NEC MultiSync M321 Digital signage flat panel 81.3 cm (32") LCD 450 cd/m² Full HD Black
£520.08
£433.40
32", FHD IPS (1920x1080), 450 cd/m2, 1100:1, 16.7M, HDMI, DP, VGA, LAN, USB, RS-232C, 40W
- Landscape and Portrait orientation allows for flexibility of installation dependent on your needs
- Bidirectional and Full External Control allows for easy integration into control systems via LAN or RS232C
- 450 cd/m2 brightness and HDR compatibility will capture the attention of audience in almost any situation
- Integrated Media Player allows for audio, video or image playback via USB
- Failover Capabilities with full Input Detect functionality allow peace of mind as the display will automatically switch to a secondary or tertiary source if the primary source fails
- Full 3 year commercial warranty to allow for peace of mind and protection of your investment
- NaViSet Administrator 2 Free software solution that greatly eases administration and management of larger display device installations
More Information
Description
Create pixel-perfect imagery with the high-end panel quality of the fully professional NEC M321 large format display. By focusing on customer needs while also offering professional reliability, the M series displays give customers a digital signage display lineup without all the costs. This M series display can support both landscape and portrait orientations while also containing a an anti-glare panel to allow for easy readability for true commercial applications. The new product contains a full metal mechanical chassis, allowing for a more robust design necessary for commercial applications while maintaining the attractive aesthetics that allow the focus of onlookers to be on what matters – the message. Simple and targeted connectivity options allow customers to have the up-to-date options that they need while not having to overpay for excess and unused interfaces. The NEC M series boasts 450 cd/m² brightness which is ideal for a majority of digital signage applications in corporate, higher education, restaurant, retail and grocery store environments when the focus should be on the message, not the budget.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Touchscreen | No |
| Active display area (W x H) | 698.4 x 392.9 mm |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1100:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.364 x 0.364 mm |
| Vertical scan range | 23 - 76 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 136 kHz |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Haze rate | 28% |
| Ports & interfaces | |
| Remote (IR) input | 1 |
| USB port | Yes |
| Number of speaker outputs | 1 |
| RS-232C | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Bezel width (top) | 1.19 cm |
| Bezel width (side) | 1.19 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.72 cm |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 200 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Computer system | |
| Computer system | No |
| Built-in processor | No |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 726.6 mm |
| Height (with stand) | 476.3 mm |
| Depth (with stand) | 267.7 mm |
| Weight | 6.3 kg |
| Weight (with stand) | 8.2 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 870 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 527 mm |
| Package weight | 9.8 kg |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel type | IPS |
| Weight (with stand) | 8.2 kg |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Other features | |
| Panel type | IPS |
| Width (with stand) | 726.6 mm |
| Height (with stand) | 476.3 mm |
| Display technology | LCD |
| Depth (with stand) | 267.7 mm |
| Bezel width (top) | 1.19 cm |
| Bezel width (side) | 1.19 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.72 cm |
| Weight (with stand) | 8.2 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
iiyama LH5064UHS-B1AG Signage Display Digital sign...
Shop NowLG 43UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowHisense 55" E5QTUK QLED FHD Smart TV with Freely
Shop NowHisense 43" E5QTUK QLED FHD Smart TV with Freely
Shop Nowiiyama TW2424AS-B1 Signage Display Digital signage...
Shop NowSony FW-43EZ20L Signage Display Digital signage fl...
Shop Nowiiyama LH3275HS-B1AG Signage Display Digital signa...
Shop Nowiiyama LH4365UHSB-B1 Signage Display Kiosk design ...
Shop Nowiiyama LH5041UHS-B2AG Signage Display Digital sign...
Shop NowElo Touch Solutions 1564L Interactive flat panel 3...
Shop NowAG Neovo NSD-4303 Digital signage flat panel 108 c...
Shop NowLG 50UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowHisense 32" E5QTUK QLED FHD Smart TV with Freely
Shop NowElo Touch Solutions 1504L Digital signage flat pan...
Shop Nowiiyama LH4375UHS-B2AG Signage Display Digital sign...
Shop NowViewsonic 50" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowViewsonic 55" 4K Professional Commercial Display w...
