Gigabyte GC-WBAX210 network card Internal WLAN / Bluetooth 2400 Mbit/s
£56.58
£47.15
Wi-Fi 6E, 2400 Mbps, Tri-Band (2.4/5/6 GHz), IEEE 802.11ax, Bluetooth 5.2
- Intel® WI-FI 6E AX210 module built-in
- Dedicated spectrum in 6GHz band for maximum speed and ultra-low latencies
- Support dual-stream Wireless in the 2.4GHz, 5GHz and 6GHz bands
- IEEE 802.11.acR2+ax compliant
- High speed wireless connection up to 2400Mbps
- Fully qualified BLUETOOTH 5.2
- MU-MIMO TX/RX
- Paired with AORUS high performance 2Tx2R antenna
- PCIe x1 interface card
More Information
| Connectivity technology | Wireless |
|---|---|
| Host interface | PCI Express |
| Interface | WLAN / Bluetooth |
| Maximum data transfer rate | 2400 Mbit/s |
| SKU | GC-WBAX210 |
| EAN | 4719331814953 |
| Manufacturer | Gigabyte |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Smashes the GbE Barrier!
2x2 802.11ax Tri-Band WIFI + BLUETOOTH 5.2 card GC-WBAX210 is an exclusive PCIe expansion card that offers support for the latest 2x2 802.11ax 160MHz Tri-Band WIFI and BLUETOOTH 5.2 connectivity.
AORUS Antenna Supports Tri-Band with Better WIFI Signal
- All new antenna supported Tri-band 802.11ax 2.4GHz / 5GHz / 6GHz. Better signal strength compared to traditional antenna design
- AORUS Antenna with smart antenna function for the best WIFI signal transmitting
- Multiple angle tilt and magnetic base for the best signal strength direction and location
WIFI 6E Advantage
Spectrum congestion is huge problem in current WIFI environment nowadays because too many devices all use existing 2.4GHz and 5GHz spectrum, and it cause unreliable connection and slower speed. WIFI 6E is extended standard to WIFI 6, and it use dedicated 6GHz band that it provides not only brand new frequency to transfer data, but also spacious spectrum for future more devices. With WIFI 6E, users can enjoy faster connection and stronger signal than before.
2x2 802.11ax Tri-Band WIFI + BLUETOOTH 5.2 card GC-WBAX210 is an exclusive PCIe expansion card that offers support for the latest 2x2 802.11ax 160MHz Tri-Band WIFI and BLUETOOTH 5.2 connectivity.
AORUS Antenna Supports Tri-Band with Better WIFI Signal
- All new antenna supported Tri-band 802.11ax 2.4GHz / 5GHz / 6GHz. Better signal strength compared to traditional antenna design
- AORUS Antenna with smart antenna function for the best WIFI signal transmitting
- Multiple angle tilt and magnetic base for the best signal strength direction and location
WIFI 6E Advantage
Spectrum congestion is huge problem in current WIFI environment nowadays because too many devices all use existing 2.4GHz and 5GHz spectrum, and it cause unreliable connection and slower speed. WIFI 6E is extended standard to WIFI 6, and it use dedicated 6GHz band that it provides not only brand new frequency to transfer data, but also spacious spectrum for future more devices. With WIFI 6E, users can enjoy faster connection and stronger signal than before.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Interface | WLAN / Bluetooth |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 2400 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Network | |
| Chipset | Intel Wi-Fi 6E AX210 |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Security algorithms | EAP-AKA, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, PEAP, WPA2, WPA3 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11e, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11u, IEEE 802.11v, IEEE 802.11w |
| LAN controller | Intel AX210 |
| Frequency range | 2.4 - 6 GHz |
| Maximum data transfer rate | 2400 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Antenna | |
| Antenna | Yes |
| Frequency range | 2.4 - 6 GHz |
| Antenna type | 2x2 |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Chipset | Intel Wi-Fi 6E AX210 |
| Antenna | Yes |
| Internal | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Component for | PC |
| Antenna design | External |
| Security | |
| Security algorithms | EAP-AKA, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, PEAP, WPA2, WPA3 |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Performance | |
| Security algorithms | EAP-AKA, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, PEAP, WPA2, WPA3 |
| Packaging data | |
| Quick installation guide | Yes |
| Other features | |
| Chipset | Intel Wi-Fi 6E AX210 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Antenna type | 2x2 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink UA0207 network card Ethernet 480 Mbit/s
Shop NowHPE 3PAR StoreServ 8000 4-port 16Gb FC Fiber 16000...
Shop NowPLANET ENW-9701 network card Internal Fiber 1000 M...
Shop NowLogiLink WL0247 network card WLAN 1300 Mbit/s
Shop NowHPE 817745-B21 Internal Ethernet 10000 Mbit/s
Shop NowDigitus 4 port 2.5 Gigabit Ethernet network card, ...
Shop NowMSI Herald BE9400 WiFi7 PCIe-Card Internal WLAN / ...
Shop Nowiogear GWU637 network card Ethernet 300 Mbit/s
Shop NowASUS PCE-BE92BT WLAN / Bluetooth 5764 Mbit/s
Shop NowIntel I226-T1 Internal Ethernet 2500 Mbit/s
Shop NowASUS XG-C100C V3 Internal Ethernet 10000 Mbit/s
Shop NowASUS PCE-BE6500 Internal WLAN / Bluetooth 2882 Mbi...
Shop NowASUS USB-BE92 Nano WLAN 2882 Mbit/s
Shop NowShuttle WLN-M1 - Intel WLAN-ax/Bluetooth Combo Kit...
Shop NowGIGABYTE GC-WIFI7 network card Internal WLAN / Blu...
Shop NowTP-Link TX401 network card Internal Ethernet 10000...
Shop NowWLAN FRITZ! Stick AC 430 MU-MIMO 433 Mbit/s
Shop NowIntel EXPI9301CT network card Internal 1000 Mbit/s
Shop NowTP-Link AXE5400 Wi-Fi 6E Bluetooth 5.2 PCIe Adapte...
Shop NowLenovo 4XC1K04678 network card Internal WWAN 1000 ...
Shop NowIntel I210T1BLK network card Internal Ethernet 100...
Shop NowIntel EXPI9301CTBLK network card Internal 1000 Mbi...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Gigabyte GC-WBAX210 network card Inter...
£56.58
£47.15
|
Hot Product
Intel I210T1BLK network card Internal...
£48.40
£40.33
|
Bestseller
Intel EXPI9301CTBLK network card Inter...
£56.10
£46.75
|
Popular
iogear GWU637 network card Ethernet 30...
£49.50
£41.25
|
Recommended
LogiLink UA0207 network card Ethernet...
£82.02
£68.35
|
HPE 3PAR StoreServ 8000 4-port 16Gb FC...
£67.90
£56.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GC-WBAX210
|
I210T1BLK
|
EXPI9301CTBLK
|
GWU637
|
UA0207
|
H6Z00A
|
| Manufacturer |
Gigabyte
|
Intel
|
Intel
|
iogear
|
LogiLink
|
HPE
|
| Interface |
WLAN / Bluetooth
|
Ethernet
|
N/A
|
Ethernet
|
Ethernet
|
Fiber
|
| Internal |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
PCI Express
|
PCI Express
|
PCI Express
|
Micro-USB
|
USB
|
PCI Express
|