DeepCool LS520 Processor All-in-one liquid cooler 12 cm Black 1 pc(s)
£91.72
£76.43
LGA2066/2011-v3/2011/1700/1200/1151/1150/1155, sTRX4/sTR4/AM5/AM4, 282×120×27 mm, 1305 g
- 240 mm radiator
- Two FC120 A-RGB PWM fans
- Infinity mirror cap design
More Information
| Type | All-in-one liquid cooler |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| SKU | R-LS520-BKAMNT-G-1 |
| EAN | 6933412727484 |
| Manufacturer | DeepCool |
| Availability | Y |
Description
The DeepCool LS520 premium liquid CPU cooler maximizes cooling performance and low-noise efficiency with a 240mm radiator, two FC120 A-RGB PWM fans, and an infinity mirror cap design.
Get treated to excellent cooling and superb silent efficiency with the included FC120 fans boasting enhanced static pressure, concentrated airflow, and a fluid dynamic bearings.
Installation is quick and easy with newly designed mounting brackets that keep your cooler fastened safely on both Intel and AMD platforms.
The new infinity mirror pump face design projects two light loops for a mesmerizing visual effect while also allowing installation in any orientation with a independently rotatable logo plate. For full customization, an additional blank plate is provided for your own design.
Get treated to excellent cooling and superb silent efficiency with the included FC120 fans boasting enhanced static pressure, concentrated airflow, and a fluid dynamic bearings.
Installation is quick and easy with newly designed mounting brackets that keep your cooler fastened safely on both Intel and AMD platforms.
The new infinity mirror pump face design projects two light loops for a mesmerizing visual effect while also allowing installation in any orientation with a independently rotatable logo plate. For full customization, an additional blank plate is provided for your own design.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 2250 RPM |
| Noise level (high speed) | 32.9 dB |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), Socket AM4, Socket AM5, Socket TR4, Socket sTRX4 |
| Maximum airflow | 85.85 cfm |
| Maximum air pressure | 3.27 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan diameter 2 | 12 cm |
| Fan 2 rotational speed (min) | 500 RPM |
| Fan 2 rotational speed (max) | 2250 RPM |
| Fan 2 noise level (high speed) | 32.9 dB |
| Fan 2 maximum airflow | 85.85 cfm |
| Fan 2 maximum air pressure | 3.27 mmH2O |
| Pump noise level | 19 dB |
| Fan bearing technology | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Radiator material | Aluminum |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 32.9 dB |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), Socket AM4, Socket AM5, Socket TR4, Socket sTRX4 |
| Maximum airflow | 85.85 cfm |
| Maximum air pressure | 3.27 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
|---|---|
| LED voltage | 5 V |
| Fan power consumption | 3.48 W |
| Pump power consumption | 5.64 W |
| Pump voltage | 12 V |
| Pump current | 470 mA |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.29 A |
| LED power consumption (pump) | 2.2 W |
| LED power consumption (fan) | 3.6 W |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Radiator width | 12 cm |
| Radiator depth | 28.2 cm |
| Radiator height | 2.7 cm |
| Tube length | 41 cm |
| Pump width | 8.6 cm |
| Pump depth | 7.4 cm |
| Pump height | 5.7 cm |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| LED voltage | 5 V |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lian Li Uni Fan 12RSLIN3W Computer case 12 cm Whit...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 A-RGB - Multi Co...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 3...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 3...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II Processor L...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II White
Shop NowLian Li Uni Fan 12RSLIN3B Computer case 12 cm Blac...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III 240 A-RGB - Multi Compat...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 A-RGB (White) - ...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 - Multi Compatib...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 420 A-RGB Multi Comp...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB (White) Mu...
Shop NowNZXT Kraken Core 240 RGB Processor Liquid cooling ...
Shop NowCorsair Nautilus 240 RS ARGB Liquid Processor All-...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 - Multi Compatib...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatib...
Shop NowCorsair Nautilus 240 RS ARGB Liquid Processor All-...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 Motherboard, Processor ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowAntec Orbit 120 ARGB FAN Computer case 12 cm Black
Shop NowGIGABYTE GAMING 360 ICE Liquid CPU Cooler- 3x120mm...
Shop NowPhanteks PH-F140D30 Fan 14 cm Black 3 pc(s)
Shop NowKolink Umbra Void AIO Processor Liquid cooling kit...
Shop NowDeepCool LE360 WH V2 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 3 p...
Shop NowPhanteks D30-120 D-RGB Fan Computer case 12 cm Bla...
Shop NowKolink Umbra Void 360 AIO Processor Liquid cooling...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop NowLian Li GA II LITE Processor All-in-one liquid coo...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool ASSASSIN VC ELITE Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool AK620 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop NowAntec Skeleton 360 Processor All-in-one liquid coo...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowPhanteks PH-F120T30 120 mm Computer case Fan 12 cm...
Shop NowDeepCool LM240 Processor Liquid cooling kit 12 cm ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop Nowbe quiet! LIGHT LOOP 240mm Black Processor All-in-...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Twin Pack Computer case Fan 14 c...
Shop NowDeepCool ASSASSIN IV Processor Air cooler 14 cm Bl...
Shop NowDeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm ...
Shop NowAntec Symphony 360 ARGB White Processor All-in-one...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Triple Pack Computer case Fan 12...
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 360 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowDeepCool LS520S Processor All-in-one liquid cooler...
Shop NowIntel 1U Heat-Sink CYP1UHSSTD Processor Heatsink/R...
Shop NowAntec Vortex Lum 360 White ARGB Processor Liquid c...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowCorsair iCUE LINK LX120 RGB Computer case Fan 12 c...
Shop NowASUS Prime LC 240 ARGB Computer case All-in-one li...
Shop NowSupermicro SNK-P0080AP4 computer cooling system Pr...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop NowDeepCool AK620 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowLian Li UNI FAN TL Computer case 12 cm Black 1 pc(...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowDeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowDeepCool LE360 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
Shop NowSupermicro SNK-P0063AP4 computer cooling system Pr...
Shop Nowbe quiet! Silent Loop 3 240 mm Processor All-in-on...
Shop Nowbe quiet! DARK ROCK 5 Processor Air cooler 12 cm B...
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowNoctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Pro 5 Processor Air cooler 120...
Shop NowCorsair iCUE LINK RX120 RGB Computer case Fan 12 c...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm Black 1...
Shop NowNoctua NH-U9S computer cooling system Processor Co...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowMSI MAG CORELIQUID A13 360 computer cooling system...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
DeepCool LS520 Processor All-in-one li...
£91.72
£76.43
|
Noctua NH-U9S computer cooling system...
£80.04
£66.70
|
Popular
Noctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
£74.98
£62.48
|
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Recommended
Supermicro SNK-P0063AP4 computer cooli...
£68.52
£57.10
|
Bestseller
be quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
£57.66
£48.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R-LS520-BKAMNT-G-1
|
NH-U9S
|
NH-L9X65
|
872452-001
|
SNK-P0063AP4
|
BK024
|
| Manufacturer |
DeepCool
|
Noctua
|
Noctua
|
HPE
|
Supermicro
|
be quiet!
|
| Type |
All-in-one liquid cooler
|
cooler
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
Air cooler
|
cooler
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|