ARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 A-RGB - Multi Compatible All-in-One CPU Water Cooler with A-RGB
More Information
| SKU | ACFRE00184A |
|---|---|
| EAN | 4895265000256 |
| Manufacturer | ARCTIC |
| Availability | Y |
| Product Family | Liquid Freezer |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy

Integrated VRM Fan
PWM-controlled fan lowers the voltage regulator temperature, ensuring stable performance.

Offset Mounting for Intel and AMD
Shifts the cold plate to the CPU hotspot for more efficient heat transfer.

Intel Contact Frame
Optimized contact pressure distribution for longer CPU lifespan and improved heat dissipation.

Integrated Cable Management
Fan cables integrated into the sleeving simplify installation and minimize cable clutter.

The New P12 Pro Fans More Performance at Any Speed
The P12 Pro unleashes its full potential: quieter and more powerful at low speeds, with greater performance reserves under load—for maximum cooling without compromise.
Speed
600—3000 rpm
Bearing
Fluid Dynamic Bearing
Static Pressure
6.9 mmH2O
Airflow
77 cfm | 131 m³/h

Premium-Class Radiator
The 38 mm radiator not only enhances heat dissipation but also holds more liquid than conventional 27 mm radiators. This reduces heat buildup and ensures more efficient handling of temperature spikes.

Premium Tubing
Reinforced EPDM tubing with braided sheathing for increased durabilit

Easy Installation
Pre-installed, pre-wired fans, straightforward mounting, and an animated online manual.

Includes MX-6 Thermal Paste
Simply apply in a cross pattern—the water pump’s cold plate distributes the paste evenly

