dbramante1928 Lynge - iPhone 13 Max Pro Max - Black
£57.07
£47.56
Lynge - iPhone 13 Max Pro Max - Black
- dbramante1928 is guided by WWF towards nature and Climate Positive
- Handcrafted from sustainably sourced pebbled full-grain leather. 100% CO2-neutral production
- RFID blocking wallet with 3 top loading credit card slots plus a note section
- Slim custom-fit impact protective wallet with 'snap-in place' detachable leather cradle
- Compatible with wireless charging in case
- FSC certified Packaging
More Information
| Maximum screen size | 6.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Leather |
| Product colour | Black |
| SKU | LY67GTBL1319 |
| EAN | 5711428013194 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Y |
Description
Lynge 2-in-1 wallet case is the sustainable choice for your changing needs. With its detachable snap-on cradle, you get two cases in one: A wallet flip case or an ultra-slim leather case. Each case is handcrafted from sustainably sourced full-grain leather that develops a beautiful patina with use.
• Handcrafted from sustainably sourced full-grain leather.
• Impact protective wallet
• Flip wallet case with detachable leather cradle
• Compatible with wireless charging
• Features 3 credit card slots with room for 5 cards plus a note section
• Custom-fit slim design with magnetic side closure
• RFID blocking wallet to protect against e-skimming
• 100% CO2-neutral production
• Handcrafted from sustainably sourced full-grain leather.
• Impact protective wallet
• Flip wallet case with detachable leather cradle
• Compatible with wireless charging
• Features 3 credit card slots with room for 5 cards plus a note section
• Custom-fit slim design with magnetic side closure
• RFID blocking wallet to protect against e-skimming
• 100% CO2-neutral production
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Leather |
| Closure type | Magnetic closure |
| Technical details | |
| Case type | Wallet case |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | India |
| Product colour | Black |
| Material | Leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 13 Pro Max |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Scratch resistant |
| Closure type | Magnetic closure |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Wallet case |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | India |
| Product colour | Black |
| Material | Leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 13 Pro Max |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Scratch resistant |
| Easy to apply | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 30 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 88.3 mm |
| Height | 168 mm |
| Depth | 21 mm |
| Weight | 116 g |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 184 g |
| Packaging data | |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 184 g |
| Quantity per pack | 30 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 280 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight | 960 g |
| Shipping (inner) case gross weight | 175 g |
| Master (outer) case net weight | 960 g |
| Shipping (inner) case net weight | 59 g |
| Master (outer) case volume | 25536 cm³ |
| Pallet gross weight | 4.26 kg |
| Products per pallet (EU) | 1440 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Quantity outer carton | 30 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | India |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
dbramante1928 Lynge mobile phone case 15.8 cm (6.2...
Shop NowOtterBox Fre MagSafe Series for Apple iPhone 17, b...
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16 Pro
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16 Pro
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16 Pro
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16
Shop NowOtterBox Frē Series for MagSafe for Apple iPhone ...
Shop NowApple iPhone 16 Pro Clear Case with MagSafe
Shop Nowdbramante1928 Iceland Ultra D3O MS Kick - iPhone 1...
Shop Nowdbramante1928 Iceland Ultra D3O MS Kick - iPhone 1...
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 15 Pro - Tan
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 14 Pro - Black
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 15 Plus - Black
Shop Nowdbramante1928 Iceland Ultra D3O MS Kick - iPhone 1...
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 15 Pro Max - Tan
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 15 Pro Max - Black
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 15 Plus - Tan
Shop NowTech21 EvoClear mobile phone case 16 cm (6.3") Cov...
Shop NowApple iPhone 14 Silicone Case with MagSafe - Midni...
Shop NowOtterBox Frē Series for MagSafe for Apple iPhone ...
Shop NowApple iPhone 17 Pro Max TechWoven Case with MagSaf...
Shop NowApple iPhone 17 Pro Max TechWoven Case with MagSaf...
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 14 Plus - Tan
Shop NowApple iPhone 17 Pro TechWoven Case with MagSafe - ...
Shop NowApple iPhone 17 Pro TechWoven Case with MagSafe - ...
Shop NowApple iPhone 17 Pro Clear Case with MagSafe
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
dbramante1928 Lynge - iPhone 13 Max Pr...
£57.07
£47.56
|
Bestseller
dbramante1928 Lynge - iPhone 12/12 Pro...
£57.07
£47.56
|
Hot Product
dbramante1928 Lynge - iPhone 14 Pro -...
£57.07
£47.56
|
Popular
dbramante1928 Lynge - iPhone 14 Plus -...
£57.07
£47.56
|
New
dbramante1928 Lynge - iPhone 15 Plus -...
£57.07
£47.56
|
dbramante1928 Lynge - iPhone 15 Pro -...
£57.07
£47.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LY67GTBL1319
|
LY61GTBL1180
|
LY61GTBL1635
|
LY67GT001634
|
LY67GTBL1836
|
LY61GT001861
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Material |
Leather
|
Leather
|
Leather
|
Leather
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Tan
|
Black
|
Brown
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Wallet case
|
Wallet case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|