Tucano TTucano BALDO Laptop 15.6", MacBook Pro 16" Backpack case 2 compartment Black
£31.54
£26.28
Tucano BALDO Laptop 15.6", MacBook Pro 16" Backpack case 2 compartment Black
- Backpack in fabric made from recycled plastic
- Internal padded pocket for laptops or tablets
- Side pockets for a bottle and an umbrella
- Adjustable, padded shoulder straps
- Strap to attach it to a trolley
- Pocket on the front with a zip closure
More Information
| SKU | BKBAL15-BK |
|---|---|
| EAN | 8020252216785 |
| Manufacturer | Tucano |
| Availability | Y |
Description
Backpack for 15.6” Laptop and 16” MacBook Pro
Backpack made of fabric obtained from recycled plastic. It features a padded internal compartment for a laptop or tablet, side pockets suitable for bottles and umbrellas, and adjustable padded shoulder straps for comfort. It also includes a trolley strap and a front zip pocket for quick access.
Backpack made of fabric obtained from recycled plastic. It features a padded internal compartment for a laptop or tablet, side pockets suitable for bottles and umbrellas, and adjustable padded shoulder straps for comfort. It also includes a trolley strap and a front zip pocket for quick access.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Material | Recycled polyethylene terephthalate (rPET) |
| Compatible products | Laptop 15.6", MacBook Pro 16" (2019-2024) |
| Number of compartments | 2 |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 300 mm |
| Weight | 400 g |
| Height | 125 mm |
| Depth | 435 mm |
| Material | |
|---|---|
| Material | Recycled polyethylene terephthalate (rPET) |
| Technical details | |
| Product main colour | Black |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Targus CitySmart backpack Casual backpack Black, G...
Shop NowWenger/SwissGear Fuse backpack Black Neoprene
Shop NowDICOTA D32126 backpack Casual backpack Camouflage ...
Shop NowDICOTA D32125 backpack Casual backpack Camouflage ...
Shop NowWenger/SwissGear 611905 backpack Casual backpack B...
Shop NowDICOTA D32121-RPET backpack Casual backpack Red Po...
Shop NowDICOTA D32124-RPET backpack Casual backpack Brown ...
Shop NowTargus Octave III backpack City backpack Cream Pol...
Shop NowTargus Octave III backpack City backpack Blue Poly...
Shop NowTargus Octave III backpack City backpack Purple Po...
Shop NowDICOTA D32123-RPET backpack Casual backpack Lime P...
Shop NowDICOTA D32122-RPET backpack Casual backpack Blue P...
Shop NowTargus Newport backpack Olive Leatherette, Nylon
Shop NowTargus Octave III backpack City backpack Black Pol...
Shop NowPort Designs Houston Eco backpack Casual backpack ...
Shop NowTargus Newport backpack Black, Navy Leatherette, N...
Shop NowTargus City Gear 3 backpack Black Polyurethane
Shop NowTargus TBB943GL backpack Casual backpack Black Pol...
Shop NowPORT Designs Courchevel II Eco backpack Casual bac...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Tucano TTucano BALDO Laptop 15.6"...
£31.54
£26.28
|
Bestseller
PORT Designs Courchevel II Eco backpac...
£38.00
£31.67
|
Popular
PORT Designs Houston Eco backpack Casu...
£28.50
£23.75
|
New
Wenger/SwissGear Fuse backpack Black N...
£40.09
£33.41
|
Recommended
Port Designs Houston Eco backpack Casu...
£31.68
£26.40
|
Hot Product
Targus City Gear 3 backpack Black Poly...
£47.26
£39.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BKBAL15-BK
|
160510
|
110265
|
600630
|
110276
|
TCG655GL
|
| Manufacturer |
Tucano
|
Port Designs
|
Port Designs
|
Wenger/SwissGear
|
Port Designs
|
Targus
|