cal...
Shop NowTurtle Beach Recon 50 Headset Wired Gaming Headset...
Shop NowLogiLink HS0033 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowSandberg Bulk Headphone
Shop NowSandberg Speak’n Go Earset Black
Shop NowSandberg Speak’n Go In-Earset Black
Shop NowLogitech 981-000612 headphones/headset Wired Head-...
Shop NowAndrea Communications EDU-375 Headphones Head-band...
Shop NowAndrea Communications BT-875 Headphones Head-band ...
Shop NowAndrea Communications NC-181 Headset Wired Head-ba...
Shop NowAndrea Communications EDU-255M Headset Wired Head-...
Shop NoweSTUFF In-ear Headphone for USB-C Devices
Shop NowYealink UH34 Lite Dual UC Headset
Shop NowYealink UH34 Mono UC Headset
Shop NowYealink UH34 Lite Headset Wired Head-band Office/C...
Shop NowSandberg MiniJack Headset Bulk
Shop NowYealink UH34 Lite Dual Teams Headset
Shop NowUrban Factory MOVEE OVER-THE-EAR WIRED HEADPHONE w...
Shop NowTrust 21665 headphones/headset Wired In-ear Calls/...
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowApple EarPods Headset Wired In-ear Calls/Music Whi...
Shop NowHP Stereo USB Headset G2
Shop NowLenovo 4XD1J77351 headphones/headset Wired In-ear ...
Shop NowLogitech 960 USB Computer Headset
Shop NowLogitech H150 Stereo Headset
Shop NowLogitech H150 Stereo Headset
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Headset +USB-C...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hama Freedom Light Headset Wireless In...
£14.83
£12.36
|
Hot Product
Logitech 960 USB Computer Headset
£19.27
£16.06
|
Bestseller
Logitech H390 USB Computer Headset
£20.20
£16.83
|
Popular
Logitech H150 Stereo Headset
£20.00
£16.67
|
Recommended
Sandberg Speak’n Go In-Earset Black
£15.84
£13.20
|
Sandberg Speak’n Go Earset Black
£16.50
£13.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
184076
|
981-000100
|
981-000406
|
981-000350
|
125-62
|
125-66
|
| Manufacturer |
Hama
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Sandberg
|
Sandberg
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
In-ear
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
In-ear
|
In-ear
|
| Recommended usage |
Calls/Music
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Calls/Music
|
Calls/Music
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Built-in microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
In-line microphone
|
In-line microphone
|