Digitus 4 port 2.5 Gigabit Ethernet network card, RJ45, PCI Express, Realtek chipset
£69.65
£58.04
4-Port RJ45 RTL8125B, 2,5 GBits Server NIC
- Support PCI Express Specification Revision 2.1
- 2-Lane PCI Express bus connecting with up to 10Gbps bus width
- PCI Express interface: x4
- Integrated 10M BASE-Te and 100/1000M/2.5G base-T 802.3 compatible transceiver
- Supports 2.5G and 1G Lite mode
- Auto-Negotiation with Extended Next Page capability(XNP)
- Supports pair swap/polarity/skew correction
- Crossover Detection& Auto-Correction
- Supports 1-Lane 2.5/5Gbps PCI Express Bus
- Supports hardware ECC(Error correction code)function
- Supports hardware CRC(Cyclic Redundancy Check)function
- Supports PCI MSI (Message Signaled Interrupt)and MSI-X
- Transmit/Receive on-chip buffer support
- Supports ECMA-393 ProxZzzy Standard for sleeping hosts
- Wake-On-LAN and ‘RealWow!’ Technology (remote wake-up)supports
- Compatible with IEEE802.3,IEEE802.3u,IEEE802.3ab
- Supports IEEE1588v1,IEEE1588v2,IEEE80.2AS time synchronization
- Supports IEEE802.1Qav credit-based shaper algorithm
- Supports IEEE802.1P Layer 2 Priority encoding
- Supports IEEE802.1Q VLan tagging
- Supports IEEE802.1ad Double VLAN
- Supports IEEE802.3az (Energy Efficient Ethernet)
- Supports IEEE802.3bz(2.5GBase-T)
- Supports full duplex flow control(IEEE802.3x)
- Supports jumbo frame to 16K bytes
- Supports Virtual Machine Queue(VMQ)
- Supports quad core Receive –Side Scaling(RSS)
- Supports Protocol Offload (ARP&NS)
- Drivers for Vista /Win7 / Win8 / Win10 /Win11/ Sever2008 / Sever 2012 / Linux / DOS
- Chipset: RTL8125B+ASM1806
More Information
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Ethernet |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SKU | DN-10136 |
| EAN | 4016032487968 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Description
The DN-10136 PCIe Quad-Port 2.5G network adapter combines an IEEE802.3-compliant Media Access Controller with a four-speed Ethernet transceiver. It meets the IEEE802.3u, IEEE802.3ab, and IEEE802.3bz specifications, supports high-speed transmissions over CAT5e/ CAT3 UTP cables, and is suitable for desktops, workstations, servers, communication platforms, and embedded applications.
- 2-Lane PCI Express bus connecting with up to 10Gbps bus width
- PCI Express interface: x4
- Integrated 10M BASE-Te and 100/1000M/2.5G base-T 802.3 compatible transceiver
- Supports 2.5G and 1G Lite mode
- Supports pair swap/polarity/skew correction
- Crossover Detection& Auto-Correction
The DN-10136 PCIe Quad-Port 2.5G network adapter is realized by the combination of multiple chips, it is combines a four-speed IEEE802.3 compatible Media Access controller with a four-speed Ethernet transceiver, it is complies with the IEEE802.3u specification for 10/100Mbps Ethernet ,the IEEE802.3ab specification for 1000Mbps Ethernet and IEEE802.3bz specification for 2500 Mbps Ethernet. Also it offers high-speed transmission over CAT5e UTP cable OR CAT3 UTP(10Mbps only)cable .It is suitable for multiple market segments and emerging applications, such as desktop, workstation, server, communications platforms, and embedded applications.
