DICOTA D32122-RPET backpack Casual backpack Blue Polyester
£26.81
£22.34
Backpack COMMUTER 13-16" ICE BLUE
- Spacious main compartment for a notebook, documents, or personal items
- Front Pocket with workstation
- Zippers with loop for easy access
- Right side pocket perfect for a water bottle or small items
- Comfortable back padding
- Padded shoulder straps
- Made fairly and sustainably from 7 recycled PET bottles
More Information
| SKU | D32122-RPET |
|---|---|
| EAN | 7640239422209 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | Y |
Description
The COMMUTER is the ideal backpack for people who needs plenty of space and essential features for work, school or short trips. The wide range of colours is particular attractive, allowing you to perfectly match the backpack to your personal style. The COMMUTER offers you simple functionality and style for everyday travelling where lightness is essential.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Casual backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket, Side pocket |
| Closure type | Zipper |
| Coloration | Pattern |
| Linear mass density | 600 D |
| Notebook compartment | Yes |
| Water repellent | Yes |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Polyester |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Colour name | Ice Blue |
| Product main colour | Blue |
| Weight & dimensions | |
| Width | 290 mm |
| Weight | 490 g |
| Height | 150 mm |
| Depth | 440 mm |
| Volume | 16 L |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Material | |
| Material | Polyester |
| Technical details | |
| Product main colour | Blue |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DICOTA D32124-RPET backpack Casual backpack Brown ...
Shop NowTucano TTucano BALDO Laptop 15.6", MacBook Pro 16"...
Shop NowTargus EcoSmart backpack Travel backpack Navy
Shop NowDICOTA D32126 backpack Casual backpack Camouflage ...
Shop NowDICOTA D32120-RPET backpack Casual backpack Blue P...
Shop NowDICOTA D32121-RPET backpack Casual backpack Red Po...
Shop NowDICOTA D32123-RPET backpack Casual backpack Lime P...
Shop NowTargus Octave III backpack City backpack Cream Pol...
Shop NowMobilis 025029 backpack Casual backpack Black Poly...
Shop NowUrban Factory DAILEE BACKPACK 15.6"
Shop NowWenger/SwissGear Fuse backpack Black Neoprene
Shop NowTargus Octave III backpack City backpack Black Pol...
Shop NowPort Designs Houston backpack Casual backpack Blac...
Shop NowDICOTA SPIN II backpack Casual backpack Grey Polye...
Shop NowTargus Newport backpack Olive Leatherette, Nylon
Shop NowDICOTA SPIN II backpack Casual backpack Black Poly...
Shop NowTargus Newport backpack Black, Navy Leatherette, N...
Shop NowStanley Back pack
Shop NowTargus TBB943GL backpack Casual backpack Black Pol...
Shop NowPORT Designs Courchevel backpack Casual backpack B...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
DICOTA D32122-RPET backpack Casual bac...
£26.81
£22.34
|
Bestseller
PORT Designs Courchevel backpack Casua...
£38.75
£32.29
|
Hot Product
PORT Designs Houston backpack Casual b...
£30.73
£25.61
|
New
Wenger/SwissGear Fuse backpack Black N...
£40.09
£33.41
|
Popular
Port Designs Houston backpack Casual b...
£32.29
£26.91
|
Recommended
Urban Factory DAILEE BACKPACK 15.6"
£21.62
£18.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D32122-RPET
|
160510
|
110265
|
600630
|
110276
|
DBC15UF
|
| Manufacturer |
Dicota
|
Port Designs
|
Port Designs
|
Wenger/SwissGear
|
Port Designs
|
Urban Factory
|