LogiLink HS0053 headphones/headset Wired Head-band Calls/Music Black, Silver
£16.21
£13.51
Stereo headset, 1x 3.5 mm headphone jack, high quality, black
- Integrated microphone in the cable for convenient communication
- With integrated in-line control
- Soft over-ear ear pads, speaker diameter: 100 mm
- Excellent and clear sound
- Quickly switch between song playback and calls possible with simple one-touch button
- Easily adjustable headband adapts to individual head size
- Collapsible design, can be taken anywhere effortlessly
- Durable and hassle-free braided cable
More Information
| SKU | HS0053 |
|---|---|
| EAN | 4052792063097 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
Stereo headset high quality, 3.5 mm stereo plug, black
- Integrated microphone in the cable for convenient communication
- With integrated in-line control
- Soft over-ear ear pads, speaker diameter: 100 mm
- Excellent and clear sound
- Quickly switch between song playback and calls possible with simple one-touch button
- Easily adjustable headband adapts to individual head size
- Collapsible design, can be taken anywhere effortlessly
- Durable and hassle-free braided cable
- Cable length: 1.2 m
- Integrated microphone in the cable for convenient communication
- With integrated in-line control
- Soft over-ear ear pads, speaker diameter: 100 mm
- Excellent and clear sound
- Quickly switch between song playback and calls possible with simple one-touch button
- Easily adjustable headband adapts to individual head size
- Collapsible design, can be taken anywhere effortlessly
- Durable and hassle-free braided cable
- Cable length: 1.2 m
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | In-line |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Silver |
| Foldable | Yes |
| Cable length | 1.2 m |
| Control unit type | In-line control unit |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Technical details | |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Silver |
| Foldable | Yes |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | In-line |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Silver |
| Foldable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Cable length | 1.2 m |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 95 dB |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Microphone | |
| Microphone type | In-line |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 50 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -40 dB |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 190 g |
| Width | 180 mm |
| Height | 170 mm |
| Depth | 80 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 142 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 187 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 310 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 300 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 460 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.95 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Package type | Box |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP Poly Blackwire C3225 Top
Shop NowApple EarPods (3.5mm Headphone Plug)
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headphone Large
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headset Large
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowTrust HS-150 Headset Wired Head-band Office/Call c...
Shop NowYealink YHS34 Headset Wired Head-band Office/Call ...
Shop NowAvid AE-75 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowHama Spirit Calypso II Headset Wireless Head-band ...
Shop NowCanyon CNS-CHSU1B headphones/headset Wired Head-ba...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowHP Poly Blackwire 3310 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowUrban Factory MOVEE: OVER-THE-EAR BLUETOOTH 5.1 RE...
Shop NowAndrea Communications EDU-455 Headset Wired Head-b...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowSennheiser PC 8 USB
Shop NowSennheiser PC 7 USB
Shop NowGumdrop Cases DropTech B1 Headphones Wired Head-ba...
Shop NowGumdrop Cases DropTech Headset Wired Head-band Edu...
Shop NowAvid AE-39 Headset Head-band USB Type-A Black, Gre...
Shop NowAvid AE-55 Headset Wired Head-band Education USB T...
Shop NowHama HS-USB250 V2 Headset Wired Head-band Office/C...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowYealink UH34 Mono Teams Headset
Shop NowAdesso Xtream P7 Headset Wired Head-band Calls/Mus...
Shop NowYealink YHS34 Lite Dual Headset Wired Head-band Of...
Shop NowCreative Labs HS-230 Headset Wired Head-band Calls...
Shop NowLindy 3.5mm and USB Type C Monaural Headset with I...
Shop NowYealink YHS36 Headset Wired Head-band Office/Call ...
Shop NowSandberg USB-C/A In-Earset with Line-Mic
Shop NowSandberg Play'n Go Wireless Earbuds
Shop NowAvid AE-79 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowAdesso Xtream P1 Headset Wired Head-band Office/Ca...
Shop NowSandberg Saver MiniJack HeadPhoneTravel
Shop NowuRage SoundZ 200 V2 Headset Wired Head-band Gaming...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowLogitech 981-000612 headphones/headset Wired Head-...
Shop NowBelkin ROCKSTAR Headphones Wired In-ear Calls/Musi...
Shop NowCanyon CNS-SBTHS1B headphones/headset Wireless In-...
Shop NowCanyon CNS-CEP3DG Headset Wired In-ear Calls/Music...
Shop NowSandberg Saver USB Headset Large
Shop NowSandberg USB Headset Bulk
Shop NowSandberg Saver USB headset
Shop NowConceptronic POLONA USB Headset
Shop NowSandberg USB Office Headset
Shop NowSandberg USB Office Headset Saver
Shop NowLindy USB Type A Wired Headset with In-Line Contro...
Shop NowSandberg MiniJack Office Headset Saver
Shop NowEDIS EC147 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowEDIS EC146 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowSandberg MiniJack Headset Bulk
Shop NowYealink UH34 Lite Headset Wired Head-band Office/C...
Shop NowLogiLink HS0033 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowSandberg MiniJack Headset with Line-Mic
Shop NoweSTUFF ES652200-BULK headphones/headset Wired In-e...
Shop NowSandberg Speak’n Go In-Earset Black
Shop NowAndrea Communications EDU-375 Headphones Head-band...
Shop NowSandberg Speak’n Go Earset Black
Shop NowAndrea Communications BT-875 Headphones Head-band ...
Shop NowAndrea Communications NC-181 Headset Wired Head-ba...
Shop NowAndrea Communications EDU-255M Headset Wired Head-...
Shop NowTurtle Beach Recon 50 Headset Wired Gaming Headset...
Shop NoweSTUFF In-ear Headphone for USB-C Devices
Shop NowTrust 21661 headphones/headset Wired Head-band Cal...
Shop NowYealink UH34 Lite Dual UC Headset
Shop NowYealink UH34 Mono UC Headset
Shop NowYealink UH34 Lite Dual Teams Headset
Shop NowUrban Factory MOVEE OVER-THE-EAR WIRED HEADPHONE w...
Shop NowTrust 21665 headphones/headset Wired In-ear Calls/...
Shop NowHP Stereo USB Headset G2
Shop NowApple EarPods Headset Wired In-ear Calls/Music Whi...
Shop NowKensington Classic USB-A Headset with Mic
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Headset +USB-C...
Shop NowLenovo 4XD1J77351 headphones/headset Wired In-ear ...
Shop NowLogitech 960 USB Computer Headset
Shop NowLogitech H150 Stereo Headset
Shop NowLogitech H150 Stereo Headset
Shop NowLogitech H340 USB Computer Headset
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Headset +USB-C...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
LogiLink HS0053 headphones/headset Wir...
£16.21
£13.51
|
Hot Product
Logitech 960 USB Computer Headset
£19.27
£16.06
|
Popular
Logitech H340 USB Computer Headset
£22.44
£18.70
|
Bestseller
Logitech H390 USB Computer Headset
£20.20
£16.83
|
Recommended
Logitech H150 Stereo Headset
£20.00
£16.67
|
Sandberg Speak’n Go In-Earset Black
£15.84
£13.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HS0053
|
981-000100
|
981-000475
|
981-000406
|
981-000350
|
125-62
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Sandberg
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
In-ear
|
| Recommended usage |
Calls/Music
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Calls/Music
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
In-line microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
In-line microphone
|