Shuttle WLN-M1 - Intel WLAN-ax/Bluetooth Combo Kit with M.2 card, cables and external antennas
£55.55
£46.29
Universal WLAN-ax/Bluetooth Combo Kit with M.2 card
More Information
| Connectivity technology | Wireless |
|---|---|
| Host interface | PCI Express |
| Interface | WLAN / Bluetooth |
| Maximum data transfer rate | 2400 Mbit/s |
| SKU | WLN-M1 |
| EAN | 4046047103690 |
| Manufacturer | Shuttle |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The Shuttle Accessory WLN-M1 is a wireless LAN kit consisting of an Intel AX200 M.2-2230 card, two antennas and appropriate cables. The WLN-M1 is intended for certain Shuttle XPC barebones to equip them with the wireless LAN standard according to IEEE 802.11n/ac/ax at 2.4 / 5 GHz. At the same time, his combo device also supports Bluetooth 5.2.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Interface | WLAN / Bluetooth |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 2400 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Antenna | |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna | Yes |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Antenna length | 10.8 cm |
| Antenna diameter | 1 cm |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Technical details | |
| Compatible products | DH410(S), DH470, DH610(S), DH670, XH510G(2), XH610(V),DL10J, DL20N(6), DH02Ux, SH310R4(V2), SH370R6(V2)(Plus), SH370R8, SH510R4, SH570R6 (Plus), SH570R8, SW580R8, P20U, P22U, P51U(3), P52U(3), X50V7xx, X50V8xx, EN01J3, EN01J4,NC10Ux series, |
| Supported Under vPro | No |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Country of origin | China |
| Antenna length | 10.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Network | |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit AES, 128-bit WEP, 256-bit AES, AES-CCMP, AES-GCMP, EAP-AKA, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, PEAP, TKIP, WPA2, WPA3, WPS |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Maximum data transfer rate | 2400 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Design | |
| Compatible products | DH410(S), DH470, DH610(S), DH670, XH510G(2), XH610(V),DL10J, DL20N(6), DH02Ux, SH310R4(V2), SH370R6(V2)(Plus), SH370R8, SH510R4, SH570R6 (Plus), SH570R8, SW580R8, P20U, P22U, P51U(3), P52U(3), X50V7xx, X50V8xx, EN01J3, EN01J4,NC10Ux series, |
| Antenna | Yes |
| Internal | Yes |
| Country of origin | China |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Component for | PC/Laptop |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 30 mm |
| Depth | 22 mm |
| Height | 2.4 mm |
| Antenna length | 10.8 cm |
| Antenna diameter | 1 cm |
| Security | |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit AES, 128-bit WEP, 256-bit AES, AES-CCMP, AES-GCMP, EAP-AKA, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, PEAP, TKIP, WPA2, WPA3, WPS |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Performance | |
| Compatible products | DH410(S), DH470, DH610(S), DH670, XH510G(2), XH610(V),DL10J, DL20N(6), DH02Ux, SH310R4(V2), SH370R6(V2)(Plus), SH370R8, SH510R4, SH570R6 (Plus), SH570R8, SW580R8, P20U, P22U, P51U(3), P52U(3), X50V7xx, X50V8xx, EN01J3, EN01J4,NC10Ux series, |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit AES, 128-bit WEP, 256-bit AES, AES-CCMP, AES-GCMP, EAP-AKA, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, PEAP, TKIP, WPA2, WPA3, WPS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Supported Under vPro | No |
| Packaging data | |
| Quick installation guide | Yes |
| Other features | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Antennas quantity | 2 |
| Supported Under vPro | No |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink UA0207 network card Ethernet 480 Mbit/s
Shop NowHPE 3PAR StoreServ 8000 4-port 16Gb FC Fiber 16000...
Shop NowPLANET ENW-9701 network card Internal Fiber 1000 M...
Shop NowLogiLink WL0247 network card WLAN 1300 Mbit/s
Shop NowHPE 817745-B21 Internal Ethernet 10000 Mbit/s
Shop NowDigitus 4 port 2.5 Gigabit Ethernet network card, ...
Shop NowMSI Herald BE9400 WiFi7 PCIe-Card Internal WLAN / ...
Shop Nowiogear GWU637 network card Ethernet 300 Mbit/s
Shop NowASUS PCE-BE92BT WLAN / Bluetooth 5764 Mbit/s
Shop NowASUS XG-C100C V3 Internal Ethernet 10000 Mbit/s
Shop NowASUS PCE-BE6500 Internal WLAN / Bluetooth 2882 Mbi...
Shop NowIntel I226-T1 Internal Ethernet 2500 Mbit/s
Shop NowASUS USB-BE92 Nano WLAN 2882 Mbit/s
Shop NowGIGABYTE GC-WIFI7 network card Internal WLAN / Blu...
Shop NowTP-Link TX401 network card Internal Ethernet 10000...
Shop NowFRITZ!WLAN Stick AC 430 MU-MIMO 433 Mbit/s
Shop NowIntel EXPI9301CT network card Internal 1000 Mbit/s
Shop NowGigabyte GC-WBAX210 network card Internal WLAN / B...
Shop NowTP-Link AXE5400 Wi-Fi 6E Bluetooth 5.2 PCIe Adapte...
Shop NowLenovo 4XC1K04678 network card Internal WWAN 1000 ...
Shop NowIntel I210T1BLK network card Internal Ethernet 100...
Shop NowIntel EXPI9301CTBLK network card Internal 1000 Mbi...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Shuttle WLN-M1 - Intel WLAN-ax/Bluetoo...
£55.55
£46.29
|
Hot Product
Intel I210T1BLK network card Internal...
£48.88
£40.73
|
Bestseller
Intel EXPI9301CTBLK network card Inter...
£56.10
£46.75
|
iogear GWU637 network card Ethernet 30...
£49.50
£41.25
|
Recommended
LogiLink UA0207 network card Ethernet...
£82.02
£68.35
|
HPE 3PAR StoreServ 8000 4-port 16Gb FC...
£68.24
£56.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WLN-M1
|
I210T1BLK
|
EXPI9301CTBLK
|
GWU637
|
UA0207
|
H6Z00A
|
| Manufacturer |
Shuttle
|
Intel
|
Intel
|
iogear
|
LogiLink
|
HPE
|
| Interface |
WLAN / Bluetooth
|
Ethernet
|
N/A
|
Ethernet
|
Ethernet
|
Fiber
|
| Internal |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
PCI Express
|
PCI Express
|
PCI Express
|
Micro-USB
|
USB
|
PCI Express
|