Urban Factory DAILEE BACKPACK 15.6"
£21.62
£18.02
DAILEE BACKPACK 15.6"
- Reinforced computer compartment up to 15.6”
- Compartment for personal items
- Flat front pocket for quick access
- Trolley and baggage hook at the back of the backpack
- Net side pockets
- Multiple inner storage pockets
- Reinforced handles and shoulder straps
- Water-repellent materials resistant to the elements
- Elegant and compact design
More Information
| SKU | DBC15UF |
|---|---|
| EAN | 3760170880433 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Y |
Description
DAILEE features a reinforced compartment with high-density foam dedicated to your laptop up to 15.6''. A second compartment is dedicated to your accessories and personal belongings, giving it excellent loading capacity. DAILEE has a flat front pocket and two side mesh pockets to save space and provide quick access to your umbrella or water bottle. Its water-repellent material and robust design make this backpack your best everyday companion.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Casual backpack |
| Handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket, Side pocket |
| Closure type | Zipper |
| Coloration | Monochromatic |
| Linear mass density | 210 D |
| Recommended gender | Unisex |
| Notebook compartment | Yes |
| Water repellent | Yes |
| Country of origin | CHN |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Nylon |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Number of compartments | 2 |
| Style | City |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 355 mm |
| Height | 470 mm |
| Depth | 175 mm |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Material | |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Technical details | |
| Product main colour | Black |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Mobilis 025029 backpack Casual backpack Black Poly...
Shop NowDICOTA D32123-RPET backpack Casual backpack Lime P...
Shop NowDICOTA D32122-RPET backpack Casual backpack Blue P...
Shop NowDICOTA D32124-RPET backpack Casual backpack Brown ...
Shop NowDICOTA D32121-RPET backpack Casual backpack Red Po...
Shop NowDICOTA D32120-RPET backpack Casual backpack Blue P...
Shop NowTargus EcoSmart backpack Travel backpack Navy
Shop NowTucano TTucano BALDO Laptop 15.6", MacBook Pro 16"...
Shop NowDICOTA SPIN II backpack Casual backpack Grey Polye...
Shop NowTargus Newport backpack Olive Leatherette, Nylon
Shop NowPort Designs Houston backpack Casual backpack Blac...
Shop NowDICOTA SPIN II backpack Casual backpack Black Poly...
Shop NowTargus Newport backpack Black, Navy Leatherette, N...
Shop NowTargus TBB943GL backpack Casual backpack Black Pol...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Urban Factory DAILEE BACKPACK 15.6"
£21.62
£18.02
|
Hot Product
PORT Designs Houston backpack Casual b...
£30.73
£25.61
|
Popular
Port Designs Houston backpack Casual b...
£32.29
£26.91
|
Bestseller
Targus TBB943GL backpack Casual backpa...
£28.61
£23.84
|
Mobilis 025029 backpack Casual backpac...
£31.91
£26.59
|
New
Port Designs Eco SYDNEY backpack Casua...
£32.29
£26.91
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DBC15UF
|
110265
|
110276
|
TBB943GL
|
025029
|
135174
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Port Designs
|
Port Designs
|
Targus
|
Mobilis
|
Port Designs
|