Two Control Options
With the splitter cable, the pump, VRM fan, and radiator fans can be controlled separately or synchronized via a single PWM signal with the all-in-one cable.
Description
Outstanding cooling performance through liquid cooling. ARCTIC's Premium Liquid Freezer range offers impressively high performance at moderate prices without the complexity of conventional CPU water coolers. Completely maintenance-free, the all-in-one cooler with various models for smaller and larger cases covers all the most important current CPU sockets.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Liquid cooling kit |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| VRM fan speed (min) | 400 RPM |
| VRM fan speed (max) | 2500 RPM |
| Pump motor speed (min) | 800 RPM |
| Pump motor speed (max) | 2800 RPM |
| Fan static pressure | 6.9 mmH2O |
| Fan speed (min) | 600 RPM |
| Fan speed (max) | 3000 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Type | Liquid cooling kit |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| LED voltage | 5 V |
| Pump voltage | 12 V |
| Pump current | 350 mA |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.33 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package depth | 414 mm |
| Package width | 167 mm |
| Package height | 142 mm |
| Width | 120 mm |
| Package weight | 2.45 kg |
| Depth | 398 mm |
| Height | 66 mm |
| Weight | 2 kg |
| Radiator width | 12 cm |
| Radiator depth | 39.8 cm |
| Radiator height | 3.8 cm |
| VRM fan diameter | 9.1 cm |
| Tube length | 45 cm |
| Tube inner diameter | 6 mm |
| Tube diameter | 1.24 cm |
| Packaging data | |
| Package depth | 414 mm |
| Package width | 167 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 2.45 kg |
| Package type | Box |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Lian Li Uni Fan SL-INF WIRELESS 120 Computer case ...
Shop NowLian Li UNI FAN TL Computer case 12 cm Black 1 pc(...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 Reverse Blade ...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowDeepCool ASSASSIN IV VC VISION Processor Air coole...
Shop NowASUS Prime LC 360 ARGB LCD Processor All-in-one li...
Shop NowDeepCool LE360 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop Nowbe quiet! Silent Loop 3 360 mm Processor All-in-on...
Shop Nowbe quiet! Silent Loop 3 420 mm Processor All-in-on...
Shop NowPhanteks PH-F120T30 120 mm Computer case Fan 12 cm...
Shop NowGIGABYTE GAMING 360 ICE Liquid CPU Cooler- 3x120mm...
Shop NowDeepCool LE360 WH V2 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 3 p...
Shop NowPhanteks D30-120 D-RGB Fan Computer case 12 cm Bla...
Shop NowPhanteks Glacier One 360M25G2 Processor All-in-one...
Shop NowLian Li GA II LITE Processor All-in-one liquid coo...
Shop Nowbe quiet! Silent Loop 3 240 mm Processor All-in-on...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF WIRELESS 120 Computer case ...
Shop NowPhanteks Glacier One 360M25G2 Computer case Liquid...
Shop NowASUS TUF GAMING LC III 360 ARGB Processor All-in-o...
Shop NowCorsair Nautilus 240 RS LCD Processor All-in-one l...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop NowLian Li Uni Fan 12RSLIN3B Computer case 12 cm Blac...
Shop NowASUS TUF GAMING LC III 240 ARGB WHT Processor All-...
Shop NowAntec Skeleton 360 Processor All-in-one liquid coo...
Shop NowDeepCool ASSASSIN VC ELITE Processor Air cooler 12...
Shop NowKolink Umbra Void 360 AIO Processor Liquid cooling...
Shop NowPhanteks T30-140 Computer case Fan 14 cm Grey 1 pc...
Shop NowLian Li Uni Fan 12RSLIN3W Computer case 12 cm Whit...
Shop NowDeepCool AK620 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowAntec Symphony 360 ARGB White Processor All-in-one...
Shop NowDeepCool ASSASSIN IV Processor Air cooler 14 cm Bl...
Shop NowSupermicro SNK-P0090AP4 computer cooling system Pr...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Triple Pack Computer case Fan 12...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Elite Processor Air cooler 13....
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 3...
Shop NowDeepCool LS520S Processor All-in-one liquid cooler...
Shop NowCorsair iCUE LINK LX120 RGB Computer case Fan 12 c...
Shop NowCorsair iCUE LINK TITAN RX RGB Processor All-in-on...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 3...
Shop Nowbe quiet! LIGHT LOOP 360mm White Processor All-in-...
Shop NowASUS Prime LC 240 ARGB Computer case All-in-one li...
Shop NowASUS Prime LC 360 ARGB Computer case All-in-one li...
Shop NowIntel 1U Heat-Sink CYP1UHSSTD Processor Heatsink/R...
Shop Nowbe quiet! LIGHT LOOP 240mm White Processor All-in-...
Shop Nowbe quiet! LIGHT LOOP 240mm Black Processor All-in-...
Shop Nowbe quiet! LIGHT LOOP 360mm Black Processor All-in-...
Shop NowASUS TUF GAMING LC II 240 ARGB Processor Liquid co...
Shop NowNZXT Kraken Core 240 RGB Processor Liquid cooling ...
Shop NowNZXT Kraken Plus 280 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 360 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 360 WHITE Motherboard, Proc...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Pro 5 Processor Air cooler 120...
Shop NowDeepCool LS520 Processor All-in-one liquid cooler ...
Shop NowCorsair Nautilus 360 RS ARGB Liquid Processor All-...
Shop NowIntel CYP2UHSSTD computer cooling system Processor...
Shop NowNZXT Kraken Core 360 RGB Processor Liquid cooling ...
Shop NowNoctua NH-D15S computer cooling system Processor C...
Shop NowNoctua NH-U9S computer cooling system Processor Co...
Shop NowCorsair Nautilus 240 RS ARGB Liquid Processor All-...
Shop NowNZXT Kraken Plus 240 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowMSI MAG CORELIQUID A13 360 computer cooling system...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III 240 A-RGB - Multi Compat...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB (White) Mu...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 420 A-RGB (White) - ...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 420 A-RGB Multi Comp...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 - Multi Compatib...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 A-RGB (White) - ...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 - Multi Compatib...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
ARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 A-RG...
£90.46
£75.38
|
Hot Product
Noctua NH-U9S computer cooling system...
£79.57
£66.31
|
New
Noctua NH-D15S computer cooling system...
£110.47
£92.06
|
Popular
Noctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
£74.99
£62.49
|
Intel 1U Heat-Sink CYP1UHSSTD Processo...
£86.44
£72.03
|
Recommended
Intel CYP2UHSSTD computer cooling syst...
£102.46
£85.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ACFRE00184A
|
NH-U9S
|
NH-D15S
|
NH-L9X65
|
CYP1UHSSTD
|
CYP2UHSSTD
|
| Manufacturer |
ARCTIC
|
Noctua
|
Noctua
|
Noctua
|
Intel
|
Intel
|
| Type |
Liquid cooling kit
|
cooler
|
cooler
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
Heatsink/Radiator
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Processor
|
Processor
|