Shop NowSharp PN-E439 Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop NowSharp MultiSync E509 Digital signage flat panel 12...
Shop Nowiiyama TW3226AS-B3P Signage Display Kiosk design 8...
Shop NowLG 43UH5Q Digital signage flat panel 109.2 cm (43"...
Shop NowLG 43UL3Q-E Signage Display Digital signage flat p...
Shop Nowiiyama ProLite S2425AS-B1P Digital signage flat pa...
Shop Nowiiyama TW2424AS-B3P Signage Display Interactive fl...
Shop NowHikvision DS-D6050UN-DP Signage Display Digital si...
Shop NowElo Touch Solutions 1302L 33.8 cm (13.3") LCD/TFT ...
Shop NowElo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.5") LCD 225 ...
Shop NowElo Touch Solutions 1302L 33.8 cm (13.3") LCD/TFT ...
Shop NowElo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 225 cd...
Shop NowSamsung BE50C-H Digital signage flat panel 127 cm ...
Shop NowElo Touch Solutions 2294L 54.6 cm (21.5") LCD/TFT ...
Shop NowElo Touch Solutions 1990L 48.3 cm (19") LED 225 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 2494L 60.5 cm (23.8") LCD 225 ...
Shop NowElo Touch Solutions 2295L 54.6 cm (21.5") LED 400 ...
Shop NowElo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 240 ...
Shop NowSamsung 55" Crystal UHD 4K Signage QE55T
Shop NowSharp MultiSync E559 Digital signage flat panel 13...
Shop Nowiiyama LH4364UHS-B1AG Signage Display Digital sign...
Shop NowElo Touch Solutions 2702L 68.6 cm (27") LCD 300 cd...
Shop NowViewsonic 43" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop Nowiiyama LH5560UHS-B2AG Signage Display Digital A-bo...
Shop NowElo Touch Solutions E351600 Signage Display 54.6 c...
Shop NowElo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15") LED 240 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 240 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.5") LED 225 ...
Shop NowLG 65PK640S Signage Display Interactive table 165....
Shop Nowiiyama LH4360UHS-B2AG Signage Display Digital A-bo...
Shop NowElo Touch Solutions 2702L 68.6 cm (27") LCD 300 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 250 ...
Shop NowLG 55UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowSamsung 50" Crystal UHD 4K Signage QE50T
Shop Nowiiyama LH5060UHS-B1AG Signage Display Digital A-bo...
Shop Nowiiyama LH5541UHS-B2 Signage Display Kiosk design 1...
Shop NowElo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 200 cd...
Shop NowSamsung 43" Crystal UHD 4K Signage QE43T
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Digital signage fla...
Shop NowSamsung QB43C Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop Nowiiyama LH4341UHS-B2 Signage Display 108 cm (42.5")...
Shop NowSamsung BE55FX-H BIZ TV Digital signage flat panel...
Shop NowSamsung QB55C Digital signage flat panel 139.7 cm ...
Shop NowSamsung QB50C Digital signage flat panel 127 cm (5...
Shop NowLG 32SM5J Signage Display Digital signage flat pan...
Shop NowElo Touch Solutions 1902L 48.3 cm (19") LCD 235 cd...
Shop NowElo Touch Solutions E155645 Signage Display 39.6 c...
Shop NowSamsung QM32C Digital signage flat panel 81.3 cm (...
Shop NowSamsung QM43C Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
NEC MultiSync M321 Digital signage fla...
£520.08
£433.40
|
New
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&...
£539.83
£449.86
|
Hot Product
Elo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15&...
£547.03
£455.86
|
Recommended
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19....
£488.05
£406.71
|
Bestseller
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19....
£504.92
£420.77
|
Popular
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&...
£467.82
£389.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
60005288
|
E877820
|
E144246
|
E328883
|
E331214
|
E326154
|
| Manufacturer |
NEC
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1280 x 1024 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
2
|
N/A
|
N/A
|
1
|
1
|
1
|
| Product design |
Digital signage flat panel
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
LCD
|
LCD
|
LED
|
LCD
|
LED
|
LCD
|
| HD type |
Full HD
|
N/A
|
N/A
|
Full HD
|
N/A
|
N/A
|