Port Designs Houston Eco backpack Casual backpack Black Fabric
£30.62
£25.52
17.3", Fabric, black
- Front pocket for accessories with organizer
- 2 zipped pockets
- 2 side net pockets
- Shoulder and back of mattressed backpack
- Back of the reinforced bag
- Closing with option cadenas
More Information
| SKU | 110276 |
|---|---|
| EAN | 3567041102768 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Description
Houston Backpack is a stylish, popular backpack with a dedicated compartment for your notebook and hybrid computer. Its sleek and modern design was developed by our designers in our creative studio in Paris. Houston has a padded interior compartment, to provide optimal protection for your laptop.
There is a compartment for tablets up to 10.1'', as well as a compartment for storing your documents. This backpack also has a spacious front pocket with an organiser meaning you can store your belongings your way.
For optimal comfort, our designers have chosen an ergonomic back and straps. In addition, the entire backpack is fully padded, providing extra protection for all your belongings and your computer equipment. In addition, the two zipped, quick-access front pockets are convenient for storing your passport or boarding pass while travelling.
The lifetime warranty ensures you share our feelings when selling you this product and our belief that it is sturdy, reliable and durable!
There is a compartment for tablets up to 10.1'', as well as a compartment for storing your documents. This backpack also has a spacious front pocket with an organiser meaning you can store your belongings your way.
For optimal comfort, our designers have chosen an ergonomic back and straps. In addition, the entire backpack is fully padded, providing extra protection for all your belongings and your computer equipment. In addition, the two zipped, quick-access front pockets are convenient for storing your passport or boarding pass while travelling.
The lifetime warranty ensures you share our feelings when selling you this product and our belief that it is sturdy, reliable and durable!
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Casual backpack |
| Handle(s) | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket, Side pocket |
| Interior pockets | Document pocket, Tablet pocket |
| Zipper pocket(s) | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Notebook compartment | Yes |
| Country of origin | CHN |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Fabric |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| USB port | No |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 360 mm |
| Weight | 700 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 280 x 150 x 420 mm |
| Height | 510 mm |
| Depth | 260 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 860 g |
| Package width | 360 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 510 mm |
| Quantity | 1 |
| Material | |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Technical details | |
| Pallet gross width | 32 cm |
| Pallet gross length | 55 cm |
| Pallet gross height | 38 cm |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 32 cm |
| Pallet gross length | 55 cm |
| Pallet gross height | 38 cm |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DICOTA D32123-RPET backpack Casual backpack Lime P...
Shop NowTucano TTucano BALDO Laptop 15.6", MacBook Pro 16"...
Shop NowTargus CitySmart backpack Casual backpack Black, G...
Shop NowDICOTA D32126 backpack Casual backpack Camouflage ...
Shop NowDICOTA D32120-RPET backpack Casual backpack Blue P...
Shop NowDICOTA D32121-RPET backpack Casual backpack Red Po...
Shop NowDICOTA D32124-RPET backpack Casual backpack Brown ...
Shop NowDICOTA D32122-RPET backpack Casual backpack Blue P...
Shop NowTargus Octave III backpack City backpack Blue Poly...
Shop NowTargus Octave III backpack City backpack Cream Pol...
Shop NowPort Designs Sydney Eco backpack Casual backpack B...
Shop NowWenger/SwissGear 611905 backpack Casual backpack B...
Shop NowTargus Octave III backpack City backpack Black Pol...
Shop NowTargus Newport backpack Olive Leatherette, Nylon
Shop NowTargus City Gear 3 backpack Black Polyurethane
Shop NowDICOTA SPIN II backpack Casual backpack Black Poly...
Shop NowTargus Newport backpack Black, Navy Leatherette, N...
Shop NowPORT Designs Courchevel II Eco backpack Casual bac...
Shop NowStanley Back pack
Shop NowTargus TBB943GL backpack Casual backpack Black Pol...
Shop NowPORT Designs Courchevel II Eco backpack Casual bac...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Port Designs Houston Eco backpack Casu...
£30.62
£25.52
|
Bestseller
PORT Designs Courchevel II Eco backpac...
£37.74
£31.45
|
Popular
PORT Designs Courchevel II Eco backpac...
£40.91
£34.09
|
Hot Product
PORT Designs Houston Eco backpack Casu...
£28.30
£23.58
|
Recommended
Targus City Gear 3 backpack Black Poly...
£45.66
£38.05
|
Wenger/SwissGear 611905 backpack Casua...
£40.91
£34.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
110276
|
160510
|
160511
|
110265
|
TCG655GL
|
611905
|
| Manufacturer |
Port Designs
|
Port Designs
|
Port Designs
|
Port Designs
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|