Corsair iCUE LINK LX120 RGB Computer case Fan 12 cm White 3 pc(s)
£102.38
£85.32
iCUE LINK LX120 RGB 120mm PWM Fans Starter Kit - White
- 18 RGB LEDs per fan spread across dual light loops
- iCUE LINK System Hub included
- AirGuide technology for concentrated cooling
- Magnetic Dome bearing for minimal noise
More Information
| Type | Fan |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| SKU | CO-9051030-WW |
| EAN | 0840006682936 |
| Manufacturer | Corsair |
| Availability | Y |
Description
Bring amazing airflow and lighting to your PC with CORSAIR iCUE LINK LX120 RGB Fans, featuring dual light loops and simplified iCUE LINK connectivity.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 400 RPM |
| Rotational speed (max) | 2400 RPM |
| Bearing type | Magnetic levitation bearing |
| Noise level (low speed) | 10 dB |
| Noise level (high speed) | 36 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 69.9 cfm |
| Minimum air pressure | 0.13 mmH2O |
| Maximum air pressure | 5.22 mmH2O |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Design | |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 12 |
| Technical details | |
| Noise level (low speed) | 10 dB |
| Noise level (high speed) | 36 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 69.9 cfm |
| Minimum air pressure | 0.13 mmH2O |
| Maximum air pressure | 5.22 mmH2O |
| Illumination LED | Yes |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 255 g |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lian Li Uni Fan SL-INF WIRELESS 120 Computer case ...
Shop NowCorsair Nautilus 240 RS LCD Processor All-in-one l...
Shop NowCorsair Nautilus 240 RS LCD Processor All-in-one l...
Shop NowLian Li GA II Hydroshift II LCD-C 360N Computer ca...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF WIRELESS 120 Computer case ...
Shop NowLian Li Uni Fan 12RSLIN3B Computer case 12 cm Blac...
Shop NowLian Li GA II TRINITY Computer case All-in-one liq...
Shop NowLian Li GA II TRINITY Computer case All-in-one liq...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 3...
Shop NowLian Li Uni Fan 12RSLIN3W Computer case 12 cm Whit...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 A-RGB - Multi Co...
Shop NowNZXT Kraken Plus 280 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 420 A-RGB Multi Comp...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 420 A-RGB (White) - ...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 A-RGB (White) - ...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB (White) Mu...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III 240 A-RGB - Multi Compat...
Shop NowNZXT Kraken Core 240 RGB Processor Liquid cooling ...
Shop NowCorsair Nautilus 360 RS ARGB Liquid Processor All-...
Shop NowCorsair Nautilus 240 RS ARGB Liquid Processor All-...
Shop NowCorsair Nautilus 240 RS ARGB Liquid Processor All-...
Shop NowCorsair Nautilus 360 RS ARGB Processor Air cooler ...
Shop NowNZXT Kraken Plus 240 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowNZXT Kraken Core 360 RGB Processor Liquid cooling ...
Shop Nowbe quiet! Silent Loop 3 360 mm Processor All-in-on...
Shop NowDeepCool Spartacus 360 Processor Liquid cooling ki...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 3 p...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm White 3 p...
Shop NowPhanteks D30-120 D-RGB Fan Computer case 12 cm Bla...
Shop NowDeepCool ASSASSIN VC ELITE Processor Air cooler 12...
Shop NowPhanteks Glacier One 360M25G2 Processor All-in-one...
Shop NowAntec Skeleton 360 Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowASUS TUF GAMING LC III 240 ARGB WHT Processor All-...
Shop NowPhanteks Glacier One 360M25G2 Computer case Liquid...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowASUS TUF GAMING LC III 360 ARGB Processor All-in-o...
Shop NowASUS Prime LC 360 ARGB Computer case All-in-one li...
Shop NowIntel 1U Heat-Sink CYP1UHSSTD Processor Heatsink/R...
Shop NowSupermicro SNK-P0090AP4 computer cooling system Pr...
Shop NowSupermicro SNK-P0093AP4 computer cooling system Pr...
Shop Nowbe quiet! LIGHT LOOP 360mm White Processor All-in-...
Shop NowASUS Prime LC 240 ARGB Computer case All-in-one li...
Shop NowGIGABYTE GAMING 360 ICE Liquid CPU Cooler- 3x120mm...
Shop Nowbe quiet! LIGHT LOOP 360mm Black Processor All-in-...
Shop Nowbe quiet! LIGHT LOOP 240mm Black Processor All-in-...
Shop Nowbe quiet! LIGHT LOOP 240mm White Processor All-in-...
Shop NowPhanteks PH-F120T30 120 mm Computer case Fan 12 cm...
Shop NowLian Li UNI FAN TL Computer case 12 cm Black 1 pc(...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Reverse Blade ...
Shop NowLian Li 12RTLLCD1W3B computer cooling system Compu...
Shop NowLian Li 12TLLCD1W3B computer cooling system Comput...
Shop NowDeepCool ASSASSIN IV VC VISION Processor Air coole...
Shop NowASUS Prime LC 360 ARGB LCD Processor All-in-one li...
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 360 ARGB Processor All-in-one li...
Shop Nowbe quiet! Silent Loop 3 420 mm Processor All-in-on...
Shop Nowbe quiet! Silent Loop 3 240 mm Processor All-in-on...
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 360 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowPhanteks PH-F140D30 Fan 14 cm Black 3 pc(s)
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Triple Pack Computer case Fan 12...
Shop NowASUS TUF GAMING LC II 240 ARGB Processor Liquid co...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Elite Processor Air cooler 13....
Shop NowCorsair iCUE LINK TITAN RX RGB Processor All-in-on...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Pro 5 Processor Air cooler 120...
Shop NowCorsair iCUE LINK RX120 RGB Computer case Fan 12 c...
Shop NowIntel CYP2UHSSTD computer cooling system Processor...
Shop NowMSI MAG CORELIQUID A13 360 computer cooling system...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Corsair iCUE LINK LX120 RGB Computer c...
£102.38
£85.32
|
New
Noctua NH-D15S computer cooling system...
£110.44
£92.03
|
Recommended
Intel 1U Heat-Sink CYP1UHSSTD Processo...
£87.55
£72.96
|
Popular
Intel CYP2UHSSTD computer cooling syst...
£104.71
£87.26
|
Lian Li Uni Fan SL-INF Computer case 1...
£96.79
£80.66
|
Hot Product
NZXT F120 RGB DUO Triple Pack Computer...
£83.96
£69.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CO-9051030-WW
|
NH-D15S
|
CYP1UHSSTD
|
CYP2UHSSTD
|
UF-SLIN120-3W
|
RF-D12TF-W1
|
| Manufacturer |
Corsair
|
Noctua
|
Intel
|
Intel
|
LIAN LI
|
NZXT
|
| Type |
fan
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
fan
|
| Suitable location |
Computer case
|
N/A
|
Processor
|
Processor
|
Computer case
|
Computer case
|