- 2-Lane PCI Express bus connecting with up to 10Gbps bus width
- PCI Express interface: x4
- Integrated 10M BASE-Te and 100/1000M/2.5G base-T 802.3 compatible transceiver
- Supports 2.5G and 1G Lite mode
- Supports pair swap/polarity/skew correction
- Crossover Detection& Auto-Correction
The DN-10136 PCIe Quad-Port 2.5G network adapter is realized by the combination of multiple chips, it is combines a four-speed IEEE802.3 compatible Media Access controller with a four-speed Ethernet transceiver, it is complies with the IEEE802.3u specification for 10/100Mbps Ethernet ,the IEEE802.3ab specification for 1000Mbps Ethernet and IEEE802.3bz specification for 2500 Mbps Ethernet. Also it offers high-speed transmission over CAT5e UTP cable OR CAT3 UTP(10Mbps only)cable .It is suitable for multiple market segments and emerging applications, such as desktop, workstation, server, communications platforms, and embedded applications.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Full duplex | Yes |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Network | |
| Chipset | Realtek RTL8125B |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Jumbo frames | 16000 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 1588v2, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1Qav, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Green |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product colour | Black, Green |
| Chipset | Realtek RTL8125B |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Country of origin | China |
| Component for | PC/Server |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows Vista |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | DOS |
| Power | |
| Output voltage | 5 - 12 V |
| Indication | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| System requirements | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2012 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows Vista |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | DOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 108 mm |
| Weight | 100 g |
| Package volume | 1023 cm³ |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 243.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 243.5 g |
| Mounting brackets included | Yes |
| Package volume | 1023 cm³ |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Resource CD | Yes |
| Performance | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2012 |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows Vista |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | DOS |
| Other features | |
| Chipset | Realtek RTL8125B |
| Manual | Yes |
| Jumbo frames | 16000 |
| Package volume | 1023 cm³ |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| UK Trade Tariff code | 84718000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Intel I226-T1 Internal Ethernet 25000 Mbit/s
Shop NowMSI Herald BE9400 WiFi7 PCIe-Card Internal WLAN / ...
Shop NowTP-Link BE6500 WLAN 2882 Mbit/s
Shop NowStarTech.com 1-Port 2.5GbE M.2 2280 Network Card, ...
Shop NowHPE 817745-B21 Internal Ethernet 10000 Mbit/s
Shop NowHPE Ethernet 10Gb 2-port FLR-T BCM57416 Internal 1...
Shop NowMicroconnect MC-PCIE-INT210 network card Internal ...
Shop NowHPE 3PAR StoreServ 8000 4-port 16Gb FC Fiber 16000...
Shop NowLogiLink UA0207 network card Ethernet 480 Mbit/s
Shop NowASUS USB-BE92 Nano WLAN 2882 Mbit/s
Shop NowBroadcom BCM5720-2P Internal Ethernet 1000 Mbit/s
Shop NowASUS ROG USB-BE92 Wifi 7 BE6500 Tri-Band USB Adapt...
Shop NowLenovo 4XC1Q24438 network card Internal WWAN
Shop NowASUS PCE-BE92BT WLAN / Bluetooth 5764 Mbit/s
Shop NowIntel I226-T1 Internal Ethernet 2500 Mbit/s
Shop NowUbiquiti XTREME Range 2 Internal WLAN 54 Mbit/s
Shop NowTP-Link TX401 network card Internal Ethernet 10000...
Shop NowASUS XG-C100C V3 Internal Ethernet 10000 Mbit/s
Shop NowIntel I210T1G1P20 network card Internal Ethernet 1...
Shop NowGigabyte GC-WBAX210 network card Internal WLAN / B...
Shop NowMSI AXE5400 network card WLAN 2402 Mbit/s
Shop NowStarTech.com USB 3.0 to Dual Port Gigabit Ethernet...
Shop NowStarTech.com Dual Port Gigabit PCI Express Server ...
Shop NowASUS USB-AX56 WLAN 1775 Mbit/s
Shop NowLenovo 4XC1K04678 network card Internal WWAN 1000 ...
Shop NowIntel EXPI9301CTBLK network card Internal 1000 Mbi...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Digitus 4 port 2.5 Gigabit Ethernet ne...
£69.65
£58.04
|
Bestseller
Intel EXPI9301CTBLK network card Inter...
£56.10
£46.75
|
Popular
StarTech.com USB 3.0 to Dual Port Giga...
£52.74
£43.95
|
Hot Product
Intel I350T2V2BLK network card Interna...
£87.78
£73.15
|
Recommended
StarTech.com Dual Port Gigabit PCI Exp...
£79.91
£66.59
|
Ubiquiti XTREME Range 2 Internal WLAN...
£95.17
£79.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DN-10136
|
EXPI9301CTBLK
|
USB32000SPT
|
I350T2V2BLK
|
ST1000SPEXD4
|
XR2
|
| Manufacturer |
Digitus
|
Intel
|
StarTech.com
|
Intel
|
StarTech.com
|
Ubiquiti
|
| Interface |
Ethernet
|
N/A
|
Ethernet
|
Ethernet
|
Ethernet
|
WLAN
|
| Internal |
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
54 Mbit/s
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
| Host interface |
PCI Express
|
PCI Express
|
USB
|
PCI Express
|
PCI Express
|
Mini PCI Express
|